Yara İzleri Doğal Yöntemler İle Nasıl Geçer? Kaybolur?

Ne yazık ki, her yara izleri doğal yöntemler ile geçmeyebilir bunun için operasyon veya lazer tedavisi uygulanması gerekiyor. Bir takım kremler de önerilmesine rağmen en mantıklısı doğal yöntemler ile yara izlerinin geçmesini tavsiye ediyoruz.

Yara ve Ameliyat İzlerinin Tedavi Edilmesi

Bildiğiniz gibi ameliyat izleri her ne kadar günümüz şartlarında operasyon ile ince bir tabaka halinde kesilerek yapılsa da, vücut üzerinde beliren dikiş izleri, insanı rahatsız edebilir. Özellikle normal doğum yapmayan kadınlar, sezaryen yaptıklarında dikiş izlerini göbeğin altında görebilirler. Bu durum her ne kadar sıkıcı olmasa da çoğu kadın vücudunun pürüzsüz olmasına özen gösterir. Hali ile bu sezaryen izlerini kaybedecek bir takım operasyonlar da geçirmeyi göze alabilirler.

Yara izleri bazen gerçekten rahatsız edici olabilmektedir. Hem doğum sonrası oluşan ameliyat izleri hem diğer cerrahi operasyonlardan kalan izler hem de çeşitli kazalar sonucu oluşan izler, kimi yöntemlerle giderilebilir. Yara izleri tümüyle ortadan kaybolabileceği gibi, kısmi olarak da azaltılabilir.

Yara izlerinin giderilmesinde birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Her ne kadar günümüzde estetik operasyonlarla yara izleri giderilebiliyor olsa da, iğnesiz mezoterapi ile de yara izlerinin giderilmesi mümkündür. Bunların dışında çeşitli yöntemlerle de yara izlerinin belirgin hatlarının giderilebilmesi sağlanabilmektedir.

Doğal Yöntemler İle Yara İzlerini Silmek

Aloevera, en bilindik yollardan birisidir. Bu bitki özünü içeren yağlar ve kremler kullanılmaktadır; ancak her evde bir saksı içerisinde bitkinin yetiştirilmesi de oldukça kolaydır. Bitki, iyi bakıldıkça yeni yapraklar vermektedir. Bu yapraklar ihtiyaç durumunda koparılır. Ardından da iki yolu vardır: Biri, doğrudan yaprağın soyulup yara yerine sürülmesidir. Burada bekletilebilir. Diğer yöntem ise yaprağın ağzı kapalı bir gereçte dolaba bırakılmasıdır. Birkaç gün içinde bitki özü kendisini salacaktır. Bu öze dörtte bir oranın zeytinyağı eklenip yara izlerine sürülür. Aloevera, nasıl tercih edilirse edilsin masaj yapılarak yedirilmeli ve parmak uçları hafifçe kullanılmalıdır.

Aloeveranın dışında yara izlerinin giderilmesinde zeytinyağı ve bal da önemli bir karışımdır. Bir tatlı kaşığı bala birkaç damla zeytinyağı eklenerek yara izlerine sürülür ve maske gibi uygulanır. Bu yönteme devam edildikçe yara izlerinde iyileşme görülecektir. Ayrıca kantaron yağı da yara izleri için doğal yöntemlerden birisidir. Yara izlerinin en hızlı şekilde iyileşmesi için bu yağ ve özlerin kullanımına düzenli olarak devam edilmesi ve cilt tipine göre bir uzman desteği alınması da önemlidir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku