Anne Karnında Bebeklere Kilo Aldıran Yiyecekler 2023

Anne adayları, hamilelik döneminde anne karnında bebeklere kilo aldıran yiyecekler konusunda bilgi sahibi olmak isteyebilir. Annenin iyi beslenmesi ne kadar iyi düşünülse de, annenin ne yediğine göre anne karnındaki bebeğin de, o yiyeceklerden faydalandığını belirtelim.

Anne karnında bebeklere kilo aldıran yiyecekler genel olarak meyve, sebze, süt ürünleri ve b. besinlerden oluşmaktadır. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen bu besinler; Elma, muz, peynir, avokado, portakal, ıspanak ve b. şekilde olmaktadır. Bu yiyeceklerin tüketimi kilo aldırmaktan ziyade hem bebeğin gelişim sürecini hem de sağlığını önemli ölçüde etkilemektedir. Ayrıca belirtilen besinlerin tüketimi annelere çeşitli faydalar da sunmaktadır.

Hamilelikte Bebeklere Kilo Aldıran Yiyecekler nelerdir?

Genel olarak annelerin hamilelik döneminde tükettiği besinlere, normale kıyasla daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Zira ufak yanlış besin tüketimi, yıkıcı sonuçlara yol açabilmektedir.

Genellikle Hamilelikte bebeklere kilo aldıran yiyecekler bunlardır:

  • Ceviz

Bebeğin kilo alımı ve beyin gelişimine yardımcı olan ceviz, uzmanlar tarafından omega 3 deposu olarak nitelendirilmektedir. Şayet anne adayları gün içerisinde en az 3-4 çiğ ceviz tüketirse bebek, düzgün şekilde kilo alacaktır.

  • Ispanak

Ispanak, genel olarak B9, C vitaminleri ve demir bakımından oldukça faydalı bir sebze türü olmaktadır. Hamilelerin, ıspanağı hafta içi 3-4 kere tüketimi, bebeğin omurga sisteminin gelişmesine ve kilo almasına olanak sağlamaktadır.

  • Beyaz et

Protein açısından oldukça zengin olan beyaz etin tüketimi, bebeğin kilo alması bakımından anneler için mühim olmaktadır. Uzmanlar anne adaylarının, hafta içi en az 2 kere beyaz et tüketmesini tavsiye etmektedir.

  • Avokado

Genel olarak anne sütüne en yakın yağları içerdiği söylenen avokado, magnezyum ve potasyum da içermektedir. Bebeğin cilt, göz ve beyin gelişimini etkileyen bu maddeler hem de düzgün kilo almasını sağlamaktadır.

Bebeklere Kilo Aldıran Gıdalar 2023

Hamilelik döneminde anne adaylarının tüketmeye öncelik vermesi gereken ve bebeğe kilo aldıran gıdalar bunlardır:

  • Süt ve Süt ürünleri.
  • Et ve et ürünleri.
  • Baklagiller
  • Kuruyemiş
  • Meyve ve sebzeler

Yukarıda belirtilen bebeklere kilo aldıran yiyeceklerin kontrollü biçimde tüketilmesi, belirtilen faydalardan maksimal yararlanmanıza olanak sağlayacaktır. Özellikle kilo aldırma konusunda proteine fazlası ile ağırlık verilmesi gerekiyor. Bunlar arasında en önemlisi haşlanmış yumurta gelmektedir.

Yumurta Bebeğe Kilo Aldırır mı?

Yumurta tüketimi, içerdiği kaliteli vitamin ve proteinler ile anne adaylarına hamilelik sürecini kolaylaştırması kapsamında önerilmektedir. Peki belirtilen faydalardan ziyade yumurta bebeklere kilo aldırır mı?

Yumurta, içerdiği folik asit ve değerli proteinler kapsamında bebeğe kilo aldırmakta ve beyin gelişimini hızlandırmaktadır. Bebeklere yumurta verilmesi için bebeğin en az 5 aylık olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Haşlanmış yumurtanın beyazı verilir genelde anneler tarafından.

Bebeklerin Kilo Alması İçin Ne Yedirmeli?

Kilosu yetersiz yani az olan bebekleri doktora götürdüğünüzde uzman çocuk doktorları genelde çocuk maması vermektedir. Rapor şeklinde size bir kağıt verilerek eczaneden aldığınız kilo aldırıcı mamalar günde 1 adet olacak şekilde çocuklara içiriyoruz. Ancak bebekler için durum daha farklıdır.

Doğumdan sonra 3 haftalık olan bebeklerin kilosu genelde 180-220 gram aralığında olup bu ağırlık 1 yaşına kadar doğumdaki kilosunun en az 3 katı olmalıdır. Bebekler için kilo aldıran en önemli besinler arasında anne sütü gelmektedir özellikle ilk 6 ay koşulsuz şartsız anne sütünüz kesintisiz olarak annenin vermesi gerekmektedir.

Bebeklerin kilo almasında muz ne kadar önemli görünse de, bebeğin kabızlık problemi çekmesi muhtemel olacaktır. Bebeğin sürekli olarak gazının çıkması gerekiyor bu nedenle muzu genelde 6-7. ayda verilmesi önerilir.

 

Anne karnındaki bebek ne yerse kilo alır?

Anne karnındaki bebeğin hamilelik döneminde iyi beslenmesi gerekiyor. Özellikle anne neler yemiş ise bebeğinde onun üzerinden beslendiğini belirtelim. Hamilelik döneminde annenin kesinlikle ceviz, badem, kaju çerezlerini tüketmesi öneriliyor. Öte yandan şekerli yiyeceklerden uzak durması doğal beslenmesi önerilir. Bunlar arasında sütlaç, kuzu eti, kemik iliğinden yapılan çorbalar, bebeğin sağlıklı kilo almasını sağlar.

Son aylarda bebek nasıl kilo alır?

Hamilelik kontrolüne giden anne adayları, bir önceki aya göre bebeğinin hızla kilo aldığını göreceklerdir. Bu dönem bebeklerin en fazla ve hızlı bir şekilde kilo aldığı dönemin başında geliyor. Normal kiloda doğan bir bebeğin %85 lik kısmı hamileliğin son ayında alınıyor. Bundaki etkenin dönemsel bazda hormonların yüksek salgılanması olarak gösterilmektedir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku