Metigast Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan etkileri Neler? Muadili 2023

Bireyler metigast nedir nasıl kullanılır, eczanedeki fiyatı ne kadar, metigast ne için kullanılır yan etkileri var mı, ilacın muadili hangileri şeklinde soru yöneltebilir. Zira bir ilaç yazıldığında doktorun ne amaçla bunu bizlere verdiğini ilaç kutusunun içinde bulunan prospektüs okunarak, öğrenilebilir.

Metigast Nedir?

Öncelikle ilacın etken maddesine bakıldığında simetikon olup, bu etken maddenin faydası bağırsaklarda bulunan gazın yok olması için bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlar. Bildiğiniz gibi karın ağrısının başlıca nedenlerinden biri gaz sancılarının var olmasından kaynaklanmasıdır.

Metigast nedir? Metigast ne için kullanılır? Metigast yan etkileri nelerdir ve Metigastın kullanım şekli nasıl? İşte Metigast ilacı kapsamında tüm merak edilenler!

Metigast, genel olarak sindirim sisteminde sorun yaşayan bireyler tarafından kullanılmaktadır. İlaç, kapsül şeklinde olmakta, her bir kapsül de 140 mg simetikon içermektedir. İçerdiği simetikon maddesi sebebiyle ilacın yaygın kullanımı, sindirim problemleri kapsamında, şişkinlik ve gaz durumlarında olmaktadır.

Belirtilen etkenler kapsamında her Metigast kutusunun içerisinde 20 veya 40 kapsül mevcuttur. Genel olarak ilaç, güçlü etkiye sahip olduğu için kullanımı çerçevesinde uzman doktor önerisi almak gerekmektedir.

Peki tüm bu belirtilen hususlardan ziyade Metigast tam olarak ne için kullanılır?

Metigast ne için kullanılır?

Metigast ne için kullanılır konusu kapsamında ilacın, sindirim kanalında aşırı gazın yarattığı ağrıyı dindirmek için kullanıldığı belirtilmektedir. Aynı zamanda ilacın, antiflatulan (gaz sökücü) olarak kullanıldığı diğer durumlar da bu şekilde olmaktadır:

 • Şişkinlik
 • Abdominal distansiyon (hava veya gaz ile iç organlarda şişme yaşanması durumu)
 • İntestinal gaz (kalın bağırsakta bulunan sindirilmemiş gıdaların ürettiği gaz) ve b.

Genel olarak Metigast, yukarıda belirtilen ve gaz problemi olarak nitelendirilen daha nice rahatsızlığı giderme amacıyla da kullanılmaktadır. Metigastın ne için kullanıldığını öğrendiğimize göre, nasıl kullandığını da öğrenmemiz gerekmektedir.

Sonuç olarak bakıldığında gaz birikmesini engellemek için kullanılan metigast, son zamanlarda doktorların fazlası ile tercih ettiği ilaçlardan bir tanesidir.

Metigast nasıl kullanılır?

Genel olarak Metigast, 14 yaş üstü bireylerin mide sindirim problemleri kapsamında gaz rahatsızlıklarını gidermektedir. Peki Metigast nasıl kullanılır?

Metigastın kullanım şekli, genel olarak ağız yoluyla gerçekleşmektedir. Metigast, yemek ile birlikte veya yemekten sonra da alınabilmektedir. Şayet doktor uygun görürse, metigastın uykudan önce de kullanımı mümkün olmaktadır.

Belirtilen hususlar kapsamında şayet doktor tarafından önerilen doz uygulaması yoksa, ilk kullanım çerçevesinde aşağıdaki doz miktarı önerilmektedir:

 • 14 yaş üstü bireyler – 1-2 kapsül tek doz, 420 mg-a varacak biçimde toplam 3 kapsül ise günlük doz olarak belirtilmektedir.

Genel olarak doktor tavsiye olmadan, ilacı kullanım kapsamında 500 mg-ı geçilmemesi tavsiye edilmektedir.

Metigast Kaç Gün Kullanılır? / Metigastın Yan Etkileri

Genel olarak Metigastın bireyin rahatsızlığını giderme süreci, rahatsızlık niteliği kapsamında değişiklik göstermektedir. Ortalama 14 gün olarak belirtilen toplam kullanım günü, her birey için geçerli olmamaktadır. Metigast kaç gün kullanılır konusu kapsamında nihai kararı, bireyin organizması çerçevesinde uzman doktor verebilmektedir. Melila uyku damlası konumuzu okuyabilirsiniz.

Aynı zamanda ilacın kullanımı çerçevesinde istenmeyen yan etkiler de yaşanabilmektedir. Genel olarak belirtilen yan etkiler bunlardır:

 • Kusma
 • Mide ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Baş ağrısı
 • İshal

Belirtilen yan etkiler hafif yan etkiler olmaktadır. Hafif yan etkilerden ziyade seyrek görülen ciddi yan etkiler de bulunmaktadır. Belirtilen ciddi yan etkiler ise bu şekilde olmaktadır:

 • Yaygın deri döküntüsü
 • El, ayak, bilek, yüz, dudak şişmesi (alerjik reaksiyon)

Belirtilen yan etkileri fark etmeniz durumunda, ilacı kullanmayı bırakmanız ve uzman doktora görünmeniz gerekmektedir.

Metigast nedir konusu kapsamında tüm bilgiler bu şekilde olmaktadır. Şayet sizin de mide problemleriniz kapsamında gaz rahatsızlığınız varsa doktor önerisi eşliğinde ilaç kullanımına başlayabilirsiniz. Son olarak metigast fiyatı 110 TL olarak bilinmektedir.

Metigast 140 mg ne için kullanılır?

Metigast 140 mg ilacı karın bölgesinde gaz basıncının artması ile oluşan ağrıların giderilmesi için tavsiye edilmektedir. Bağırsaklarda oluşan gaz basıncının ağrıya neden olması ve bu septomların yok olması için doktorlar tarafından reçeteye yazılır.

Metigast Yan Etkileri Neler?

Metigast yan etkileri arasında en fazla görülen ishal olmaktadır. Karın bölgesinde oluşan ağrı ve gaz sancısı bu ilaç ile giderilmesi ve sonrasında ishale çevirmesi ile bilinmektedir. İlacı kullanmayı bıraktığınızda bu yan etkiler kaybolur.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku