Arveles Nedir? Arveles Ağrı Kesici Yan Etkileri Neler?

Tıpta ve tedavide sık olarak kullanılan arveles ağrı kesici ilacın ateş düşürücü özelliği de bulunmaktadır.

Arveles nedir ?

Arveles, 20 tabletlik ambalaj kutuları halinde bulunan çeşitli ağrıların tedavisinde kullanılan bir ağrı kesici ilaçtır. Genellikle; diş ağrısı, migren atakları, ameliyat sonrası oluşan ağrılar, adet dönemi sancısı, baş ağrısı, kas ve iskelet sistemi ağrılarının tedavisinde tercih edilir. Etkili bir ağrı kesici olan arveles, ağrıları ortalama 30-45 dakika aralığında geçirebilir. Arveles ağrı kesiciyi, içerisindeki maddelere alerjiniz olabileceği ihtimalini göz önüne alarak doktor kontrolünde ve dikkatli olarak kullanmalısınız. Ağrı kesiciyi doktor tarafından yazılan reçete ile alabileceğiniz gibi reçetesiz olarak da eczanelerden temin edebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Faydalıdır ?

Arveles ağrı kesici, su ile beraber alınır. Ağrınızın durumu veya şiddetine göre arveles alım dozu ve süresi de değişiklik gösterir. Günlük önerilen doz, her 8 saatte bir 25 mg (1 tablet) olmak üzere 75 mg’ı (3 tablet) geçmez. Doktorunuz, günlük kullanım miktarını ağrınızın durumuna ve şiddetine göre belirleyecektir. Ağrı tamamen geçmese bile günlük önerilen miktarı aşmamanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Ağrınızın şiddetli olduğu durumda aç karnına 1 tablet almanız, ilacın etkisini daha iyi göstermesi açısından yeterli olacaktır. Arveles’i iltihaplı diş ağrısını geçirmek için kullandığınızda etkisini kısa süreliğine gösterecektir. Ağrının tamamen sonlanması için bir diş doktoruna görünmeniz daha faydalı olur. Arveles 18 yaşından küçük olan kişilerde önerilmez. Yaşlı kişiler için ise günde 2 tabletten (50 mg) fazla kullanılması zararlı olabileceği için tavsiye edilmez. Ayrıca arvelesi kullanmayı unuttuğunuz durumlarda alınacak miktarı dengelemek adına kesinlikle çift doz kullanılmamalıdır.

Arveles Yan Etkileri

Arveles yan etkileri, nadir olarak görülmekle birlikte genelde fazla doz aşımında meydana gelir. Bunun dışında, arveles içindeki etken maddeye bağlı olarak alerjik reaksiyonlar nedeniyle de yan etkiler görülebilir. Yaygın yan etkiler tıpta, tedavi gören 100 hastadan 1’den fazla kişide ve 10 hastadan ise 1’den az kişide anlamına gelmektedir. Yaygın olmayan yan etkilerin sayısal oranı ise tedavi gören 1000 hastada 1’den fazla ve aynı şekilde 100 kişide 1’den az görülmesini ifade eder. Seyrek yan etkiler 10000 hastada 1’den fazla ve 1000 hastada 1’den azdır. Olası yan etkilerin ortaya çıkmasındaki sıklıklar bu şekilde ifade edilebilir. Böylece tüm yan etkilerin kaç hastada ve hangi oranda ortaya çıktığı görülebilir.


Mide bulantısı, kusma, ishal ve karın ağrısı ile hazımsızlık gibi ufak çaplı sindirim sorunları sık görülen arveles yan etkileri durumlarıdır.

Bunun dışında yaygın olmayan yan etkileri;

Halsizlik, yorgunluk, kalp çarpıntısı, uyku düzensizliği baş dönmesi(vertigo), sersemlik, peptik ülser, kabızlık, ağız kuruluğu, ciltte kızarma, deri döküntüsü, şişkinlik, keyifsizlik, ateş ve titreme hissidir.

Çok nadir olarak ise;

Bulanık görme, alerji, boğaz ve yüzde şişkinlik, sırt ağrısı, hızlı kalp atışı, nefes almada güçlük, bayılma, kulaklarda çınlama, sık idrara çıkma, prostat sorunları, iştah kaybı, terlemede ani artış, adet düzensizliği, nötropeni (kandaki akyuvar sayısında düşüş), trombositopeni (kan pulcukları sayısı azlığı), deride hassasiyet ve kaşınma gibi seyrek denilen yan etkiler görülür.

Bir tavsiye !

Arveles yaygın olmayan yan etkiler arasında uyuşukluk veya baş dönmesi görüldüğü için makine veya araç kullanım durumunu da etkileyebilir. Bu nedenle ilaç alındıktan sonra bu gibi yan etkileri gördüğünüz takdirde, belirtiler bitene kadar araç ve makine kullanmamanız önerilir. Bu şartlarla birlikte ilacı kullanmanız gerektiği durumlarda ise mutlaka eczacı veya doktorunuza danışmalısınız.

Arveles Prospektüsü

Bilinçsiz ilaç kullanımı sağlığınızı olumsuz yönde etkilerken böbrek ya da karaciğerin iflasına dahi yol açıyor. Aynı ilaç herkese iyi gelmediği için mutlaka uzman doktor kontrolünde alınmaya başlanmalıdır. Ayrıca tüm ilaçlar gibi ağrı kesicileri de kullanmaya başlamadan önce prospektüsünü dikkatli bir şekilde okumalısınız. İlaç içinde yer alan arvelers prospektüsü, kullanım talimatları için tüm bilgileri içerir.

Arveles içindeki kullanım prospektüsünü incelediğinizde formülü, kontrendikasyonları, yiyecek ve içecek ile birlikte kullanılması gibi aşağıdaki bilgileri edinebilirsiniz;

 1. Formülü


Arveles, yetişkinlerde iskelet ve kas sistemi ağrıları, diş ağrıları, dismenore, diş ağrılarının semptomatik tedavileri gibi hafif ve orta şiddetteki ağrılar için kullanılabilir. Her tablet, 25 mg deksketoprofen (trometamol olarak) içermekle birlikte 20 tabletlik ambalaj kutuları halinde bulunur.

 2. Kontrendikasyonları


Arveles tableti aşağıdaki durumlarda kullanmayınız;

 •  Eğer; deksketoprofen’e veya ilaç içindeki etken maddelerden (NSA) herhangi birine karşı aşırı duyarlılığınız ve alerjiniz bulunuyorsa,
 •  Astım, kanama bozukluğu, şiddetli kalp yetersizliği, ülser, sindirim sorunu, böbrek fonksiyon bozukluğu, kronik dispepsi gibi hastalıklarınız varsa,
 •  Gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde iseniz veya emziriyor iseniz,
 •  İltihaplı crohn veya ülseratif kolit bağırsak hastalığınız varsa,
 •  Geçmişte ağrı kesici kullanımına bağlı olarak (NSA) bağırsak veya mide kanaması geçirdiyseniz,

 Arveles tableti aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız;

 •  Geçmişte alerjik sorunlarınız olduysa veya etken maddelere karşı alerjiniz varsa,
 •  Erişkin değilseniz ve yaşınız 18’in altındaysa,
 •  Üreme sorunu olan bir kadınsanız,
 •  Tedavi boyunca karın ağrısı, göğüste yanma hissi ve diğer anormal belirtiler bulunuyorsa,
 •  Diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol veya kalp sorunlarınız varsa, risk altında iseniz mutlaka doktorunuza danışarak kullanın.

3. Arveles’in Yiyecek Ve İçecek İle Kullanımı

Tabletleri su ile kullanmaya özen gösteriniz. İlacın yemeklerden 30 dakika kadar önce alınması etkisini daha hızlı göstermesinde fayda sağlar. Tabletlerin herhangi yiyecek ve içecekle birlikte kullanılması arveles’in yan etkisini azaltmaya yardımcı olur. İlaçı, alkol ile birlikte kullanmayınız. Alkol, yan etkileri artırarak sindirim sistemini yavaşlatır ve mide kanaması riskini tetikler. İlaç alındıktan belli bir süre sonrasına kadar da alkol alınmamalıdır.

 4. Diğer İlaçlarla Birlikte Kullanımı

 Arveles’i aşağıdaki ilaçlardan birinin yanında kullanıyorsanız lütfen doktorunuzu bilgilendirin

 •  Sara (epilepsi) için kullanılan ilaçlar,
 •  Kinolon antibiyotikleri
 •  Eklemlerde meydana gelen romatoid artrit hastalığı ve kanser tedavisinde verilen metotreksatlar,
 •  Heparin, varfarin gibi kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar,
 •  Lityum, asprin gibi ilaçlar,
 •  Diyabet ve viral enfeksiyon tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar,
 •  Önemli antidepresanlar (SSRI’ler)
 •  Gut tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar,
 •  Kalp yetmezliği tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar,
 •  Hamileliği bitirmek için alınan mifepriston,
 •  Takrolimus veya siklosporin türü ilaçlar,
 •  Anti-trombosit ajanlar ve ilaçlar,

5. Arveles’in Saklanması Ve Muhafaza Koşulları

Arveles’i oda sıcaklığında ve 30 derecenin altında güneş ışığından koruyacak şekilde saklamalısınız. Ayrıca tamamen erişkinler için olan ağrı kesiciyi çocukların erişemeyeceği ve göremeyeceği yerlerde muhafaza etmelisiniz. İlaç tabletlerini ambalajından çıkarmamanız ve son kullanma tarihine dikkat ederek kullanmanız önerilir. Son kullanma tarihinin geçtiği andan itibaren arveles’i kesinlikle kullanmamanız gerekir. İlacı satın aldıktan sonra üründe ve ambalajda herhangi bir bozukluk ve açıklık fark ettiğiniz durumda kesinlikle kullanmaya başlamamalısınız. Ayrıca saklama koşullarından sonra fark edilen anormal durumlara şahit olursanız da aynı şekilde asla kullanmamanız gerekir.

Arveles Fiyatı

Arveles ağrı kesicinin fiyatı reçetesiz ve reçeteli olarak değişiklik göstermektedir. 14 Temmuz 2017 tarihinde satışı 8.78 olan arveles fiyat, 2021 Ocak ayı itibari ile 18 TL’den satılıyor. İlacı satın alırken aile hekimi onayı alarak reçete ile kullanmayı ihmal etmemeniz sağlığınız açısından oldukça önemli olacaktır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku