Ahududu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Mucizevi etkileri cilde faydası olan ahududu yağı kullanmak isteyenler, bu yağın cilde faydalarını öğrenmek isteyebilir. Zira cildin canlanması ve parlak görünmesi açısından son derece önemli bir üründür. Yağların cilt sağlığı ve cilt bakımında önemi çok büyüktür. Doğal ve bitkisel yağlar artık kozmetik ürünlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yağlardan biri olan ahududu yağının cilde faydaları saymakla bitmez. Ahududu yağı, A,C ve E vitaminleri açısından son derece zengindir. İçerdiği vitaminler ile cilt sağlığını korur, cilt problemlerini yok eder ve cilt güzelliği üzerinde olumlu etkileri oldukça fazladır.

Ahududu Yağının Cilde Faydaları

Ahududu yağının cilde faydalarını kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • İçerdiği C vitamini sayesinde cilde parlaklık verir. Cildin olduğundan daha parlak görünmesini sağlar.
  • B3 vitamini bakımından zengin olan ahududu yağı çeşitli sebeplerle ciltte oluşan kızarıklıkların giderilmesine yardım eder.
  • Cildin, yaşlanmanın önlenmesi ve gecikmesi için gerekli olan E vitaminini alması gereklidir.
  • Ahududu yağında bol miktarda E vitamini bulunur. Cilde gerginlik sağlar ve cildi sıkılaştırıcı etkisi vardır. Dolayısıyla ahududu yağı cildi gençlik verir.

A vitamini içeren ahududu yağı, güneşin zararlı ışınlarından cildi korur ve bu ışınların cilde vereceği tüm hasarları önler. Aynı zamanda içerdiği A vitamini sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesine yardım etmekle birlikte cildin beslenmesine katkı sağlar. Cilt kuruluğu sıklıkla şikayet edilen bir sağlık sorunudur. Bu yağ ile cilt kuruluktan kurtulur. Cildin nem oranının dengelemesini sağlar.

Akne tedavisi için uzmanlar ahududu yağının kullanılmasını öneriyorlar. Aynı zamanda sivilce tedavisinde de oldukça etkilidir. Ahududu yağı, sivilceleri kurutup yok eder. Önceden var olan sivilce izlerinin de tamamen yok olmasını sağlar. Ahududu yağının antioksidan özelliği vardır. Dolayısıyla bu özelliği ile cildi tüm zararlı maddelere karşı korur ve zararlı maddelerden kaynaklanabilecek olası cilt problemlerine karşı önleyici görev üstlenir. Ahududu yağı, cilde beyazlık vererek cildin beyazlaşmasını sağlar. Ciltte var olan lekelerin renginin açılmasına yardım eder. Ayrıca, yeni cilt lekelerinin oluşmasına engel olur.

Ahududu Yağı ile Cilt Güzelliği için Maske Önerileri

Sürekli kullanılan gece kremine ya da nemlendiriciye bir ya da iki damla kadar ahududu yağı damlatılarak kullanılabilir. Ahududu yağı kreme damlatılır ve bir süre beklenir. Gece yatmadan önce bu krem ciltte tamamen eriyene kadar masaj yapılarak uygulanır. Bu uygulama var olan cilt lekelerini ortadan kaldırır ve tüm yaşlılık belirtilerini yok eder.

  • Ahududu yağı, cilde dairesel ve yavaş hareketlerle masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 15 dakika yağ ciltte bekletildikten sonra cilt ılık su ile yıkanır ve güzelce kurulanır. Böylece cilt yumuşaklık kazanır. Aynı zamanda ciltteki olası sarkmaların önüne geçilmiş olur.
  • 1 yemek kaşığı sütün içine üç dört damla kadar ahududu yağı damlatılır ve karıştırılır. Dairesel hareketlerle cilde masaj yapılarak uygulanır.10-15 dakika beklendikten sonra cilt ılık su ile yıkanır. Bu uygulama cilde gerginlik verir.
  • Göz altı morlukları için bir parça pamuğa ahududu yağı damlatılır. Göze temas etmeyecek şekilde gözün altına sürülür. 15-20 kadar bekletilir. Daha sonra ılık su ile bu bölge temizlenir. Bu uygulama göz altı morluklarını hafifletir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku