Burundaki Siyah Noktalar Evde Nasıl Çıkar 2023

Burun üzerinde çıkan siyah noktaları yok etmek mümkün! Burundaki siyah noktalar evde nasıl çıkar 2023 maske önerileri neler, siyah nokta peeling gibi örnek uygulamaları buradan öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz.

Bey ve bayanların burun üzerindeki siyah noktalardan şikayetçi olduğu bilinir. Bu nedenle burundaki siyah noktalar nasıl çıkar, ne yapılmalı evde sorusuna yanıt aranabilir. Bunları kısa sürede halletmek mümkün olup, başta bayanlar olmak üzere her yaş grubu bu sorunu çözmek için evde çaba sarf edebilir.

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah nokta ergenlik dönemiyle ortaya çıkan ve cilt temizliğine önem verilmediği takdirde tekrarlanan bir cilt problemidir. Cildin altında bulunan yağ tabakasının cildin üstündeki kirlerle birleşmesi sonucunda ortaya çıkan siyah noktalar estetik duruş olarak da kötü bir görüntüye sebep olur. Yüz de en çokta burun bölgesinde görülen siyah noktalar boyun sırt ve kollarda da görülebilir. Ergenlik döneminden sonra kadınlarda; hamilelik, adet dönemleri gibi hormonal değişiklik dönemlerinde siyah noktalarda artış görülmektedir. Güzel görünmek için dua önerisi.

Gözeneklerin tıkanmasına sebep olacak kıyafet ve kozmetik ürünlerin kullanılması, stres, hormonları etkileyecek ilaçların kullanımı, fazla terleme gibi birçok dış etken siyah nokta oluşumuna sebep olmaktadır. Burunda siyah noktalar neden oluşur denildiğinde ise hemen hemen diğer noktalarla aynı sebeplerle meydana gelir. Özellikle kadınlar tarafından sinir bozucu olarak nitelendirilen siyah noktalardan biri burundaki siyah noktalardır.

Burundaki Siyah Nokta

İnsan teninde bulunan yağ, gözenekleri ve ölü hücreleri kapayarak siyah noktaların oluşmasına neden olur. Siyah noktalardan kurtulmak için yapılacak en temel şey cilt temizliğine özen göstermektir. Gün içerisinde fazlaca dış etkene maruz kalan yüzü sık sık yıkamak ve cilt tipine uygun bir sabun yardımıyla temizlemek siyak noktalardan kurtulmanın başlıca şartıdır.

Siyah nokta oluşumu engellemek her ne kadar kolay olsa da mevcut siyah noktaların geçmesi o kadar kolay değildir. Sabırlı olmak ve yapılan işlemleri tekrar etmek gerekmektedir.

Siyah Nokta Nasıl Geçer Evde Çözüm

Cildi noktalardan arındırmak için ölü deriyi yok eden, cildi nemlendirip canlandıran ve siyah nokta karşıtı tonikler uygulanabilir. Fakat olumlu sonuç almak için doğru cilt tipine uygun ürünler seçmek önemlidir. Özellikle yağlı cilt tipine sahip olanlar daha dikkatli olmalıdır. Zira yağlı cilt, yapısı gereği siyah nokta üretmeye daha yatkındır. Diğer tüm siyah noktalar gibi burundaki siyah noktalar nasıl geçer sorusuna verilecek bir diğer yardımcı cevap ise sıkıntılı bölgeye uygulanacak elma sirkesidir.

Evde çözüm siyah nokta nasıl geçer, diyorsanız aşağıdaki maske önerisi tam da sizlere göre.

  • Siyah noktalar için Elma sirkesi anti bakteriyel özelliği sayesinde gözeneklerin içerisindeki bakterilere savaş açacaktır. Bir kâse içerisine su ve suyun üçte biri oranında karıştırılacak elma sirkesi pamuk yardımıyla siyah noktalar üzerine uygulanmalıdır. Böylece gözenekler açılacak ve siyah nokta oluşması engellenmiş olacaktır.
  • Siyah noktaları geçirmek için tavsiyeler hususunda ele alınacak bir diğer yöntem ise yoğurt ve limon kürüdür. Limonun yağ çözme ve cildi tazeleme özelliği düşünüldüğünde bu kürün siyah noktaları yok etmede oldukça faydalı olduğunu göreceksiniz. Bir kasede yoğurt ve üzerine sıkılan limonu karıştırdıktan sonra göz çevresi hariç tüm yüz bölgesine uygulayın. 15- 20 dakika sonra kuruyan maskeyi ılık su yardımıyla temizleyin. Düzenli olarak uyguladığınızda yüzünüzdeki önemli değişimi göreceksiniz.
  • Siyah noktaları temizleme bir diğer yöntem ise buhar banyosudur. Yüksek buhar sayesinde açılan gözenekler siyah nokta oluşumunu engellemede oldukça etkilidir. Bir tencerede kaynatılan suyun buharına dikkatli şekilde yüzünüzü tutmanız cildinizin yumuşaması için yeterli olacaktır. Açılan gözeneklerdeki siyah noktaları pamuklu çubuk yardımıyla kolayca temizleyip bol suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.
  • Siyah noktaları temizlemek için karbonat doğal bir peeling aracı olan karbonatta siyah noktaları temizlemede oldukça etkilidir. Karbonatın içerisine limon suyu sıkın ve noktalı bölgelere masaj yaparak uygulayın, beş dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Sürekliğe özen gösterdiğiniz müddetçe etkili sonuç aldığınızı göreceksiniz.

Siyah noktalar nasıl geçer sorusuna verilecek bir diğer cevap ise özellikle burun bölgesinde meydana gelen noktalar için kullanılan burun bandıdır. Haftada bir ve iki kez uygulanacak bantlar siyah noktaları sadece geçiriyor fakat tekrarlanmasına engel olamıyor. O yüzden maskeler yardımıyla cildi arındırmak daha mantıklı hale geliyor.

Ciltteki yağ dengesi eşitleyen ve yağlı cilt sahipleri için oldukça faydalı olan kil maskesi de siyah noktalar için çözüm nitelikte. Rengi ne olursa olsun aktarlardan alınacak kili su ile karıştırıp göz ve dudak haricindeki bölgelere uygulayarak siyah noktalara savaş açabilirsiniz. Düzenli tekrarlar sonucunda değişim gözle görülür olacaktır.

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Anti bakteriyel özelliği sayesinde cildi temizleyen bir diğer ürün ise tarçındır. Tarçın ile macun kıvamında olacak şekilde balı karıştırıp yüzünüze uygulayın ve yaklaşık bir saat kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Haftada bir uygulanan maske ile siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Siyah noktaların en can sıkıcı olanı burundaki noktalardır. Burundaki noktalardan kurtulmak için kesin çözüm veren ise yumurta akı maskesidir. Yumurta askı maskesi için gerekenler sadece yumurta ve tuvalet kağıdı. Bir adet yumurta akını iyice çırptıktan sona, tuvalet kağıdını katlara ayırın. Siyah noktalı bölgeye önce yumurta akı sürün ve ardından bir kat tuvalet kağıdını yapıştırın.

Tuvalet kağıdının üstüne tekrar yumurta akı sürüp bir kat daha tuvalet kağıdı yapıştırın ve en son katın üzerine tekrar yumurta akı uygulayın. Yüzünüz kuruduktan sonra kağıdı yüzünüzden çıkartın ve yüzünüzü ılık su ile yıkayıp cilt tipinize uygun nemlendirici ile nemlendirin.

Burundaki Siyah Noktalar Neden Olur?

Siyah noktaların çıktığı yer aslında burun yüzeyinde bulunan derinin hava alıp vermesi sonucu aşırı kirlenmesi ve orada tabaka oluşmasına neden olması ile ortaya çıkar. Sürekli temizlenen burun yüzeyinde siyah noktalar oluşmaz. Aşırı yağlı burun tabakasına sahip bireylerde daha fazla rastlanan bir durumdur.

Siyah Noktalar Nasıl Yok Edilir?

Her gün düzenli bir şekilde ılık su ile yüz ve burun bölgesi yıkanmalıdır. Burun üzerindeki gözeneklerin temiz kalması siyah nokta oluşumunu önlemekle beraber aşırı kirli ortamlardan kesinlikle kaçınılması gerekmektedir. Siyah noktalardan kesin ve hızlı bir şekilde kurtulmak isteyenler yüzüne her gün buhar vermelidir sonrasında iyice burun bölgesi yıkanmalıdır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku