Aloe Vera Nedir? Nasıl Uygulanır? Aloe Vera Bitkisi Yüze Sürülür Mü?

Sıcak İklim Bitkisi Aloe Vera!

Son zamanlarda adını sıkça duyuran aloe vera Latince adı Aloe Barbadensis, tıptaki Türkçe adı ise sarısabır olan bitki 6.000 yıldan beri kullanılmaktadır. Peki, sürekli adı duyulan aloe vera nedir ? Yıllardır birçok medeniyet tarafından kullanılan bitkinin kökeni Afrika’ya dayanmaktadır. Dikenli ve acı yapraklara sahip olan aloe vera kaktüse benzer bir yapıya sahiptir ve 30 cm boyuna kadar uzayabilmektedir. Sıcak iklimleri seven bitki ülkemizde daha çok güney bölgesinde yetişmektedir. Yazları çiçek açan bitkinin yaprakları testereyi andırır şekilde yukarı doğru uzamaktadır. Gerek yaprakları gerekse içinde yer alan jel birçok hastalığın tedavisinde ve kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Bahçede ve evde saksılarda kolaylıkla yetişebilen bitki kökünden sürekli yeni filizler verir bu filizler başka bir yere dikilerek yeniden yetiştirmek mümkündür. Sıcağı seven bitki direkt güneş ışığından korunmalı ve çok sık sulanmamalıdır.

Kozmetik Sektörünün Göz Bebeği Aloe Vera !

Kozmetik sektörünün göz bebeği haline gelen aloe veranın faydaları saymakla bitmiyor. Cilde de oldukça faydalı olduğu bilinen bitkinin faydalarını kısa sıralamak gerekirse; İçerdiği bileşikler, mineraller sayesinde kolajen üretimini de arttıran aloe vera yanık ve yaraların tedavisinde merhem yapımında kullanılarak cildi kısa sürede yeniler. Bağırsak hastalıklarının tedavisinde, mide rahatsızlıklarında, kalp damar hastalıkları, diyabet, kolesterol, egzama ve daha sayılamaya birçok hastalığın tedavisinde kullanımı mümkün olan aloe vera gerek yaprakları gerekse içindeki jeli ile oldukça faydalı bir bitkidir.

Aloe Vera Bitkisi Yüze Sürülür Mü ?

Bu kadar hastalığa şifa olan bitki elbette cilt içinde bir hazine niteliğinde, özellikle yapraklarının içindeki jelimsi yapının andırdığı krem dokusu aloe vera bitkisi yüze sürülür mü diye bir soruyu da akıllara getiriyor.

Cevap: Aloe vera bitkisinin yaprakları içinde ki jel doğrudan sürülebileceği gibi çeşitli elementleri karıştırılıp öyle de uygulanabiliyor.

Kolajen üretimini arttıran bitki yanık, tahriş, kesik gibi sıkıntılı bölgelere jelimsi yapının doğrudan sürülmesi şeklinde kolaylıkla kullanılabiliyor, hasarlı bölge iyileşene kadar aynı işlemi uygulamak mümkün. Anti bakteriyel özelliğe sahip aloe vera jeli yüzde bulunan sivilce ve akneleri kurutup yok etmekte de oldukça etkilidir, sivilceler tamamen sönene kadar günde üç kez üstüne sürülerek uygulanabilir. Sinek ve böcek ısırmalarında da oluşan kızarıkları ve kaşıntıyı geçirmek için aloe vera jeli rahatlıkla kullanılabilir. Sivilcede uygulan işlem gibi anti bakteriyel özelliği sayesinde sıkıntı veren görüntü geçene kadar tahriş olan bölgeye jeli uygulamak mümkündür.

Yüz Kusurlarını Giderici Etkiye Sahip !

Cilt için doğal bir nemlendirici olan aloe vera jelini elde etmek için;  bir bıçak ile tabanından kestikten sonra durulayıp kenarındaki çizgiden keserek dikey olarak ikiye bölmek yeterli olacaktır. Bir kaşık yardımıyla aldığınız jeli ister doğrudan ister isterseniz farklı şeylerle karıştırarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. Aloe vera yüzde ne kadar kalmalı sorusuna uzmanların cevabı; yüze saf ve ince tabaka olarak sürülen aloe vera jeli en az bir saat kalmalıdır. Kuruyan jel ılık su yardımı ile kolaylıkla çıkartılabilir. Yüzlerce faydası olan aloe vera yüzdeki ölü derilerden kurtulmak için de oldukça etkili bir yöntemdir.

Kolajen üretimini arttıran aloe vera yaşlanma karşıtıdır. Belirli aralıklarla yapan aloe vera maskesi cilde esneklik kazandırarak kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olurken yeni kırışıklıkların önüne de set çeker. Yazların vazgeçilmezi olan güneş yanığının çaresinde aloe vera jelidir. Yüzdeki çiller ile de savaşan aloe vera cilde canlılık katarak daha parlak ve sağlıklı görünüme yardımcı olur. Cilt sağlığı için bu kadar faydalı olan aloe vera cilde nasıl uygulanır diye düşünüldüğünde ise saf bir şekilde yapraktan çıkarttığınız jeli ister sıkıntılı bölgelere ister tüm yüzünüze nazikçe masaj yapar gibi uygulamanız yeterli olacaktır.  Yaklaşık bir saat kadar yüzde kalması gereken jel her gün uygulanabileceği gibi iki günde bir de uygulanabilir.

Saç Bakımında da Oldukça Etkili

Sadece cilde değil saçlara da oldukça iyi gelen aloe vera saç dökülmesinden, kepeklerden kurtulmak için de tercih edilebilir. Saçtaki kepek durumuna göre değişmekle beraber aloe vera jelini şampuanlamadan on-on beş dakika önce saç diplerine nazikçe uygulayabileceğiniz gibi şampuanınıza da ekleyebilirsiniz. Kabaran ve şekillenmeyen bir saç yapınız varsa kuruttuğunuz saça yeteri miktarda uygulayacağınız aloe vera jeliyle daha sakin saçlara sahip olursunuz.

Aloe vera jelinin içine ekleyeceğiniz yeterli miktarda limon suyu ile doğal bir jöle elde etmeniz saçlarınızı şekillendirirken beslemenizde mümkün. Diş eti iltihabı, ağız içi iltihabı gibi sıkıntılardan muzdaripseniz yine aloe vera jeli kurtarıcı olacaktır yaraya direkt temas eden jel kısa sürede olumlu sonuç almanıza yardımcı olur. Cilt denildiğinde her ne kadar görünen bölgeler akıllara gelse de görünmeyen bölgelerden olan kalçalarda, bacaklarda meydana gelen selülitin tedavisinde de aloe vera kullanılabilir. Strese karşıda oldukça etkili olan aloe vera sinir sisteminin korunmasını sağlayarak depresyonu engeller. Aşırı kullanımdan kaçınmak ve risk grubunda olanların doktora danışmadan kullanmaması olumlu sonuçlar alabilmek için gereklidir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku