Bebeğin Burnundan Süt Gelmesi Normal mi?

Emzirilen bebeğin burnundan süt gelmesi normal mi, annelerin korktukları ve net yanıt aradıkları bir sorun gibi görülebilir.

Emzirilen bebeğin burnundan süt gelmesi normal mi, annelerin korktukları ve net yanıt aradıkları bir sorun gibi görülebilir. Zira bebek uyurken burnundan süt gelmesi dikkat edilmesi gerekenler arasında.

Bebeğin Burnundan Süt Gelmesi

Bebeğin burnundan süt gelmesi oldukça sık rastlanan bir durum olmaktadır. Bazen anneler bu durum karşısında araştırmadan yanlış tercihler yapabilmektedir. Şayet bebeğinizin bu kapsamda problemi mevcut ise endişelenmenize gerek yoktur. Zira sadece emzirme pozisyonunu değiştirmeniz problemin çözüme kavuşmasına olanak sağlayacaktır. Fakat emzirme dışında problem, bazı durumlarda reflüden de kaynaklanabilmektedir. Bebeğin hastalığın belirtileri kapsamında Reflü olduğu belirlendiği zaman uzman doktor bakımı şart olmaktadır. Bu durumda bebeğinizi çocuk doktoruna hatta uzman çocuk doktoruna randevu alarak, götürmeniz önerilir.

Bebeklerde reflü, önem verilmesi gerekenler arasında. Özellikle yeni doğan bebeğin burnundan süt gelmesi, annenin bebeği emzirirken bebeğin boğazına doğrudan sütün çoğalarak gitmesi sonucu oluşuyor. Yani bazı annelerin sütü çoktur denilir, işte bu nedenle bebeği emzirme aşamasında aşırı bir sütün, bebeğin boğazına kaçması sonucu bebek süt kusar. Burada yapılması gereken pozisyon değiştirmek ve bebeğe sütün verilmesini biraz bekletmek olacaktır.

Neden Bebeğin Burnundan Süt Gelir?

Genel olarak bebeğin burnundan gelen sütün 3 sebebi bulunmaktadır. Aşağıda belirtilen etkenler çerçevesinde neden bebeğin burnundan süt gelir sorusuna cevap bulabilirsiniz:

  1. Bu durumu tetikleyen en temel neden bebeğin yanlış pozisyonda emzirilmesi durumudur.

Genel olarak annelerin birçoğu emzirme zamanı bebeği yatay olarak yapılmaktadır. Bu durum sonucu bebek, tam nefes alamamakta ve emzirilen sütü burundan ifraz etmektedir. Probleme çözüm için bebeği, emzirme zamanı dikey tutmanız yeterli olacaktır.

  1. Bazı durumlarda burundan süt gelmesi Reflüden (mide salgılarının yemek borusuna kadar yer değiştirmesi hastalığı) kaynaklı olabilmektedir.

Şayet yukarıda belirtilen yöntemi denedikten sonra da aynı durum devam ederse muhtemelen bebeğin Reflü hastalığı olmaktadır. Reflü hastalığına ise Reflü yatağı ve uzman doktor kapsamında çözüm bulabilirsiniz. Genel olarak Reflü hastalığının diğer belirtileri bunlardır:

  • Hırıltılı öksürük
  • Kilo kaybı veya normalden fazla kilo artışı
  • Bebeğin beslenmeyi reddetmesi
  • Sık aralıklarla öğürme
  1. Bebeğin doyduğu zamanı bilmemesi fazladan süt emmesine ve sonuç olarak da kusmasına sebep olmaktadır.

Genel olarak bu duruma çok seyrek rastlanmakta problemin çözümü olarak da emzirme süresinin azaltılması belirtilmektedir.

Bebeğin Burnundan Süt Gelmesi Normal mi?

Reflü hastalığı hariç, bebeğin burnundan süt gelmesi tamamen normal bir durum olmaktadır. Neredeyse her anne emzirme sırasında bu problem ile karşılaşmaktadır. Belirtilen adımların eksiksiz gerçekleştirilmesi sonucu problem kendiliğinden son bulmaktadır.

Bebeklerin burnundan süt gelmesi genelde emzirme döneminde sık rastlanın ve annelerin telaşlanmaması gereken durumlardan biridir. Burada annenin yapması gereken sadece pozisyon değiştirmek olacaktır. Eğer ki, annenin sütü çoksa azar azar bebeğe süt verilmesi önerilir.

Bebeğin Burnundan Süt Gelmesi Önemli mi?

Bebeğin burnundan süt gelmesi, anneleri endişelendirecek kapasitede öneme sahip olmamaktadır. Zira ufak yanlışlar sonucu oluşan bu problem tamamen basit bir etken kapsamında çözülebilmektedir. Eğer siz de bebeğinizin, bu probleminden şikayetçiyseniz yukarıda belirtilen etkenler çerçevesinde probleminize çözüm bulabilirsiniz.

Bebeklerde lanugo tüyleri ne zaman dökülür?

Bebeğin emdikten sonra burnundan süt gelmesi genelde bebeğin emme alışkanlığını tam olarak kazanmamış olmasıdır. Zamanla bebekler, anne sütünün nasıl emeceğini hızlıca kavrayacak ve göreceksiniz ki, bebeğin burnundan süt akmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku