Bebeklerde Vicks Kullanılır mı? ‎Kaç Yaşında Kullanılır?

Bebeklerde vicks tavsiye edilmemekle beraber uzman doktorların, 2 yaşın altında vicks krem kullanılmaması önerilmiştir. Vicks kaç yaşında kullanılır, yan etkileri var mı, bebeklerde vicks kullanımı gibi konularda bilgi alabilirsiniz. Son zamanlarda yetişkinlerin çoğu kısmı bebeklerde Vicks kullanılır mı diye merak etmektedir. Genelde nefes darlığı ve burun tıkanıklığına iyi gelen bu ilacın aynı işlevi bebeklerde de yapacağı düşünülmektedir. Fakat söz konusu çocuklar olunca dikkatin ikiye katlanması gerekmektedir.

Bebeklerde vicks kullanılır mı?

Genellikle Vicks ilacının 2 yaşa kadar bebeklerde kullanılmaması şiddetle tavsiye edilmektedir. Zira ilacın içerdiği mentol, bebeğin zarif cildine zarar verebilecek potansiyele sahip olmaktadır. 2 yaştan sonra ise merhemin sadece bebeğin vücudundaki bazı yerlere uygulanabileceği belirtilmektedir.

Anneler 2 aylık bebeğin ayağına vicks sürülürmü diye soru yöneltebiliyor. Ancak çocuk doktorları ve uzmanlardan alınan bilgilere göre vicks kremin bebeklerde kullanımı doğru değildir, tavsiye edilmemektedir. 2 yaşın üzerindeki çocuklarda kullanımı uygun olarak görülse de, bu yaşın altındaki çocuk ve bebeklere tavsiye edilmez.

Yeşil ve mavi renkli kutuda bulunan vicks krem, vapoRub markası tarafından üretilir. Bu merhemi alanların çoğu faydalarını gördükten sonra aynı etkilerin bebeklerde olacağına da inanmalarıdır. Bu nedenle ”bebeklere viks sürülür mü” diye soru sorarlar. Tedavi için bireylerde işe yarayan bu merhemin aynı etkiyi bebeklerde de göreceğine inanan ebeveynlerin hata yapmamaları için şiddetle doktor tavsiyesi almaları gerekiyor.

Vicks kaç yaşına kadar kullanılır?

Bireyler vicks kaç yaşında kullanılır sorusunu sorabilir. Genel olarak Vicks, ciltte her alana 12 yaş itibariyle uygulanabilmektedir. 12 yaşından sonra Vicks merhemi istenilen yaş grubu kapsamında kullanılmaktadır. Zira bu durumu engelleyecek herhangi bir etken bulunmamaktadır. Ancak çoğu aile fertleri doğrudan bu kremi alarak, bebek ve çocuklarına da sürmeyi düşünür. Vicks bebekler için kullanılır mı, sorusu bu nedenle doktorların sürekli karşılaştığı sorunlar arasına girmiştir.

Vicks nasıl sürülür?

Genel olarak Vicks merheminin sadece burun tıkanıklığı, sırt ağrıları ve nefes darlığına iyi geldiği bilinmektedir. Fakat yetişkinler kapsamında kullanıma tabi olan bu merhemin başka mucizevi faydaları da mevcut olmaktadır. Ayrıca cilde doğru uygulama yapıldığı zaman bu faydalar ikiye katlanabilmektedir. Genellikle Vicks nasıl sürülür sorusu ve diğer faydaları kapsamında dikkat edilmesi gereken tüm etkenler bunlardır:

 1. Tırnak mantarında Vicksin doğru sürülme şekli.
 • İlk önce kremin az bir miktarının tırnaklardaki mantarlı bölgeye sürülmesi gerekmektedir.
 • Daha sonra bölgenin gazlı bez ile örtülmesi ve üzerinden çorap giyilmelidir.
 • Mantardan kurtulana kadar aynı işlemi günde 3 kez uygulayabilirsiniz.
 1. Ciltteki kızarıklık kapsamında Vicksin doğru sürülme şekli.
 • İlk önce kızarık bölgenin bol su ile yıkanıp durulanması gerekmektedir.
 • Daha sonra kreme tuz serpilip bölgeye iyice yedirilme işlemi uygulanmaktadır.
 • İşlemin, kızarıklık geçene kadar gün içerisinde birkaç kez tekrarlanması problemin hızlı biçimde çözülmesini sağlayacaktır.
 1. Saçtaki kepekler kapsamında Vicksin doğru sürülme şekli.
 • İlk önce saç diplerine bir miktar Vicks merhemi ile masaj yapılması gerekmektedir.
 • 10-15 dakika sonra yıkama işlemi gerçekleştirilmeli, kepekten kurtuluncaya kadar aynı işlem yapılmalıdır.
 1. Nefes darlığı ve burun tıkanıklığı kapsamında Vicks kreminin doğru sürülme şekli.
 • Genel olarak merhemin, burun altına ya da göğse az miktarda sürülmesi gerekmektedir.
 • Problem yok oluncaya kadar işlemin tekrarlanması sorunun çözümünü de hızlandıracaktır.

Dikkat: Vicks kremi burun deliklerine sürülmez. Aksi takdirde ölümcül rahatsızlıkla çıkarabilir. Akciğerlerde bu solunum nedeni ile çökme yaşanabilir. Eczanelerden doğrudan alınmamalı, doktor tavsiyesi ile satın alınmalıdır. Bebeklerde kullanımı kesinlikle yasak olan ilaçlar arasındadır.

Bebeklerde vicks nerelere sürülür?

Genellikle bebeklerde uygulanması tavsiye edilmeyen Vicks merheminin, önerilere rağmen uygulanacağı taktirde aşağıdaki belirtilere dikkat edilmesi gerekmektedir:

 • 0-2 yaş arası bebeklerde kullanılması tehlikeli olabilmektedir.
 • 2-5 yaş arası Vicks merhemi bebeklerin sırt, ayak ve göğsüne çok az miktarda narin dokunuşlarla sürülmelidir. Bu yaşlarda merhemin, kesinlikle yüz ve burun etrafına sürülmemesi gerekmektedir.
 • 12 yaşından itibaren ise merhem, 2-3 çay kaşığı miktarında çocuklarda burun ve yüz de dahil olmak üzere haricen sürülebilmektedir.

Belirtilen bilgiler kapsamında siz de bebeklerde Vicks kullanılır mı sorusuna cevap bulabilir, gelecek kullanım şeklinizi belirleyebilirsiniz.

Bebeğe vicks yedirilir mi?

Zaten bebeklerde kullanımı yasak olmakla beraber bu merhemin bebeğe yedirmeye çalışan annelerin veya bireylerin ruhsal sıkıntılar yaşadığı bellidir. Asla böyle bir duruma bebeği düşürmeden rahatsızlanan bebeğin kesinlikle uzman çocuk doktoruna götürülmesi önerilir.

Bebeğe vicks yedirilmez, sürülmez ve 2 yaşın altındaki bireylerin kullanımı yasak olan merhemdir. Çok kötü sonuçlar doğurmamak adına bebeklerde vicks krem kullanılmaz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku