Sarımsağın Saça Faydaları Neler? Sarımsak Saç Dökülmesine Etkili mi?

Sarımsağın saça faydaları olmakla beraber kellik ve saç dökülmesi yaşayanlar, saçın olduğu bölgeye sarımsak sürerek şifa arama derdine girmekte. Ancak çoğu kişi, sarımsak saça nasıl uygulanır sorusuna net yanıt alabilmiş değil!

Sarımsağın Saça Faydaları

Son dönemlerde doğal ürünlere olan ilginin artmasından sonra, birbirinden farklı kürler ve maske türleri ortaya çıkmış durumdadır. Kimyasal ve kozmetik ürünlerden sıkılan, sağlıklarına önem veren ve tamamen doğal ürünlere yönelen bireyler, rahat bir şekilde değişik maske tariflerini deneyebilirler.

 • Saçları ile sorunları olan,
 • Az saçtan ya da kellikten şikayetçi olanlar bunu kullanabilir.

Bireyler açısından ise sarımsak oldukça etkilidir. Sarımsağın saça faydaları nedir diye merak eden kişilerin, önemli sonuçlar alabilmeleri açısından öncesinde araştırma yapmalarında fayda vardır. Sarımsaktan maske ya da kür yapımında ise tamamen organik ürünlerin satın alınması, etkisinin daha da artmasına yardımcı olur. Toplumda yaygın olarak bilinen, sarımsağın en büyük faydalarından bir tanesi, dökülme problemidir.

 • Sıklıkla saçları dökülen,
 • Bakım yapmalarına rağmen düzelmeyen,
 • Koparak dökülme sorunu ile uğraşan kişiler de sarımsaktan yararlanabilirler.

Doğal bir içeriğe sahip olması ve herhangi bir zararının bulunmaması, sıklıkla kullanılmasına zemin hazırlar. Genellikle daha etkili sonuç almak isteyen kişiler, sarımsak kürlerini saçlarına sürdükten sonra en az 10 ya da 12 saat bekletmektedirler. Bu durum saçların daha iyi bir şekilde beslenmesine de yardımcı olur. Sarımsak suyu tarifleri, belirtilen ürün ile yapılan kürlerden bazıları olmak ile birlikte farklı alternatiflerde oluşturulabilirler. Sarımsak aynı zamanda antibiyotik görevi de üstlendiği için saç tiplerinde meydana gelebilecek iltihapların azaltılmasına da destek verir.

Saçlarında kuruluktan ve mat görünümden şikayetçi olan bireyler, uyguladıkları sarımsak maskeleri ile birlikte kısa bir süre içerisinde daha parlak ve canlı saçlara kavuşabilirler. Bu nedenle sarımsak maskesi ile saça uygulanmasının ardından saçlarda görülenlere bakarsak;

 • Renk tonunun daha fazla ortaya çıkması,
 • Saçın esneklik kazanması,
 • Sağlıklı görünüm oluşturması, açısından parlaklık oldukça önemlidir. Bu gibi durumlarda ise her ne kadar saç kremleri ya da maskeler kullanılsa da sarımsak kadar etki etmediği görülür.

Yalnızca maske değil de sarımsağın öğünler içerisinde de tüketilmesi, içten bir etki ettiği için saçların parlaklık kazanmasına destek verir. Üstelik bu sayede kadınlarda sıklıkla meydana gelen dökülme ve kopma problemleri de ortadan kalkar. Parlayan saçları elde etmek için sarımsak maskesine biraz da limon suyu ilave etmek, etkinin artmasını destekleyecektir.

Sarımsak Maskesi Tarifi

Günümüzde kullanılan birbirinden farklı sarımsak maskesi tarifi bulunmak ile birlikte, bireyler kendilerine en uygun alternatifi değerlendirebilirler. Ancak en etkili olanlarından bir tanesi, zeytinyağlı sarımsak maskesidir.

 • 2 adet dövüşmüş sarımsak ya da suyu,
 • 1 yemek kaşığı zeytin yağı,
 • Yarım çay bardağı limon suyu,
 • 1 yemek kaşığı aleovera jeli, sarımsak maskesinin oluşturulmasına yardımcı olur.

Aleovera jeli ve limon suyu ekstra ürünler olarak bilinse de saç tiplerinde ve uçlarında faydaları son derece yüksektir. Yukarıda koşulları belirtilen maske oluşturularak, saça tamamen sürüldüğünde, en az 1 saat beklemek faydalı olacaktır. Bu durum ise maskenin etki ederek saçların kökten uca beslenmesine yardımcı olur.

Sarımsak Saçta Ne Kadar Süre Bekletilmeli?

Oluşturulan özel tarifli sarımsak maskeleri, saçta ne kadar uzun süre bekletilirse etkisi de o kadar fazla olur. Ancak bu noktada saçın yaylanmaması ve hacmini kaybetmemesi de önem taşır. Yanlış bir uygulama sonucunda, saç derisinde yağlanmadan kaynaklanan sivilce sorunları yaşanabilir. Sarımsak maskesinde,

İçine konulan ürün, Saç yapısına göre, bekleme süresi de değişiklik gösterebilir. Çok yoğun ve kuru saçlara sahip olan bireyler, maskesi en az 12 saat kadar bekletebilirler. İnce telli saçların bekleme süresi konusunda dikkat etmeleri, maksimum 5 saat saçta kalmasına izin vermeleri daha sağlıklı olacaktır.

Sarımsak Saçlarda Alerjik Durumu

Diğer tüm maske türlerinde olduğu gibi, saç maskesi yaparken

 • Cilt tipi,
 • Alerji durumu ve hassasiyet,
 • Saçın yapısı, önem taşır.

Genel olarak hassas ve sorunları fazla olan saçlarda, bu tür etkili bir ürünün kullanılması, rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Sarımsağın saça faydalarından yararlanırken, yapılan maskeler ya da kürler dışında, saç yapısını da göz önünde bulundurma gerekir.

 • Maske yapıldığında küçük bir alanda test edilmesi,
 • Sarımsağın öğünler arasında tüketilmesi durumunda mide sorunu oluşmamasına özen gösterilmesi, dikkat edilecek unsurlar arasındadır.
 • Bireyler yukarıda belirtilen konularda daha bilinçli bir şekilde hareket ettiklerinde, sağlık sorunu yaşamadan sarımsağı rahatlıkla kullanabilirler.

Saç Köklerinin Gürleşmesine Yardımcı Olur!

Detaylı bir şekilde araştırma yapan ve sarımsağın saça faydaları konusunda bilgi birikimlerini arttırmak isteyen bireyler için, belirtilen ürünün saç köklerinin gürleşmesine yardımcı olduğunu söylemek doğru olacaktır.

*İnce köklere ve saç uçlarına sahip,
*Bakım yapılsa bile sürekli dökülen,
*Sıklıkla elektriklenme sorunu yaşayan, bireyler sarımsağının birbirinden farklı avantajlarını değerlendirebilirler. Ancak saç köklerinin gürleşmesi uzun bir süreci kapsadığı için sabırlı bir şekilde beklenmesi gerekir.

En az 3 ya da 4 ay sonunda, her hafta düzenli olarak sarımsak maskesi yapan ya da tüketen bireyler, sonuç alma imkanı elde edebilirler. Yaklaşık olarak 12 aya yakın bir süre kullanıldığında ise sarımsağın faydaları artış gösterir. Bireyler, sarımsak tüketimini hayatının bir parçaları haline getirdiklerinde, salgın hastalıklarla da daha kolay bir şekilde baş etme imkanı bulabilirler.

Uzama Sorunu Yaşayan Kişilere Sarımsak Önerilir!

Genel olarak maskeler oluşturmak kadar, kişilerin saçları ile ilgili tüm noktalarda yediklerine de dikkat etmeleri gerekir. Daha çok fastfood ağırlıklı beslenen, sağlıklı sebze ve meyveler tüketmeyen, vitamin almaya özen göstermeyen bireyler, saçlarında dökülme ya da uzama sorunu ile karşılaşabilirler. Saçların geç uzaması ise kadınların en çok takıldıkları problemler arasında yer alır.

*Sarımsaklı maskelerin yapılması,
*Sarımsak tüketiminin artması,
*Yemeklerde ya da ara öğünlerde düzenli olarak kullanılması, saç uzamasının da hızlanmasına yardımcıdır. Piyasa içerisinde bulunan uzamaya yardımcı saç ürünlerine de bakıldığında, içerisinde genel olarak sarımsak özlerinin bulunduğu görülür. Bu durum ise gerçekte sarımsağın saça büyük faydalar sağladığını bir kanıtıdır.

Saç Oluşumunu Destekler

Kadınların dışında, erkekler de sarımsak mucizesinin faydalarından yararlanabilirler.

 • Kellik,
 • Saç dökülmesi,
 • Belirli bölgelerde saç yoğunluğunun azalması, gibi sorunlar yaşayan erkekler sarımsak tüketimine ağırlık verdiklerinde, önemli sonuçlar elde edebilirler. Pek çok güzellik ve bakım merkezinde, saçların sağlıklı bir şekilde yeniden çıkması adına sarımsak maskelerinin oluşturulduğu gözlemlenebilir.
 • Saç köklerinin daha hızlı bir süre de çıkmasını destekleyen,
 • Kellik oluşan bölgelerde saç diplerinin harekete geçmesine yardımcı olan, sarımsak, erkeklerin kurtarıcısı olarak nitelendirilebilir. Konu hakkında daha fazla bilgi almak ve sarımsak kürlerinden yararlanmak isteyen erkekler, uzman kişilerden de yardım talebinde bulunabilirler.

Deri Hastalıklarının Azaltılması Ve Egzama

Pek çok kişinin problemleri arasında, saç diplerinde oluşan egzama ve diğer alerjik rahatsızlıklar yer alır. Saçların hava almamasından ve yanlış şampuan kullanımından kaynaklanan bu durum, kişilerin bir süre sonrasında rahatsızlanmasına sebep olur.

*Sürekli saç dipleri kaşınan,
*Yaralar oluşan,
*Pullanma sorunu yaşayan, kadınlar ya da erkekler sarımsak kullanımlarını arttırabilirler. Yine aynı şekilde bir miktar sıkılan sarımsak suyunun saç diplerine sürülmesi, etkisinin daha fazla olmasına yardımcıdır. Ancak bu tür bir işlemin düzenli şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Haftada en az 1 ya da 2 kez sarımsak suyunun sürülmesi, kalıcı sonuçların alınmasına yardımcı olur. Bu noktada ürünün açık yara kullanılmaması,
*Yakıcı etkisinin olması,
*Tahriş durumunu arttırması açısından önemlidir.

Kepeklenme Sorunu İçin Sarımsak Maskesi

Kötü ve kirli bir görünüme sebep olan kepek, hem kadınların hem de erkeklerin korkulu rüyası arasında gösterilebilir. Hangi şampuan ya da saç kremi kullanılırsa kullanırsın bir türlü geçmeyen kepeğe ise etkili sonuçlardan bir tanesi, sarımsak olarak gösterilir.

Sarımsak özlü şampuan kullanımı,
Saç maskelerinin oluşturulması, kepek probleminin de az bir zaman içerisinde ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu noktada sarımsak kullanımı ile birlikte arındırıcı şampuanların tercih edilmesine de özen gösterilmelidir. Piyasa içerisinde arındırıcı özellik barındıran pek çok saç ürünü vardır. Bu tür ürünler ile içten ve dıştan sarımsak tüketiminin desteklenmesi, sürecin en kısa süre de tamamlanmasına yardımcıdır.
Uzun süre kepeklenme sorunu yaşayan,
Sarımsak kullansa bile geçmeyen kişilerin ise dermatologdan yardım almaları gerekir.

Düzenli Kullanım Gerekli

Tüm doğal içeriğe sahip ürünlerde olduğu gibi, sarımsakta da düzenli kullanım son derece önemlidir. Bir ya da iki kez maske yapmak ya da ayda yılda bir tüketmek, sonuç alma sürecinin de gerilemesine neden olur. Bu yüzden, sarımsağın saça ve tüm vücuda olan faydalarından yararlanmak isteyen bireyler, düzenli kullanım sonucunda başarı sağlayabilirler.

* Her hafta sarımsak maskesi yapmak,
* Sarımsak suyunu salata ve yemeklerde kullanmak,
* Düzenli olarak bütün halde sarımsak tüketmek, alışkanlık kazanılmasına da yardımcı olur. Böylelikle bireyler, bir süre sonrasında alıştıkları için sarımsak tüketimi zorunlu bir durum haline gelmez.

Tansiyon rahatsızlığı bulunan ya da kronik bir sorunu olan bireylerin ise sarımsak tüketirken doktorlarından yardım almaları, sağlıkları açısından daha fazla gereklidir.

Temiz Saça Uygulanmalı

Tüm cilt ve saç bakım ürünlerinde olduğu gibi, sarımsağın faydalarını değerlendirmek için maske yapan kişiler, temiz saça uygulamak zorundadırlar. Etkisinin artması, saça tam olarak işlemesi için saçın temiz olması daha faydalıdır. Üstelik bu sayede saç üstünde kalan kimyasal ürünler, maske yolu ile daha da diplere işlemezler.

Saç diplerinin sarımsaktan faydalanması için böyle bir işlem son derece gereklidir. Sarımsak mikropların yok edilmesine yardımcı olan bir ürün olarak da bilindiği için maske şeklinde kullanılması, saçın toz ya da hava ile bulaşan kötü bakterilerden arındırılmasına da yardımcı olur.

Durulama Ve Arındırma Aşamasına Dikkat

Saç maskesi olarak sarımsaktan yararlanan bireyler, durulama ve saçtan arındırma aşamasında son derece dikkatli olmak zorundadırlar. Maske yapıldıktan sonra uzun bir süre bekletilen saç dipleri, doğru bir şekilde temizlenmediğinde yağlı olarak kalır. Bu durum ise saçların ağırlaşmasına sebep olur.

* Saça sürülen ürünün sabun ile su değmeden akıtılması
* Daha sonrasında şampuanlanması

Son olarak su ile temas ettirilmesi ve uzun süre durulanması gerekir. Ancak yukarıda belirtilen aşamalara dikkat edildiğinde sarımsak maskesi tam olarak saçtan arınır. Özellikle ince telli saçlara sahip olan kişilerin, hacim kaybı yaşamamak için dikkatli davranmaları önemlidir. Bu noktada birkaç kez tecrübe kazanılması daha sonrasında iyi bir şekilde ilerlenmesine yardımcı olur. Maske tüm saçtan arındırıldığında, taranma işlemi sırasında, Saçın kolay açıldığı şekillerde.

Karışmadan yumuşak bir hal aldığı gözlemlenebilir. Saçlarında kuruluk şikayeti olan kişiler böyle bir fırsatı değerlendirebilirler.
Maske olarak değil de direkt bir şekilde sarımsak tüketecek olan kişilerin ise gece yatmadan önce ya da boş midelerine sarımsak yememeleri mide sağlıkları açısından gereklidir.

Sarımsağın faydalarını tecrübe edinen var mı?

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku