Lanugo Tüyleri Ne Zaman Çıkar, Bebek Tüylerinin Dökülmesi 2022

Bebek tüyleri olarak bilinen lanugo tüyleri ne zaman çıkar bebek tüylerinin dökülmesi 2022 sorusuna yanıt arayanlar oldukça fazladır. Lanugo tüyleri hakkında merak edilenler var olduğu gibi bu tüylerin sıkıntılı olup olmadığı araştırılmakta anneler tarafından.

Lanugo tüyleri nedir?

Yeni doğan bebeklerin ebeveynleri, bebeği koruma kapsamında ilk olarak Lanugo tüyleri nedir konusunu merak etmektedir. Zira doğum aşamasında ebeveynler tarafından anormal olarak nitelendirilen bu tüyler, bilgisizlik nedeniyle bir problem olarak görülebilmektedir. Genellikle Lanugo tüyleri çok ince, renksiz ve yumuşak niteliğe sahip olmaktadır.

  • ”Bebeğin tüyleri ne zaman dökülür?” tüylenme bebeklerde 14. hafta ile 30. hafta arasında yoğunlaşmakla beraber bebeğin ilk 4-5. ayından itibaren bu tüylerin döküleceğini ve yerine daha gür ve sık, tüylerin çıkacağını göreceksiniz.
  • ”Lanugo tüyleri ne zaman dökülür?” yukarıda da bahsettiğimiz gibi lanugo tüyler, bebeklerin anne karnından çıktığı ilk dönemlerdeki tüyleri temsil eder. Yine bu yumuşak tüyler ve hassas olanların daha erken aylarda döküleceği belirtilmiştir.
  • ” Anne sütü bebeğin tüylerini döker mi? ” İlgili uzman doktorlardan aldığımız net bilgilere göre böyle bir durumun asla görülmediği bilgisi verilmiştir.

Aynı zamanda Lanugo tüyleri, anne rahminde bebeğin hayati açıdan önemli olan ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu tüyler şu şekilde açıklanmaktadır; hormonal dengelerin sağlanması açısından vücutta çıkan her kılın görevi itibari ile vücut dengesini sağlamada önemli katkıları bilinir. Lanugo tüyleri de kendiliğinden dökülmeyene dek, karışılmamalı ve bebeğin hormonal yapısı bu sayede bozulmamalıdır.

Lanugo tüyleri ne zaman dökülür?

Tüylerin dökülmesi, bebeğin bünyesi kapsamında değişiklik göstermektedir. Lanugo tüyleri ne zaman dökülür sorusu çerçevesinde genellikle uzmanlar tarafından belirtilen tüy dökülme dönemleri bunlardır:

  • Anne rahmindeyken

Rahimdeyken bebekler soğuktan koruma amaçlı tüylerin, dökülebilmesi için yağ depolamaya ihtiyaç duymaktadır. Genellikle bu kapsamda yağ depolama, bebeklerin rahimdeki 7-ci ayından itibaren oluşmaktadır. Anne rahmindeyken Lanugo tüylerinin çoğu 7-9-cu aylar arasında dökülmektedir.

  • Doğumdan sonraki ilk haftalarda/En geç 4-cü aya kadar

Genellikle rahimdeyken dökülen tüylerden geriye kalanlar doğumdan sonra ilk 1-2 haftada dökülmektedir. Fakat bazen bebeğin bünyesi kapsamında bu süre 4 aya kadar da uzanabiliyor.

Belirtilen en geç döneme kadar dökülmenin gerçekleşmediği durumlarda herhangi müdahaleye gerek olmamaktadır. Şayet 4-cü aydan sonra da tüyler dökülmezse, bu durumda uzman doktor muayenesi şarttır.

Lanugo Tüyleri Ne İşe Yarar?

Bebeklerin henüz anne karnındayken oluşmaya başlayan bu tüyler genellikle genetik olmaktadır. Yapılan araştırmalar kapsamında Lanugo tüylerinin hormonlar üzerinde de etkili olduğu söylenmektedir. Peki Lanugo tüyleri ne işe yarar? Genel olarak bebeğin ilk saçları olarak nitelendirilen Lanugo tüylerinin işlevleri aşağıda belirtilmektedir:

  • Bebeğin soğuktan korunmasına sebep olmaktadır.

Genellikle bebeklerde rahimdeyken 7-ci aya kadar ısınma amaçlı yağ depolama olmadığı için bu ihtiyacı Lanugo tüyleri karşılamaktadır.

  • Amniyotik sıvının etkilerinden koruyan verniks kazeozanın (yağlı ve kalın bir koruyucu madde) bebeğin cildinden kayıp gitmemesini sağlamaktadır.

Rahimdeyken sıvı fazlalığı sebebiyle bebeğin cildi kaygan olduğu için hayati açıdan önemli olan verniks kazeoza cilde yapışamamaktadır. Fakat Lanugo tüyleri bebeği koruyan verniksin, cilde kolayca yapışmasını sağlamaktadır. Göz altı torbalarından kurtulmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Belirtilen bilgiler kapsamında Lanugo tüyleri nedir ve işlevleri nelerdir konusu kapsamında gereken tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

Lanugo Tüylenme Nedir? Ne Zaman Tüylenme Başlar?

Lanugo tüyleri, yeni doğan bebeklerin vücut yüzeylerinde çıkan kıllardır. Hemen hemen her doğan bebeklerde görülen bu tüylenme kısa sürede kendiliğinden düşerler. Lanugo tüyleri anne karnında 13-14. haftadan itibaren başlar ve annenin mide bulantısına neden olur. Bu tüylenme bebeklerin anne karnındaki 20. haftasına kadar devam etmektedir.

Bebeğin Alnındaki Kıllar Ne Zaman Dökülür?

Anne karnında lanugo tüyleri alarak doğan bebekler, doğduktan sonra çoğu yerinde kılların döküldüğü görülür. Bebeğin alnındaki kıllar ise belirli bir dönem kalabilir bebek cildinde. Kendiliğinden dökülen bu bölgedeki kıllar, doğumdan 3. aydan itibaren gözle görülür bir şekilde dökülmektedir.

Bebeğin Saç Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebekler doğduktan sonra lanugo tüyleri ile siyah renkteki kıllar eşliğinde doğar. Bu bebek tüyleri 3. aydan itibaren dökülür genelde bebeklerin kafasındaki çoğu saçlar dökülür ve yenileri çıkar. Bebeğin saç rengi ise genelde 3. ayda belli olur.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku