Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Ne İşe Yarar? İçinde Civa Var Mı?

Arnavut Kremi Nedir ?

Halk arasında Arnavut kremi olarak da bilinen tıp dilinde daha çok aklık kremi olarak isimlendirilen bu krem bayanlar tarafından cilt beyazlatma özelliği sebebi ile çok beğenilmektedir. Evde yapımı son derece basit olan bu krem hem bakım yapmak hem de güzellik için kullanılmaktadır. Makalemizde arnavut kremi veya aklık kremi isimlerini karışık olarak kullanacağız.

Arnavut Kremi Tarihçesi

Arnavut kreminin ilk ortaya çıkması Osmanlı dönemine dayanmaktadır. Osmanlı zamanında ciltlerinin güzel olması ile ünlenen Balkan göçmeni olan kadınlar tarafından bulunmuş ve git gide yaygınlaşmıştır. Temiz ve pürüzsüz bir yüze sahip olmayı arzu eden bayanlar; ciltlerinde oluşan güneş lekesi, renk tonu dengesizliği ve çillerden kurtulmak için, düzenli olarak aklık kremi kullanmaktadırlar. Arnavut kreminden alınan sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür.

Aklık Kremi Ne İşe Yarar ?

Yukarıda kısaca değinilen aklık kremi ne işe yarar sorusuna şu şekilde cevap verilebilir: Adından da anlaşılacağı üzere aklık kremini kullanan kişilerin cildi beyazlar (aklaşır). Aklık kremi yüzde oluşan cilt lekelerini gidererek; yüzün daha taze ve pürüzsüz olmasına katkı sağlar. Aynı zamanda cilt rengini açan bazı bileşenlere sahip olan oldukça etkili bir kremdir.

Arnavut kremini kullanan her bayan böyle bir beklenti içerisindedir. Ancak arnavut kremi işlevini esmer tene sahip olan bayanlar çok fazla göremeyebilir. Esmer tene sahip olan bayanların rengini ancak birkaç ton açar. Bu sebep ile kremi kullanarak; bembeyaz bir tene sahip olmayı bekleyen bayanlar böyle bir beklentiye kapılmamalıdırlar. Ancak kremi düzenli ve devamlı olarak uzun süre kullanmak; kişinin ten rengini gözle görülür derecede açmaktadır. Arnavut kremi, bir yandan ten rengini beyazlatırken; diğer yandan cilt lekelerine iyi gelmesi ile de bilinir. Tüm bunlar kişiyi daha genç ve bakımlı göstererek; kişinin fresh bir görüntüye ulaşmasına katkı sağlar. Bu özellikleri sebebi ile de aklık kremi bayanlar tarafından çok sevilmekte ve ilgi görmektedir.

Aklık Kremi’nin İçerisinde Civa Var Mı ?

Arnavut kremi hem kullanan hem de kullanmak isteyen pek çok bayanın aklında aklık kremi içinde civa var mı ? sorusu vardır. Aslında satın alınan her ürünün ambalajındaki ürün içeriği yazılı olan kısımda bu gibi bilgiler yer alsa da bazı firmalar ürün içeriklerini tam olarak vermeyebilirler. Bu detay da hem aklık kremini kullanan hem de kullanmak isteyen bayanların kafasında soru işareti oluşmasına sebep olmaktadır.

Kısaca satın alacağınız kremin içerisinde civa olup olmadığını ancak kremi üreten firma kesin bir şekilde bilebilir. Kremi üreten bir çok firma da aklık kreminin içeriğinde neven ve arbutin yağı kullandıklarını söylemektedirler. Bu kremin doğal bir ürün olduğunu ve içerisinde civa kullanmadıklarını da iddia etmektedirler. Cildi beyazlatarak; lekeleri gideren yani aklığa sebep olan şey neven ve arbutin yağlarıdır. Aklık kremini üreten firmalar onun doğal içeriklerden oluştuğunu ve cilt lekelerini gidermek ve cildi beyazlatmak için kullanılan Expigment gibi kimyasal içerikli kremlere alternatif bir doğal krem olduğunu savunmaktadırlar.

Evde Arnavut Kremi / Aklık Kremi Nasıl Yapılır ?

Aklık kreminin tamamı ile aynısı olmasa da yukarıda anlatılan amaçlara uygun olarak cilt lekelerine iyi gelen ve aklık sağlayan bir kremi kendiniz evde hazırlayarak elde edebilirsiniz. Özellikle dışarıdan alınan kremlere güvenemeyen ve içeriğinde ne olduğunu bildiği bir krem kullanmak isteyen bayanlar için bu krem ideal olacaktır. Birde cıvasız aklık kremi var mı ? aklık kremi malzemeleri sorusu sizin de kafanızı karıştırıyor ise evde hazırladığınız bu kremi hem yüzünüz de hem de vücudunuz da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Evde kendinizin yaptığı bu aklık (arnavut) kremi de düzenli olarak kullandığınız zaman cildinizdeki büyük değişimi siz de göreceksiniz.

 Aklık Kremi Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Evde aklık (Arnavut) kremi yapmak için gereken malzemeler aşağıdaki gibidir:

 1- Lanolin

2- Vazelin

 3- Beyaz Kil

4- Arbutin Yağı

 5- Neven Yağı

6- Portakal Suyu

Gereken malzemeleri söyledikten sonra aklık kremi nasıl yapılır, artık anlatabiliriz

İlk önce ocakta küçük bir tencere içerisinde yarım çorba kaşığı lanolin ile yarım çorba kaşığı vazelin eritilir.

Daha sonra iki tatlı kaşığına yakın portakal suyu ile iki tatlı kaşığına yakın beyaz kil ocaktaki karışımın içerisine koyularak; kıvam alana kadar güzelce karıştırılır.

Daha sonra neven ve arbutin yağlarını son olarak bu karışımın içerisine ekler. Ve aklık kremi hazır hale gelir.

Kişinin tercihine göre hazırlanan krem, küçük bir cam kavanozunun içine koyularak soğumaya bırakılır.

Hazırlamış olduğunuz kremi oda sıcaklığından biraz daha soğuk fakat buzdolabından daha ılık bir ortamda muhafaza etmeniz gerekir ki hazırlamış olduğunuz kremin içindeki yağlar donmasın.

Aklık Kremi Nasıl Kullanılır ?

Yukarıda anlatıldığı gibi evde hazırlamış olduğunuz aklık (Arnavut) kreminin etkisini daha iyi görebilmek için; her gün düzenli olarak aynı saatte kullanmalısınız. Tavsiye edilen saat ise her gün uyumadan iki saat öncedir.

Aklık kremi nasıl kullanılır ? sorusuna ise şu şekilde cevap verilebilir:

İlk önce cildinize uygun tonikler ile yüzünüzü iyice temizleyin. Daha sonra yüzünüzü güzelce yıkayıp; iyice kuruladıktan sonra, hazırlamış olduğunuz kremi yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz karışım son derece etkili olduğu için yüzünüzde soyulmalara neden olabileceğinden dolayı kremi aşırı kullanmaktan çekinin.

Yani bolca kullansam daha çok etki eder gibi bir düşünceye kapılmayın ! Kullanmış olduğunuz benzer kremler gibi yüzünüze uygun miktarda uygulamanız yeterli olacaktır. Hazırlamış olduğunuz aklık kremini cildinize uyguladıktan sonra 1 – 2 saat kadar bekleyin ve daha sonra yüzünüzü bol su ile yıkayıp; bir havlu yardımı ile kurulayın. Yüzünüzde cilt lekesi olmayan ya da kremi bu amaçla değil de, ten rengini açmak için kullanmak isteyen kişiler; kremi vücutlarının tüm bölgesinde yukarıda anlatıldığı gibi uygulamalıdırlar ki özellikle yüzün altından, çene bölgesinden boyuna doğru ciddi oranda renk tonu farklılığı göze batmasın. Aksi halde yüzünüz beyazlar iken; teninizin görünen kalan bölgeleri koyu renkte kalır ve siz gülünç duruma düşebilirsiniz.

En İyi Sonuç İçin !

Yukarıda da değinildiği üzere gerek satın aldığınız gerek ise evde kendiniz hazırladığınız aklık (Arnavut) kreminden en iyi sonucu elde etmek için; dikkat etmeniz gereken en önemli konu,  kremi düzenli olarak her gün aynı saatte, aksatmadan devamlı kullanımıdır. Ayrıca bu durum yalnızca aklık (Arnavut) kremi için değil; diğer kozmetik ürünler için de geçerli olan bir durumdur.

Aklık Kremi Ne Zaman Etkisini Gösterir ?

Arzu ettiğiniz sonuca % 100 oranında ulaşabilmek için ortalama olarak 4 ile 6 ay gibi bir süre kremi kullanmanız gerekmektedir. Fakat aklık kreminin ilk gözle görülür beyazlatma etkisi kremi kullanmaya başladıktan 1 hafta sonra fark edilebilir. Ciltte meydana gelen güneş lekeleri ya da doğum lekesi gibi lekelerin gözle görülür şekilde etkisini görmek için kremi, en az 1 ay kullanmak gerekir iken; bu süreç kişiye göre 2,5 – 3 ayı da bulabilir.

Şu unutulmamalıdır ki aklık kremi, vücutta doğuştan olan ben, doğum lekesi ve bu gibi lekelerde işe yaramaz. Sadece çeşitli sebepler ile sonradan oluşan lekelere etki etmektedir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku