Amfetamin Nedir, Yan Etkileri Neler?

Uyuşturucu ve sakinleştirici olarak adlandırılan ilaçlardan biri olan amfetamin, tarihte ilk kez 1887 yılında ortaya çıkarılmıştır. Etkisi bakımından incelendiğinde amfetamin, etkili olup etki etme süresi ortalama olarak 12 dakika arasında. Bildiğiniz gibi breaking bad dizisindeki amfetamin tozu aslında budur da diyebiliriz.

Amfetamin Nedir?

Sentetik uyuşturuculardan biri olan ve ölümcül tehdit sıralamasında genellikle ilk sırada anılan amfetamin, çeşitli rahatsızlık ve hastalıklarda kullanılan bir ilaçtır. 1900’lü yıllardan daha önce keşfedilmiş bu yapay uyuşturucu, oral yoldan alındığında etkisini 15 dakika kadar içerisinde gösterebilmektedir. Kolaylıkla bağımlılık yaratabilen amfetamin, özellikle askerler, teröristler ve zorla çalıştırılan işçiler üstünde kullanılmıştır.

Örneğin Nazi yönetimi altındaki Almanya’da işçilerden daha yüksek verim edinilebilmesi için amfetamine başvurulmuştur. Aynı dönemlerde, bazı Avrupa devletlerinde de askerler üstünde kullanılmış ve İkinci Dünya Savaşı’nda özellikle piyade güçlerinde amfetamine yer verilmiştir.

Amfetamin Etkileri Nelerdir?

Normal koşullarda, doktor tavsiyesi ve reçetesiyle kullanılan amfetamin, hiperaktivite sorununa karşın kullanılmaktadır. Bunun dışında epilepsi, depresyon, aşırı iştah gibi durumlarda da kullanılabilmektedir. Ayrıca belirtmekte fayda var ki ancak reçeteyle kullanılabilmektedir ve Türkiye’de kırmızı reçeteyle satışı yapılmaktadır. Kırmızı reçeteyle satılan ve ilaç olarak kullanılan amfetamin, sokakta farklı isimlerle anılmaktadır. Kristal meth, ektazi, eve ve STP gibi isimlerle de anılan bu uyuşturucu, tıbbi amacı dışında kullanıldığında son derece tehlikelidir. Ürünün içeriğinde, yasadışı üreticiler tarafından yapılan değişiklikler söz konusudur. En düşük maliyet ve en yüksek gelir odaklı olarak ürünün içeriği doğrudan ölüme yol açabilecek maddelerle donatılmaktadır.

Uyuşturucu olarak alınması, kullanımını takip eden ilk saatteki mutluluk durumudur; ancak bu mutluluk durumu her kullanımda daha da azalmakta ve mutluluk hissi için ürüne muhtaç ve bağımlı hâle gelinmektedir. Kullanan bireylerin yüzlerinde kızarıklık, tenlerinde solgunluk, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi durumlar gözlenebilir. Bunlar hafif yan etkiler olarak anılmaktadır; ancak diğer etkileri çok daha kalıcı, ağır ve ölümcüldür.

Amfetamin Nasıl Kullanılır?

Bireyler uyarıcı etkisi olan amfetamin’in nasıl kullanıldığını merak edebilir. Söz konusu amfetamin, ağız yolu veya damla şeklinde alınabilir. En fazla tercih edilen şekli ise amfetamin olarak şırınga ile enjekte edilerek kullanılmakta. Kokusu bakımından ağır olması nedeni ile ağızdan alanların çoğu şikayetçidir bu durumdan. Piyasada amfetamin dexedrine veya merafetamin olarak bulunmakta. Doktor tarafından reçete ile satılan bu ilaçların kullanımı yapılmadan önce doktor onayı alınması zorunludur.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku