Sivilceleri Gidermek İçin Portakal Maskesi Tarifi

Cilt sağlığını korumak adına kadınların ya da erkeklerin pahalı kozmetik ürünlerine başvurdukları görülüyor. Ancak bunun yerine %100 organik olacak şekilde evde kendi ürünlerinizi de hazırlayabilirsiniz. Üstelik ciltte meydana gelen hastalıkların dahi önüne geçmek adına önerilen çeşitli maskelerden faydalanabilirsiniz. Örneğin sivilceler için portakal maskesi önerilerine yer verilir. Cilt bakımına yönelik üretilen çoğu kremde de portakal özlerinden yola çıkıldığını göreceksiniz.

Faydaları olarak da;

 • Cildin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin portakal kapsamında nüfuz etmesi esas alınır.
 • Antioksidan özelliği çerçevesinde de ilgi gördüğünü belirtmek gereklidir.
 • C vitamini kapsamında cilde sağlıklı bir görünüm kazanmasında etki eder.
 • Ölü hücrelerin de arınması amacıyla özel portakal maskelerinden yana ilerlemeniz mümkün.

Maskelerin cilde ya da sivilcelere özel olarak ayrı ayrı yapım aşamaları mevcuttur. Başta bunları değerlendirmek ve arkasından da hazırlıklara geçmek daha doğru olacaktır. Nitekim farklı malzemeler ve hazırlık aşamalarına yer verildiğini de göreceksiniz. Bunun için tüm talimatları göz önünde bulundurmanız ve arkasından da uygulamalarına yer vermeniz önem arz eder.

Portakal Kabuğu Maskesi Nasıl Yapılır?

Direk olarak yüze uygulamak amacıyla portakal kabuğu maskelerine yer verildiğini belirtmek gereklidir. Bu anlamda da geçerli malzemelerin ve hazırlık evrelerinin göz önünde bulundurulması gerekir. Arkasından da yüze uygulanan maskeler sayesinde farkı kendi gözleriniz ile göreceksiniz. Hazır maskelerden ziyade bu tarz ürünlere yer vermek daha faydalı olacaktır. Nitekim %100 organik olarak aktarılan maskelerin dahi içerisinde katkı maddelerinin olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bu tarz katkı ürünlerinin yer almadığı özel portakal maskesi adına;

-Malzemeleri; Başta 3 tane portakalın hazırlanması gereklidir. Hemen arkasından 2 yemek kaşığı kadar yoğurt geliyor. Son olarak da 2 yemek kaşığı kadar bal ilavesine ihtiyaç duyulur. Nitekim bal yüze bir hayli fayda sağlayan önemli gıdalar arasında yerini alır.

-Hazırlanışı; Portakalın başta kabuklarından ayrılması ve ince ince olması gereklidir. Dilimlere ayırmanız halinde kuruması daha kolay olacaktır. Öyle ki 3 gün boyunca güneşte kurutulması gereklidir. Ancak bu şekilde blender üzerinden toz olacak şekilde öğütmeniz mümkün olmakta. Sadece 2 yemek kaşığı kadar toz haline gelen portakal içeriklerinden faydalanmanız gerekiyor. Hemen arkasından 2 yemek kaşığı kadar yoğurt ile bal ilavelerine geçiş yapılır. Sonuç olarak da maske tüm bu karışımlar akabinde hazır hale gelecektir.

-Uygulaması; Hem yüz hem de boyun çevresine uygulamaların sunulması gereklidir. Öyle ki bu sırada dairesel hareketlere yer vermeniz cildin tam anlamıyla maskeyi emmesine etki edecektir. Sonuç olarak da cilt içerisine gereken vitamin ve minerallerin aktarılması temel alınır. Yaklaşık olarak 20 dakika kadar ciltte kalması da yeterli oluyor. Devamında ılık su ile temizlemeniz gereklidir.

Sivilcelerin Önüne Geçmek İçin; Portakal Maskesi

Sivilceler için portakal maskesi hazırlıklarında da temel alınan aşamalar mevcuttur. Bu anlamda da malzemelerin ve hazırlıkların daha basit olduğunu belirtmek gerekiyor. Nitekim sadece 1 tatlı kaşığı kadar karbonat kullanımlarına yer verilmesi söz konusudur. Sadece 1 adet portakal ile de hazırlıklarına geçilebilir.

Bunun için geçerli olan yapım aşamalarından da söz edecek olursak;

 • Portakal kabuğunu elde etmek adına ince ince rendelemeniz gereklidir.
 • Rendelenen kabukların da aynı zamanda ezilmesi isteniyor.
 • 1 tatlı kaşığı olacak şekilde de portakal suyunun ilave edilmesini sağlamalısınız.
 • Hemen arkasından da 1 tatlı kaşığı sadece karbonat ilavelerine yer verilir.
 • Karışım tüm bu malzemeleri temin ettikten sonra hazır hale gelecektir.

Sonuç olarak hazırlanan kürün sivilceli ciltlere uygulanması mümkün olmakta. İyice yedirmeniz halinde portakal özlerinden kaynaklı fayda görmeniz söz konusudur. Nitekim antioksidan etkisinden kaynaklı olarak da sivilce oluşumlarına neden olan bakterilerin arınmasına katkı sağlar. Maske sadece 20 dakika kadar cilt üzerinden kalsa yeterlidir. Akabinde de cildin temizlenmesi gerekir. Düzenli aralıklarla uygulanan bu maske kapsamında sivilcelerin yok olması esas alınır. Doğru malzemeler ve uygulamalar sayesinde sonuç almanız kaçınılmaz olacaktır.

Portakalın Cilde Faydaları Nelerdir ?

Portakal içerisinde ki vitamin değerlerinden kaynaklı olarak her şeye iyi gelmektedir. Bu anlamda başta cilt sorunlarına yönelik kullanımlarının bir hayli yaygın olduğunu belirtmek yanlış olmaz. Öyle ki sivilcelerin yanı sıra oluşan sivilce lekelerinin dahi ortadan kalkması adına kullanımlarına yer vermeniz mümkün. Doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun akabinde sunulan faydaları ise;

-Kansere Etkisi; Cilt kanserini önleyici etkiye dahi sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Öyle ki C vitamininden kaynaklı olarak cilt hücrelerinin korunmasında etki eder. Serbest radikaller kapsamında cilt hücrelerinin sağlıklı hale gelmesi sağlanır. Sonuç olarak da kötü huylu hücrelerden kaynaklı kanser riskinin minimuma indirilmesinde de rol oynuyor.

-Cilt Rengi; Renk tonunu korumak adına dahi etkilerinden söz etmek gereklidir. Nitekim gözeneklere de nüfuz eden portakal özleri kapsamında cilt daha sıkı hale gelecektir. Bunun için selülit ya da çatlak problemlerinde dahi önerilen kürler bulunuyor.

-Yaşlılık Belirtileri; Cildin yaşanmaması adına da etkili içeriklere sahip gıdalardan bir tanesidir. Öyle ki zengin diyebileceğimiz antioksidan değerlerine yer verilir. Buna bağlı olarak da cildin sağlıklı bir hale bürünmesi kaçınılmaz oluyor. Gerek tüketilmesi gerekse maske olarak uygulanması halinde sonucu kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Bunun gibi saymakla bitmeyen pek çok faydasını göreceksiniz. Örneğin kalsiyum değerlerinden kaynaklı olarak dişlere de bir hayli iyi gelir. Kemiklerin de daha güçlü bir hale bürünmesi adına portakal tüketimlerine yer vermeniz önem arz eder. Sonuç olarak her türlü faydası bulunan portakalların çeşitli maskelerinden yola çıkarak cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Oluşan yaralar, sivilceler ya da siyah noktalar adına da özel maskelerinden faydalanmanız söz konusudur.

Sivilcelere Özel Basit Portakal Maskesi

Cilt bakımına zaman ayıramayan kadınların bu anlamda özel maskeleri tercih ettikleri bilinir. Özellikle de yapım aşaması bir hayli kolay olan maskelerden yana ilerlediklerini de göreceksiniz. Bu anlamda da karşınıza basit formülü ile portakal maskeleri çıkacaktır. Sivilce sorunlarının baş gösterdiği kadınların ya da erkeklerin aynı maske üzerinden çözüm bulmaları söz konusudur.

Basit maskenin yapım aşamaları olarak da;

 • Başta portakal kabuklarını soymalı ve öğütme işlemlerine yer vermelisiniz.
 • Öğütülen kabukların üzerine de bir miktar kadar suyun eklenmesi gerekir.
 • Yumuşak olması halinde cilde nüfuz etmesi önemlidir. Bunun için kıvamına dikkat ederek su eklemeniz daha doğru olacaktır.
 • Oval bir şekilde sivilce üstlerine hazırladığınız karışımı uygulamanız gerekir.
 • Sadece 15 dakika bekleyen karışımı arkasından durulamanız yeterlidir.

Tüm bu aşamaların devamında da sivilce oluşumlarının zamanla minimum seviyelere çekilmiş olduğunu fark edeceksiniz. Düzenli olarak aşamalarına dikkat ederek hazırlamanız bu anlamda yeterli olacaktır. Bakteri oluşumlarının önüne geçmek adına portakalın antioksidan özelliklerinden faydalanmak gereklidir. Öyle ki kış aylarında sık sık gerçekleşen nezle, grip ye bronşit gibi hastalıklara da yine portakalın iyi geldiği bilinir. C vitamini bakımından zengin olması bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.

Portakalı Tonik Olarak Kullanabilirsiniz

Doğal portakal maskesi kapsamında sivilce ya da siyah nokta gibi sorunların önüne geçmek mümkün. Maskelerden ziyade direk olarak tonik olarak da kullanımlarına yer verilir. Öyle ki aşırı yağlı cilde sahip olanların mutlaka tonik kullanımlarına yer vermeleri gereklidir. Bunun için de doğal özleri sayesinde portakaldan ilerlemek kısa süre içerisinde herhangi bir yan etkisi olmadan fayda sağlamanızda etki eder. Öyle ki C vitaminleri ve antioksidan nitelikleri çerçevesinde aşırı yağın atılmasına etki eder. Yağlı ciltlerin yanı sıra kuru ciltlerde de etkilidir. Her türlü cilt tipi üzerinden kullanımlarına yer vermeniz temel alınır.

Tonik olarak kullanımları sonucunda;

 • Ölü hücrelerin dışarıya atılmasına etki ettiğini belirtmek gerekiyor.
 • Cildin nemlendirilmesi adına da kullanımlarının yaygın olduğunu göreceksiniz.
 • Kalsiyum değerlerinden kaynaklı olarak da kuru ciltlerin nemli hale gelmesi esas alınır.
 • Doğal bir parlaklık kazanmak adına da yine portakal özlerinden yola çıkılması mümkün olacaktır.
 • Sağlıklı ciltlere sahip olmak isteyenlerin gerek maske gerekse tonik uygulamalarından ilerlemeleri mümkün.

Tüm bu içeriklerden de anlaşıldığı üzere portakal özleri ya da kabuğu çerçevesinde ciltte faydalarını görmeniz mümkün olmakta. Direk olarak tüketilmesi ya da maske olarak uygulamalarına yer verilmesi de esas alınır. Bunun için de mutlaka talimatları göz önünde bulundurmanız gerekir. Öyle ki maske olarak kullanımları adına uygulamalarından yola çıkmanız gerekiyor.

Sivilcelere Özel Diğer Doğal Şifalar Nelerdir ?

Doğal şifalar kapsamında sivilce oluşumlarının önüne geçmeniz de mümkün olacaktır. Bu anlamda portakal maskesi dışında da tekniklerin yer aldığını belirtmek gerekiyor. Örneğin zerdeçal anti bakteriyel özelliklerinden kaynaklı olarak sıklıkla tüketilmesi gereken değerli çaylardan bir tanesidir. Özel olarak sivilceler için maskelerine dahi yer verilir. Bunun dışında yulaf ezmesi de önerilen bir diğer sivilce karşıtı maskeler arasında bulunuyor.

Akabinde gelen önemlere bakacak olursanız;

-Yüz Temizliği; Cildin tahriş olmaması adına ağır sabunlar ya da kremlerden yana temizliğe yer vermek mantıklı değildir. Bunun yerine günden 2 kere ılık su ile de temizliğini sağlayabilirsiniz. Çok sık yıkamanın da zamanla cilde zarar verdiğini belirtmek gerekiyor.

-Nemlendiriciler; Yüzün temizlenmesi halinde nemlendiricilerden yana ilerlemeniz mümkün olmakta. Öyle ki kuru ciltlerde zamanla yoğun cilt sorunlarının baş gösterdiğini belirtmek gereklidir. Bu anlamda da mutlaka duştan sonra özellikle krem kullanımlarına yer vermek gerekir.

-Beslenme; Sivilce oluşumlarının en büyük nedenleri arasında düzensiz beslenmeler de yerini alıyor. Öyle ki yağlı yiyeceklerden kaynaklı olarak da sivilce oluşumlarının bir hayli fazla olduğunu belirtmek gereklidir. Bunun yanı sıra sıvı tüketimlerinin de etkisini söylemek gereklidir. Bol su içmeniz cilde bir hayli fayda sağlar.

-Kıyafetler; Kıyafet tercihlerinin hava durumuna göre yapılması önemlidir. Çok fazla terlediğiniz zamanlarda da mutlaka ılık duşa girmeniz önerilir. Bunun yanı sıra yastık kılıflarının da sürekli olarak yenilenmesi sivilce problemlerinin ortadan kalkmasına etki eder.

Bunun gibi çeşitli yöntemlerden sivilce problemlerine dur diyebilirsiniz. Problemin ortadan kalkması adına hem maskeler hem tonikler hem de özel kürler sunuluyor. Bu çözüm önerileri kapsamında ilerleyenlerin sorunlarına çözüm bulmaları esas alınır. Aynı zamanda yeme içe alışkanlıkları ve giyim kuşamda etkilidir. Tüm detayları göz önünde bulundurarak ilerleyenlerin kısa süre içerisinde çözüm bulmaları söz konusudur. Devamında da yine sivilce sorunlarının baş göstermemesi adına dikkatli olmakta fayda var. En azından sıvı tüketimlerine dikkat edilmesi önerilir. Bunun dışında özel maskeler ya da kürler sayesinde yoğun sivilce oluşumlarının önüne geçebilir ve sağlıklı ciltlere sahip olabilirsiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku