Minafen Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? 2023 Fiyatı Muadili Hangisi?

Minafen şurup bebek ve çocuklar için ağızdan verilen ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği ile bilinmektedir. Bireyler minafen şurup nedir, muadili hangisi, fiyatı ne kadar en önemlisi de minafen şurup yan etkileri neler vb. soruların yanıtlarını arayabilir. Özellikle minafen şurup kullanıcı yorumları gerek anneler gerekse de şurubu kullanacaklar için çok önem arz etmektedir.

Minafen Şurup Nedir?

Minafen şurup ne işe yarıyor sorusu, her ebeveynin merak ettiği konu olmaktadır. Etken maddesi, parasetamol ile ilaç, çocuklarda ateş ve ağrıları giderme amaçlı kullanılmaktadır. Genel olarak ilacın yardımcı maddeleri ise sorbitol, gliserin, polietilen glikol ve tutti frutti aroması olmaktadır. İlacı kullanırken, çeşitli etkenlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Her şeyden önce ilacın etken ve yardımcı maddelerine alerjisi olan bireylerin, ilacı kullanması kesinlikle önerilmemektedir.

Minafen şurubu, genel olarak çocukların kullanımı çerçevesinde tüketimi önerilmektedir. Fakat belirtilen şurubu, yetişkinler de kullanabilmekte, bu kapsamda şurubun sunduğu faydadan yararlanabilmektedir. İlaç, ağız yoluyla alınmakta, kullanımı yemekten sonra önerilmektedir. Ayrıca minafen şurubunun, kullanımı çerçevesinde bireylerin çeşitli etkenler kapsamında dikkat etmesi gereken hususlar mevcut olmaktadır.

Minafen şurup sıklıkla çocuk doktorları tarafından verilmekle beraber bebek ve çocuklar için ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi sunar.

Minafen Şurup Ne İşe Yarıyor?

Minafen şurubu, genel olarak çocuklarda aşağıdaki pozitif etkilere sebep olmaktadır:

 1. Şurup, çeşitli nedenlerden dolayı (Grip, soğuk algınlığı, aşı sonrası ve b.) oluşan ateşi gidermektedir.
 2. Minafen şurubu, etken maddesi sebebiyle orta ve hafif ağrıların giderilmesinde oldukça etkili olmaktadır.

Şurubun kullanımı kapsamında daha nice pozitif etki bulunmakta, belirtilen etkiler bireylerin ortalama kullanım nedenleri olarak nitelendirilmektedir. Minafen şurup ne işe yarıyor konusu kapsamında ebeveynlerin, ilacı çocuklarına verirken dikkat etmesi gereken etkenler bunlardır:

 • Karaciğer veya böbrek yetmezliği durumları
 • Akciğer hastalığı
 • Minafene ekstra olarak Parasetamol içeren başka ilaç kullanılıyorsa
 • Deride, alerjik reaksiyon olarak nitelendirilebilecek, kaşıntı, kızarıklık ve b. bu kapsamda reaksiyonlar görünüyorsa.

Şayet minafeni kullanacak çocuk veya birey, belirtilen etkenlere sahipse, ilacın kullanımı kapsamında doktor önerisi almak şarttır. Sonuç olarak bakıldığında hasta yakınları, minafen şurup ne işe yarar diyorlarsa; çocuklarda ve bebeklerde ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliği ile bilindiğini bilmelidir. Minafen şurup 100 ml ve 150 ml olarak şişelerde satılıyor eczanelerde. Tedavi amaçlı olmayıp var olan belirtilerin giderilmesinde tavsiye edilir. Yani minafen şurup ne için kullanılır sorusu böylece çözülmüş olacaktır.

Minafen Şurup Kaç Yaş İçin?

Minafen şurubu, genellikle çocuklara özel üretilmektedir. Fakat ilacı, çeşitli nedenlerden dolayı yetişkinler de kullanabilir. Dolayısıyla 2 ay ve üstü çocuk ve her yaştan yetişkin, Minafen ilacını kullanabilmektedir. Bireyler minafen şurup ne içindir, hangi yaştaki çocuklar için verilir diye soru yöneltebilirler.

Genellikle minafen şurup kaç yaş için konusu kapsamında ilacı kullanan bireylerde sıkça görülen yan etkiler bunlardır:

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Bulantı
 • İshal
 • Kusma
 • Yüz ödemi ve b.

Şayet belirtilen yan etkilerden en az 3-ünü yaşıyorsanız, acil surette doktora gözükmeniz gerekmektedir.

Minafen Şurup Bebeklerde Kullanımı

Minafen şurup bebeklerde kullanımı genel olarak kontrollü dozlar eşliğinde yapılmaktadır. Belirtilen dozlar, bu şekilde olmaktadır:

 1. 3-6 ay – 2,5 ml doz (6 saatte bir kullanım)
 2. 6-24 ay – 5 ml doz (6 saatte bir kullanım)
 3. 2-4 yaş – 7,5 ml doz (6 saatte bir kullanım)
 4. 4-6 yaş – 10 ml doz (6 saatte bir kullanım)

Minafen şurup ne işe yarıyor konusu kapsamında tüm bilgiler, bu şekilde olmaktadır. Siz de belirtilen bilgiler çerçevesinde ihtiyacınızı gidererek, ilacın kullanımına hemen şimdi başlayabilirsiniz.

Minafen Şurup Yan Etkileri Neler?

Her ilaçta olduğu gibi minafen şurup yan etkileri de mevcut olup, aşağıdaki etkilerden biri görüldüğünde doktorunuza (ilacı yazan doktora) başvurarak, konu hakkında bilgi vermeniz gerekiyor. Bunları incelediğimizde

 • Karaciğer enzim değerlerinde mevcut değerlerin ALT rakamının altında çıkarsa
 • Baş ağırı, kusma ve baş dönmesi
 • Enfeksiyon iltihap oluşması
 • Yorgunluk, İshal oluşması
 • Midede şişkinlik hissi oluşması
 • Kabızlık

Minafen şurup yan etkileri verildiği göre şurup fiyatına da değinmek istiyoruz. Zira son zamlardan sonra eczanelerde satılan birçok ilacın fiyatlarında %50 üzerinde zam yaşanmış olup, artış görülmüştür. Buna göre minafen şurup fiyatı 2023 haziran ayı itibari ile 50 TL dir.

Minafen mi Calpol mu?

İkisi de şurup türünde en fazla tercih edilenler arasında olduğunu belirtelim. Özellikle ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak tercih edilenler minafen ve calpol olup, en fazla etkiyi gösteren calpol olduğu bilinmektedir.

Minafen şurup fiyatı ne kadar oldu?

Minafen şurup eczanelerde hem reçeteli hem de reçetesiz olarak satılabilir. Reçetesiz minafen şurup fiyatı 2022 haziran ayı itibari ile 22,50 TL’ dir. Ancak reçeteli bir şekilde satın almak isterseniz 3 farklı ilacın yanına eklenmesi dahilinde çok ucuza satın alabilirsiniz.

Minafen öksürük şurubu mu?

Öksürük için minafen şurup kullanılmaz. Minafen şurup prospektüsü incelendiğinde ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanıldığı görülmektedir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku