Fitness Ne Demek? Kaç Ayda Vücut Kas Yapılır?

Fitness önemli bir spor egzersizi olarak denilse de, sağlık açısından bakıldığında günün belirli saatlerinde yapılması önerilir. Zira sağlıklı beslenme açısından spor yapmak da hayatın bir parçası olmalıdır. Bireyler ise fitness ne demek, kaç ayda vücut kas yapılır sorusuna da yanıt vereceğiz.

Fitness Programı

Fitness sporuna ilgilisiniz; ancak başlayıp başlamama konusunda tereddütleriniz mi var? Veya ilgilenebileceğiniz bir spor dalı mı arıyorsunuz? Bu yazımız sizin için… İnsan vücudunda 600’ü geçkin kas ve kas grubu bulunmaktadır. Bunların önemli bir kısmı, hangi sporla uğraşılırsa uğraşılsın belirginleşemez. Buna karşın hemen her spor dalı, belli bir kas grubunu harekete geçirerek daha estetik bir görünüm sunar. Ayrıca, fitness ve vücut geliştirme gibi branşlarda belli bir kas grubuna dönük özel egzersiz programları oluşturularak istenen vücut bölgesindeki kasların görünümü iyileştirilebilir. Programa baktığımızda gündelik yaşamınızda sadece 1 saat ayırmak ideal olarak sayılmaktadır. Daha üstü için ise protein takviyesi yapılması gerekmekte.

Avrupa ve Kuzey Amerika ağırlıklı yapılan araştırmaların ortalamasında, erkeklerin en fazla %20’sinin fit bir görünüme sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu rakam, kadınlar için daha düşük seviyelerde kalmaktadır. İnsan vücudunun dış görünümünü şekillendiren birçok kas grubu varken ve bu kasları çalıştırmanın çeşitli yolları da bulunuyorken fit bir görünüme sahip olamamak oldukça düşündürücü bir istatistik olmuştur. Özellikle obezite sayısındaki ciddi artışta dikkate alınınca, sağlıklı bir yaşamın getirisi olan fit görünümün düşüşe geçmesi anlaşılabilir bir durumdur. Fitness, diğer spor branşlarıyla ilgilenmeyenlerin düşünebileceği, iyi bir görünüm ve sağlıklı bir yaşam sunan spor dalıdır. Gündelik stresten arındırması, zamanın hesaplı ve sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi, zinde bir vücut ve fit bir görünüm sunması dolayısıyla da tercih edilmektedir.

Fitness Aletleri

Fitness, yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın herkes için uygundur. Ayrıca boy, kilo ve vücut ölçüleri de önemsiz olup herkesin kendisine uygun şekilde egzersiz yapabilmesine olanak tanımaktadır. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme, birçok rahatsızlıkla beraber Tip 2 Diyabeti de önleyicidir. Hâliyle daha uzun yaşamak isteyenler için de bir anahtardır. İyi bir beslenmenin de koşul olduğu fitness ile ilgilenenler, düzenli spor yapmayanlara göre daha kaliteli uyumaktadır. Bu da gündelik yaşamlarında (iş ve okul gibi) bir artı olarak geri dönmektedir. Fazla kilolardan kurtulmak için diyete başlamak iyi bir başlangıç olacaktır. Buna karşın, yalnızca diyetle kilo vermek hem çok daha güçtür hem de daha uzun bir zaman gerektirir. Evde yapılabilecek bazı hareketlerle kalori yakımı sağlanabilir; ancak fitness ile kilo verme süreci hızlandırılabilir. Fitness aletleri günümüz şartlarında bir çok ürünü rahatlıkla bulmak mümkün. Fiyat olarak araştırdığımızda internet alışverişi yaparak fitness ürünleri satın almak mümkün.

Sağlıklı bir yaşam sürmek, zinde hissetmek, iyi (fit) bir görünüme sahip olmak için fitness gerçekten de tam anlamıyla en ideal spordur. Kişinin kendine güvenini tesis edeceğinden sosyal hayatında da başarılı olmasına olanak tanıdığı için, zaman kaygısı olanların en azından haftanın birkaç gününde bir saatini fitness için ayırması önerilmektedir.

Fitness Hareketleri

Fitness, haftanın her günü, günün uzun saatleri yapılması gereken bir spor değildir. Yürüyüşlerle destekleyebileceğiniz ve hatta kimi zaman evde yapacağınız egzersizler sayesinde spor salonunda daha az zaman geçirebileceğiniz bir spordur. Her gün düzenli olarak hareket etmelisiniz. Toplu taşıma kullanırken bir durak önce veya sonra inip yürümek, asansör yerine merdivenleri kullanmak bile yaşam standardınız için önemlidir. Bununla birlikte, haftanın 3-5 günü bir spor salonuna giderek uzman eşliğinde egzersizlerinizi yapabilirsiniz. Fitness spor salonuna giderek ilgili panolarda fitness hareketleri bulmak mümkün!

İlk etapta, hamlık ağrılarından ötürü bırakmayı bile düşünebilirsiniz; ancak pes etmemeyi de fitness ile öğreneceksiniz. Fitness için büyük bütçeler ayırmanıza gerek yok. Aylık 150 TL’den 500 TL’ye dek uzanan ücretlerde spor salonları bulunmaktadır. Kendi bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz. Salonlarda size yardımcı olacak işletmeciler mutlaka olacaktır. Bununla birlikte, isterseniz ilk birkaç hafta personal trainer (PT, yani kişisel eğitmen) ile çalışabilirsiniz. Her anınızda yanınızda olan ve size özel program hazırlayan antrenörle aylarca çalışmak bir seçenekken, isterseniz fit bir görünüm elde ettikten sonra kendi yolunuzu çizebilirsiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku