Yaş Maya Maskesi Nedir? Maya Maskesi Yapanlar, Nasıl Yapılır?

Yumuşak, pürüzsüz, sivilce, siyah nokta gibi kusurlardan arınmış diri bir cilt, kişiyi daha mutlu ve pozitif hissettirebilmektedir. Bu nedenle düzenli olarak cilt bakımı yapmak son derece önemlidir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken, doğal içeriklerden faydalanmaktır. İçerisinde kimyasal bulunan kozmetik ürünleri, cilt yapısına zarar verebilmektedir.

Günümüzde trend maskeler arasında yer alan yaş maya maskesi, zaman içinde ciltte oluşan kusurları azaltarak sağlıkla ışıldamasını sağlamaktadır.

Yaş Mayanın İçinde Bulunan Vitaminler

Yemek tariflerinde sıklıkla kullanılan yaş maya, cilt kusurlarını tedavi etme noktasında da aktif rol almaktadır. İçeriğinde bulunan farklı vitaminler sayesinde yaşlanmayı da geciktirmek mümkündür.

Potasyum: Kişiler yeteri kadar potasyum almadığında ciltte kuruluk ve kabuklanarak dökülme görülmektedir. Potasyum, bu kuruluğu gidererek cildin pul pul dökülmesine engel olmaktadır. Bu sayede cildin nem değerini artırmakta ve yaşlanmayı da geciktirmektedir.

Folik Asit: Cilt üzerinde bulunan bakterileri, içerisinde bulunan antioksidanlar ile yok etmektedir. Yaş maya maskesi düzenli olarak uygulandığında, cildin daha pürüzsüz ve diri kalmasını sağlamaktadır.

B1 Vitamini: Yaz aylarında güneş ışınları sebebiyle oluşan güneş lekelerini ve yanıklarını tedavi edici etki göstermektedir. Ayrıca B1 vitamini, yaşlanma karşıtıdır ve cildin her daim sıkı bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır.

B2 Vitamini: Özellikle egzama ve dermatit gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt hücrelerinin yenilenmesini ve onarılmasını sağlamaktadır.

B3 Vitamini: Yağlı cilt tipine sahip kişilerde sivilce oluşumu daha sık görülmektedir. B3 vitamini, cildin yağ dengesini koruyarak sivilce oluşumunun önüne geçmektedir. Ayrıca daha önceki sivilcelerden kalan izlerin de etkisini minimuma indirerek pürüzsüz bir cilt oluşumuna yardımcı olmaktadır.

B6 Vitamini: Kuru cilde sahip kişilerin cilt üzerinde görülen dökülmelerini azaltmak için kullanılmaktadır. B6 vitamini cildin gün içinde nemini korumasına yardımcı olmakta ve kuruluk hissini ortadan kaldırmaktadır.

Yaş Maya Maskesi Nasıl Hazırlanır ?

Günümüzde doğal içeriklerle hazırlanan maskeler, cilt sağlığını korumada son derece etkilidir. Fakat maske tercihinde kişinin cilt tipi de önem kazanmaktadır. Yaş maya maskesi nasıl yapılır sorusunun kuru ve yağlı ciltler için ayrı tarifleri bulunmaktadır. Kişi kendi cilt tipine uygun olan maske tarifini tercih etmelidir.

Kuru Ciltler İçin Maya Maskesi Tarifi

Kuru ve pul pul dökülmeye meyilli ciltler için oluşturulan maya maskesi tarifinde, düzenli kullanımda cildin nem dengesini koruyabilmek mümkündür.

Kullanılan maddeler; 1 çorba kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı bal ve yarım çorba kaşığı yaş mayadır.

Malzemeler karıştırılarak maske hazırlanır.

Nasıl uygulanılır sorusunun cevabı yumuşak hareketlerle masaj yapmaktır. Maskenin 20 dakika kuruması beklenir. 20 dakika sonunda maske, ılık su ile temizlenir.

Yağlı Ciltler İçin Maya Maskesi Tarifi

Cildin fazla yağını almak ve sivilce oluşumunu engellemek için 1 çorba kaşığı yaş maya ile yarım limonun suyu karıştırılmalıdır. Ardından maske yüze uygulanır ve 20 dakika sonra ılık suyla cilt yıkanır. Sert havlunun yanı sıra havlu peçete ile cilt kurulanır.

Maske Ne Sıklıkla Uygulanmalıdır ?

Cilde uygulanan maskelerin fayda sağlamasının ilk kuralı düzenli kullanılmasıdır. İlk aşamada maskeyi haftanın 2 günü uygulamak gerekmektedir. Ciltteki kuruluk azaldığında, sivilce oluşumu engellendiğinde, maskenin haftada bir uygulanması yeterli olacaktır. Maya maskesinin etki göstermesi için cildin temizliğine de dikkat etmek gerekmektedir.

Maya Maskesi Göz Çevresine Uygulanır Mı ?

Göz çevresi oldukça ince ve hassas bir deridir. Bu nedenle maske, bu bölgeye dikkatli şekilde uygulanmalıdır. İçerisinde limon suyu bulunan maskelerin göz çevresine uygulanması önerilmemektedir. Limon içerisinde bulunan asit, göz çevresi üzerinde olumsuz bir etki gösterebilmektedir.

Yaş Maya Faydaları

  • İçerisinde bulunan vitaminler ile cildi beslemektedir.
  • Yaşlanmayı geciktirmektedir.
  • Hücrelerin onarılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlamaktadır.
  • Cilt üzerinde oluşan kırışıkları gidererek cilde daha sıkı ve diri bir görünüm kazandırmaktadır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku