Bebeklerde Lanugo Tüyleri Nedir? Ne Zaman Dökülür?

Bebeklerde lanugo tüyleri, bebeklerin anne karnındaki 14. haftada tüm vücudunda çıkmaya başladığı çok ince tüylerdir. Bebeğin tenine dokunduğunuzda ince ve bir o kadar yumuşak olan bu tüylerin adı ”lanugo tüyleri” olarak adlandırılır.

Bebeklerde Lanugo Tüyleri Nedir?

Lanugo tüyleri, renksiz olmasının yanı sıra aşırı yumuşak bir yapıya sahip olmakla beraber bebeklerde alın tüyleri olarak da adlandırılabilir. Her ne kadar 14. haftada çıkmış olsalar da aşırı yoğun tüylenme dönemleri 20. haftadır diyebiliriz. Yeni doğan bebeklerdeki tüylenme aşırı olmamakla beraber aşırı hassas bir yapıya sahiptir. Bebeklerin ilk tüylenmesi olarak sınıflandırılsa da, zamanla bu tüyler, bebeğin yağ dengesini belirler.

Bebek ilk doğduğunda vücudu dış etkenlere karşı çok hassas oluyor. Hali ile bu gibi etmenler, vücudun hem ısı hem de yağ dengesini korur. Lanugo tüyleri ne işe yarar, araştırıldığında bu etkenlere bağlı olarak pozitif bir etkisinin olduğu saptanmıştır.

Yeni doğan bebeklerde tüylerin belirli süre dökülmemesi gerekiyor ki, bebeğin vücudunda bulunan yağ tabakasının zarar görmemesi gerekmektedir. Hızla dökülen tüylerin bebeklere zarar verebileceği belirtilmiştir. Bu nedenle bebeğin zamana bağlı olarak kendiliğinden bu gibi işlemlerin olacağı saptanmıştır.

Lanugo Tüyleri Ne Zaman Dökülür?

Anneler, bebek doğduktan sonra bebeğinin şeklinden tutun da birçok konuda sorular sormaktadır etrafına. Gerek doktorlar gerekse de komşular arasında bebekler hakkında çarpıcı sorular döner durur. Bu sorulara baktığımızda ve konu ile alakalı olanları seçtiğimizde uzman doktorların net yanıtlarını göreceksiniz. Aslında hiç endişelenmeye bile gerek olmadığını zamanla bebeğiniz ile beraber geçireceğimiz anlarda fark edeceksiniz. Bebekler ağladığı gibi hızla büyümektedirler.

  • ”Bebeğin tüyleri ne zaman dökülür?” tüylenme bebeklerde 14. hafta ile 30. hafta arasında yoğunlaşmakla beraber bebeğin ilk 4-5. ayından itibaren bu tüylerin döküleceğini ve yerine daha gür ve sık, tüylerin çıkacağını göreceksiniz.
  • ”Lanugo tüyleri ne zaman dökülür?” yukarıda da bahsettiğimiz gibi lanugo tüyler, bebeklerin anne karnından çıktığı ilk dönemlerdeki tüyleri temsil eder. Yine bu yumuşak tüyler ve hassas olanların daha erken aylarda döküleceği belirtilmiştir.
  • Anne sütü bebeğin tüylerini döker mi? ” İlgili uzman doktorlardan aldığımız net bilgilere göre böyle bir durumun asla görülmediği bilgisi verilmiştir.

Lanugo tüyleri dökülmesi için neler yapılmalı?

Bebeklerin tüyleri olarak adlandırılan lanugo tüylerinin dökülmesi için sizlerin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bebeklerin vücut yağ dengesi açısından zamana bırakılarak, kendiliğinden bu tüylerin döküldüğü saptanmıştır. Tüylerin dökülmesi için sizlerin asla müdahalede bulunmaması doktorlar tarafından belirtilmiştir.

anne sütü tadında mama

Lanugo tüyleri, genelde bebeklerin alın bölgesinde 30. haftadan itibaren yoğunlaştığı görülür. Öte yandan şakaklar, sırt ve vücudun çoğu yerinde kıllanma görülebilir. Seyrek ve aşırı yumuşak olması nedeni ile bebekleri rahatsız etmez. Bu tüylerin dökülmesinden sonra bebek tüylerinin döküldüğü alanlarda vellus ve ayva tüyleri çıkacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bilinçsizce yapılan işlemlerdir. Zira çoğu anne adayı, bilmeden farklı metotlar deneyerek, bu tüyleri yok etmek istemekte. Hali ile ortaya kötü sonuçlar çıkabilmekte. Anne sütü tüy döker mi, yeni doğan bebeklerin tüyleri nasıl dökülür gibi sorular ile boşuna zaman harcamamalısınız.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku