Benexol B12 Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Ağız yolu ile alınan bir hap olan benexol b12, vitaminlerle desteklenir. 30 ve 50’lik tabletler halinde satılan ilaç, önemli bir B vitaminleri kompleksidir.

Her bir tablette; 

* 250 mg B1 vitamini

* 250 mg B6 vitamini ve

* 1 mg B12 vitamini bulunur.

Benexol B12 içeriğindeki B vitamini desteğiyle ağrı kesici özellik de gösterir. İlaç içeriğindeki B vitaminlerinin her birinin tek başına kullanılmasına oranla daha yüksek etkinin görüldüğü hap, doktor tavsiyesine uygun olarak kullanılır.

Benexol B12 Nedir ve Ne İşe Yarar?

Reçete ile satılan ilacın faydaları düzenli bir kullanımın ardından kısa süre içinde görülür. Ağrı kesici desteğiyle pek çok sağlık sorununun giderilmesinde de kullanılan tabletler, B vitamini eksikliği yaşayan hastalarda gereken takviyenin ağız yolu ile alınmasında etkilidir. Yorgunluktan unutkanlığa, mevsim geçişlerinde görülen halsizlikten titremesi olan hastalara kadar geniş bir kesim için takviye edici özelliğe sahiptir. Ayrıca Benexol B12 vitaminin saça faydası var mı, çok araştırılan konular arasında. Benexol B12 saça faydalarını çok kısa şekilde açıklayabiliriz: B12 saç derisini ve saç tellerini besler. Dolayısıyla b12 vitamini saça faydalıdır diyebiliriz.

Hapın diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 •  Zona hastalığının tedavisi
 •  Sinir iltihabına bağlı ağrıları geçirme
 •  Eklem ve çevresindeki iltihaplanma tedavisi
 •  Bel ve kas ağrısına fayda sağlama
 •  Romatizma, ateşli romatizma
 •  Geçici kas krampları sancı azaltma
 •  Aşırı alkol alımına bağlı zehirlenmelere karşı

Benexol B12 nedir ve kullanılmaması gereken durumlar hangileridir ?

Her ilaçta olduğu gibi bu ilaç da içeriğine karşı alerjisi olan kişiler için uygun değildir. Hamileler ve emziren anneler doktor tavsiyesi olmadan vitamin desteği kullanmamalıdır. 12 yaşından küçük çocuklar, kemoterapi gören hastalar, karaciğer ve böbrek yetmezliği yaşayanlar Benexol B12 kullanımı için mutlaka hekimlerinden onay almalıdır.

Benexol B12 Nasıl Kullanılır?

İlacı yazan doktorun farklı bir tavsiyesi olmaması halinde her gün 1 film tablet alınması uygundur. İlacın aç veya tok karnına alınmasında etki açısından herhangi bir farklılık yoktur. Gün içinde istenen bir saatte alınabilir. Doz aşımı yapılmaması son derece önemlidir. Doktorlar bu ilacın kullanımının 15 güne kadar uzatılmasını tavsiye eder. Yine hekim kararıyla süre bir veya birkaç aya kadar uzatılabilir.

 * İlaç yeterli miktarda sıvı ile tek parça halinde yutulmalıdır.

* Yaşlılar için doz ayarlaması hekim tarafından yapılmalıdır.

 * 12 yaş ve altındaki çocuklar için önerilmez.

* İlaç önerildiği şekilde kullanıldığı zaman doz aşımı yaşanmaz.

İlacın Bilinen Yan Etkileri Nelerdir?

Benexol B12 yan etkileri olmayan bir vitamin desteğidir. Dozunda kullanılan ilacın herhangi bir bilinen yan etkisi yoktur.

Benexol B12 Kilo Aldırır Mı ?

B12 kullanımının kilo aldıracağı endişesi yaygındır. Oysa B grubu vitaminler, kilo verdirmeye yönelik maddeler içeren bir vitamindir(1)

Olası sorunlar arasında; 

 •  Deride kızarıklık
 •  Yüzde ödem
 •  Döküntü
 •  Baş ağrısı veya baş dönmesi
 •  Ciltte kabarıklık ve Parestezi sayılabilir.

İla ç kullanımına ait ve genele yayılmış sıkıntılar bulunmamakla birlikte oluşabilecek herhangi bir alerjik reaksiyonun dahi mutlaka doktora bildirilmesi gerekir.

İlacı Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Özellikle Parkinson tedavisi gören hastalarda kullanılan ilaçlara göre Benexol B12 alımı düzenlenmelidir. Kalıtımsal hastalıkları olanlar hekimlerine danışmadan bu ilaca başlamamalıdır. 3 aydan daha uzun süren kullanımlarda B vitamini değerlerinin hassasiyetle takip edilmesi gerekir. İlaçla ilgili kullanıcı yorumları değerlendirildiği zaman ciddi etkilerin olmaması tabletlerin güvenilirliğini de ortaya koyar.

Benexol B12 Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Vitamin hapı kullanımı kişiler üzerinde soru işaretlerinin yaşanmasına neden olarak gösterilir. Bilinen en büyük yanılgı bu ilacın kilo aldırdığıdır. Sanılanın aksine dengeli bir beslenmeye destek olarak kullanılacak haplar metabolizmanın düzenli çalışmasını destekleyeceği için kilo verilmesinde de önemli oranda destek sağlar. Cilt kuruluğuna karşı ciddi bir tedbir olarak düşünülebilecek olan ilaç yaşlanma belirtilerini ve kalıcı cilt izlerini azaltırken leke oluşumuna neden olabilir. Saçı besleyen B12 vitamini içeren tabletler bu özelliğiyle saç sağlığı açısından da son derece gereklidir.

Günde bir doz alınan ilacın hastanın tercihine göre günün aynı saatlerinde alınması tavsiye edilir. Benexol B12 kesinlikle alkol ile tüketilmemelidir. İlacın alımını takip eden saatlerde de alkol kullanımı sınırlandırılmalıdır. Doktor tavsiyesi olmadığı sürece günde tek doz ve 15 günlük kullanım süresi en ideal olanıdır.

Özel Durumu Olan Kişilerde İlaç Nasıl Kullanılır ?

Benexol B12 kullanırken hamile olduğunu anlayanların doktorlarına bu durumdan bahsetmesi tavsiye edilir. Gebelik sürecinde ilacın kullanımına yönelik kararı mutlaka kadın doğum doktorunun vermesi gerekir. Yeni doğum yapmış ve bebeğini emziren annelerin kullanımın da yine doktor tavsiyesi üzerinde yapılması gerekir. Benexol B12 ne işe yarar sorusunun cevabından maximum fayda sağlanabilmesi için ilacın kullanımının mutlaka hekim kontrolünde sürdürülmesi önemlidir.

Böbrek ve karaciğer yetmezliği yaşayanlar ve geçmişte yaşamış olanlar bu ilacı kullanmamalıdır. Araç veya makine kullanan çalışanların herhangi bir yan etkiye maruz kalmadan günün istedikleri saatinde tek doz hap almasından herhangi bir sakınca yoktur. İlacın tespit edilmiş zararları bilinmemekle birlikte farklı ilaç kullanan kişilerin kontrollü olmasında fayda vardır.

Benexol B12’nin Diğer İlaçlarla Kullanımı

İlacın bilinen etkileri düzenli olarak kullanılan diğer ilaçlarla birlikte değişiklik gösterebilir. Bunlar arasında; antibakteriyel ilaçlar, kanser tedavisinde kullanılan haplar, mide yanması için kullanılan pastiller, her türlü antibiyotik, yüksek tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları, folik asit kullanımı, C vitamini hapları ve parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar sayılabilir.

İlacın önerilen dozun daha üstünde kullanılması halinde yaşanması muhtemelen sonuçlar hakkında herhangi bir klinik bulgu elde edilememiştir.

Yine de olası doz aşımı durumunda gözlenebilecek sorunlar arasında; 

 •  Bulantı
 •  Karın ağrısı
 •  Baş ağrısı
 •  İdrarda koku
 •  Koordinasyon bozukluğu
 •  Hazımsızlık ve
 •  Tansiyonda dengesizlikler sayılabilir.

Doz aşımı halinde yaşanan sorunlar tedaviye ara verildiği zaman hızla kaybolur. Benexol B12 çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır. 25 derecenin altında saklanması ve nemden korunması gereken tabletler son kullanma tarihine kadar güvenle yutulabilir. Ambalaj üzerinde yazan tarihten sonra ilaç kesinlikle tüketilmemelidir. Benexol B12 30’luk ve 50’lik tabletlerin fiyatı değişiktir. İlaç tüm eczanelerde reçete eşliğinde satılır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku