Bebeğin Kakasından Siyah İplik Gelmesi Küçük Siyah Noktalar 2023

Bebeğin kakasından siyah iplik gelmesi anneleri telaşlandırmakta. Zira bebeğin kakasından küçük siyah noktaların görülmesi müdahale edilmesi gereken sağlık sorunlarından bir tanesidir. Sıklıkla her bebekte görülen bebek kakasında ipliksi şeyler, merak edilen konular arasında olmakta.

Bebeğin kakasından siyah iplik gelmesi durumuna, genel olarak katı gıdaya geçiş sonucu rastlanmaktadır. Belirtilen etken, çoğu zaman anne sütüne ek yiyeceklerden kaynaklansa da bazı durumlarda doktor muayenesi gerekmektedir. Şayet bebeğin iştahsızlık ve anüste kaşıntı belirtileri var ise bu durumda doktor muayenesi şart olmaktadır.

Bebek Kakasında Siyah İpliksi Şeyler

Bebek kakasında siyah ipliksi şeyler genellikle 2 durum çerçevesinde oluşmaktadır. Bu durumlar:

  1. Zengin lif içeren besinlerin (Muz, elma, portakal, şeftali ve b.) tüketimi.

Genellikle bebeklere verilen bu besinler, bebeğin bağırsak sisteminin gelişmediği için siyah ipliksi şeylere sebep olmaktadır. Yüksek lifli besinlerin tüketimi sonucu oluşan bu durum, bebekte ciddi bağırsak problemleri veya çeşitli hastalıklar oluşturmamaktadır. Şayet problem olarak nitelendirilmeyen durumun giderilmesini istiyorsanız, bebeğe lif içeren besinleri bir süre vermemeniz gerekmektedir.

  1. Bağırsakta çeşitli bakterilerin oluşumu.

Bebek kakasında siyah ipler, seyrek durumlarda ciddi problemlere yol açabilmektedir. Genel olarak bu problemi aşağıda belirtilen durumlarda teşhis edebilirsiniz:

  • İştahsızlık, huzursuzluk, anüste ve cinsi organda kaşıntı belirtileri.
  • Siyah iplerin, lifli yiyecekleri kesmeniz sonucu yine de kakada oluşması.

Şayet belirtilen etkenler bebeğinizde mevcut ise zaman kaybetmeden hastanenin pediatrik gastroenteroloji bölümüne gitmeniz gerekmektedir. Zira bu durumlarda erken müdahale oldukça mühim olmaktadır.

Bebeğin Kakasından Siyah İplik

Bebeğin kakasında siyah iplik, çoğu zaman ebeveynler tarafından ciddi problem olarak görülmektedir. Zira genel olarak ince ve uzun olmaları bu ipleri bağırsak parazitine benzetmektedir. Fakat iplerin bağırsak paraziti olarak nitelendirilebilmesi için bebeklerde yukarıda belirtilen etkenlerin olması gerekmektedir. Kakada siyah ipliksi şeyler gören anneler hızlıca çocuklarını çocuk doktoruna götürmek isteyebilir. Oysa ki, uzman çocuk doktorları tarafından belirtilen konular arasında geçiyor.

  • Annenin bebeğe 6. aydan itibaren süt ile beraber diğer yiyecekleri vermesi sonrasında kakanın renk değiştirmesi olarak görülecektir.

Belirtilen etkenlerin dışında genel olarak bebeğin kakasındaki ipler kapsamında ebeveynlerin endişelenmesine gerek olmamaktadır. Zira bu ipler zamanla kendiliğinden geçmekte ve bebekte herhangi bir ciddi sorun oluşturmamaktadır.

Anneler, bebeğimin kakasında ince damar şeklinde siyah ip gibi çizgiler iplik şeklinde dizilmiş izlenimi göreceklerdir. Kıl kurdu ile karıştırmamalısınız zira bunlar hareket etmedikleri gibi anne sütünden sonra bebeğe normal yiyecekler verildikten sonra kakanın renk değişimi olarak belirtilir.

Bebek Kakasında Siyah İplik

Bebeğin kakasında siyah iplere rastlamamak için aşağıda belirtilen etkenleri deneyebilirsiniz:

  • Bebeğe lif bakımından zengin yiyeceklerin püre halinde verilmesi.
  • Bebekte bağırsak gelişimi tamamlana dek kolay sindirilebilir besinlerin verilmesi.
  • Çorba, sebze ve meyve kavanoz mamaları vb.

Bebeğin kakasından siyah iplik gelmesi durumuna belirtilen etkenler kapsamında çözüm bulabilirsiniz. Bebeklere verdiğiniz besinlerden dolayı bu tür renk varyasyonları görülecektir. Yani yeşilimsi yiyecekler de verseniz bu kez kakanın rengi yeşile döner. Özellikle zeytin gibi siyah renkteki ürünleri verirseniz, bebek kakasının tamamı ile siyah olacağını göreceksiniz.

Sonuç olarak bakıldığında siyah ipliksi şeylerin görülmesi, annelerin bebeklere vereceği katı yiyeceklere geçiş sonrasında görülmektedir. Burada telaşa kapılmadan bir haftalık periyodik şekilde kakanın rengi izlenilmelidir. Bildiğiniz gibi sadece anne sütü içen bir bebeğin kakası beyazımsı olurken, farklı yiyeceklere başladığı anda farklı renkler görülecektir.

Bebeğin Kakasında Siyah İpliksi Şeylerin Yok Olması

Siyah ipliksi lekelerin kakadan yok olması için bir hafta takip edilmelidir. Sonrasında bebeğe verdiğiniz yiyeceklerin tam püre yani ezilmesi gerekiyor. Bebeğin boğaz borusu oldukça dar ve küçüktür. Bu nedenle daima sıvı şeyler ile beslenmesi önerilir.

Çocuk doktoruna bebeğinizi götürdüğünüzde sizlerden

  • Kan testi
  • gaita kültürü – dışkı testi

isteyecektir.

Sindirimi kolay hazımı basit olan yiyeceklerin bebeklere verilmesi gerekiyor. Zor sindirilen ve gaz yapan mamalardan uzak durulmalıdır. Önceki yazımızda sizlere gaz yapmayan mamalar başlığında bilgi vermiştik.

Bebek Kakasında Siyah İplik için Hangi Doktora Gidilir

Çoğu anne, kakada görmüş olduğu siyah ipliksi şeyler için bebeğini hangi doktora veya hangi polinikliğe götüreceğini bilmez. Öncelikle uzman çocuk doktoruna götürebilirsiniz. Ancak içinize sinmediyse bebeğinizi pediatrik gastroenteroloji bölümüne götürmek ideal olacaktır.

Bebek Kakasında Siyah İpliğe Ne İyi Gelmez?

Sindirimi zor ve bebeği kabız yapacak gıdalardan uzak durulması gerekiyor. Kakada siyah iplik görüldükten sonra bebeğinize vereceğiniz çoğu yiyecekleri, püre haline getirmeniz önerilir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku