Fenistil Jel Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

30 gramlık tüpler halinde satılan fenistil jel, deride oluşan kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve benzeri alerjik reaksiyonlar için kullanılan jel formunda bir ilaçtır. Merhem, kokusuz ve saydamdır.

Fenistil Jel Kullanım Alanları Nelerdir ?

Özellikle kaşıntılar için oldukça etkili olan jel ilaç, iltihapsız deri hastalıklarına bağlı kaşıntılar, döküntü, alerjik cilt reaksiyonları, hafif güneş yanıkları, böcek, yılan, akrep gibi zararlı türlerin ısırma ve sokmaları gibi durumlarda kullanılıyor. Cilt üzerine sürüldükten dakikalar sonra tahriş ve kaşıntının geçmesini sağlıyor. Fenistil jel, isilik ve suçiçeği hastalığının tedavisinde de kullanılıyor. Jel, özellikle suçiçeği tedavisinde çocuklara karşı oldukça etki sağlıyor. Bunların yanı sıra çok sık olmasa da doktor önerisiyle sivilce tedavisinde de tercih edilebiliyor. İlaç bebek ve çocuklar da dahil olmak üzere, mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Fenistil Jel Nasıl Kullanılır ?

Hekiminizin ya da eczacınızın size önerdiği şekilde, tavsiye ettiği zaman aralıklarında dozajı aşmadan kullanmaya özen göstermelisiniz. Gün içinde 2-4 kez uygulanabilen ilaç iltihaplı deri yüzeyine sürülmemelidir. Kullanım sonrası tedaviden herhangi bir olumlu sonuç almazsanız mutlaka hekiminize danışın. Fenistil jelin, özellikle hamileliğin ilk 3 ayı sonrasında gerçekleşen gerginleşmiş ve incelmiş deri yüzeyine sürülmemesi tavsiye edilir. Bölge, ilaç kullanılmadan önce iyice temizlenmelidir. Uygulama aşamasında fenistil nasıl kullanılır diye sorulursa, cildin etkilenen bölgesine ince bir tabaka halinde sürülerek uygulanır. Birkaç dakika ovalanarak deriye yedirilmesi sağlanır. İlaç, bebek ve küçük çocuklarda yara üzerine, soyulmuş ve iltihaplanmış alanlara kesinlikle uygulanmamalıdır. Unutulan dozlar için aynı süre içinde birden fazla doz kullanılmamalıdır. Yanlış ve aşırı dozda kullanım sağlığınızı olumsuz yönde etkileyerek tedavinin süresini uzatır. İlacı kullanmadan önce prospektüsünü dikkatli bir şekilde okumanız önem taşıyor.

Fenistil Jel Yan Etkileri Nelerdir ?

İlacın seyrek ve çok seyrek görülen yan etkileri bulunuyor. Bilinen fenistil yan etkileri; ciltte hafif kuruluk ve deride yanma hissi, alerjik cilt reaksiyonları, kurdeşen, yüzde ve dilde şişkinlik, nefes almada zorluk çekme, karın ağrısı gibi durumlardır. Yan etkiler genellikle doz aşımında meydana gelir. Ayrıca ilaç içindeki etken madde ve bileşenlere karşı alerjisi bulunan kişilerde de yan etkiler gözlenebilir. Fenistil jel kullanımı sonrası, beklenmeyen bir etki gördüğünüzde mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca bu gibi anormal durumlarda yan etki bildirim hattını arayarak, fenistil jel ve kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların güvenilirliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkıda bulunabilirsiniz. Fenistil jel, makine ve araç kullanma durumunuzu etkilemez.

Fenistil Jel Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

İlaç içindeki etken maddelere ( dimetinden maleat, karbomer, sodyum edetat) alerjiniz varsa fenistil jel ilacın kullanımı önerilmez. Cilt üzerinde süreceğiniz bölgede geniş, iltihaplı ve açık yaralarınız bulunuyorsa kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışın. Hamilelikte ince deriye ve soyulmalara karşı kullanılmamakla birlikte, emzirme döneminde göğüs uçlarına sürülmesi tavsiye edilmez. Uygulama esnasında göz veya ağza temas eden ilacı bol su ile durulamanız gerekir. Uygulama sonrası güneşe çıkılmaması ve ellerin yıkanması sağlık açısından önemlidir. Fenistil jeli bebek ve küçük çocuklarda kullanacaksanız günde 2 kereden fazla kullanmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca hekiminizin direktiflerini dikkate alarak talimatlara uygun hareket etmelisiniz. Jelin diğer ilaçlarla birlikte kullanılmasında sakınca olmamasına rağmen, eczacı ya da doktorunuza bilgi vermenizde fayda vardır. İlacı kullandıktan sonra güneş ışınları almayan kapalı bir alanda, ambalajında ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayınız.

Fenistil Jel Fiyatı

Fenistil jeli tüm eczanelerden reçete üzerine veya reçetesiz olarak satın alabilirsiniz. Normal reçete ile satılan fenistil fiyat satışı 2021 itibari ile 21 TL’dir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku