Beyaz Saç Nasıl Kapatılır? Saçları Kapatan Boya Önerileri?

Beyaz saça sahip olan bireyler, beyaz saç nasıl kapatılır ve bunları kapatan saç boyası önerilerini sorgulayabilir. Zira çoğu kişi, beyaz saçlardan rahatsız olabiliyor! Genel anlamda yaştan kaynaklı beyaz oluşumları baş gösterse de artık bunun dışında nedenlerden de beyaz problemleri ortaya çıkıyor. Genetik olmasından stres durumlarına kadar pek çok nedeni sayabiliriz. Üstelik genç yaşta olmasına rağmen beyaz saç problemlerini en üst düzeyde yaşayanların da olduğunu belirtmek gerekir. Sonuç olarak bu tarz problemlere yönelik beyaz saçları kapatan boya markalarının sayısı günden güne artış gösteriyor.

Tercihlerde bulunmak isteyenlerin;

 • Öncelikli markanın ham maddeleri üzerinden incelemelerde bulunmaları gereklidir.
 • Özellikle de alerjik durumlarla karşı karşıya kalmamak adına mutlaka tüm detaylarının göz önünde bulundurulması gerekir.
 • Kullanıcı yorumları dahi bu anlamda fikir sahibi olmanıza katkı sağlayacaktır.
  Yorumlar kapsamında önerilen boyalardan yana ilerlemeniz gerektiğini göreceksiniz.

Sonuç olarak tüm bu detaylardan yana marka tercihlerinde bulunmanız mümkün olacaktır. Ancak sorun sadece marka seçimlerinde bulunmakla da bitmiyor. Bunun dışında doğru renk tonlarından yana uygulamalara yer verilmesi de önem arz eder. Tonların yanlış olması halinde gri ya da tamamen beyaz olan saç tellerinden kurtulmak mümkün değildir.

Beyazlar İçin Nasıl Saç Boyaları Seçilmeli?

Beyaz saçlardan kurtulmak isteyenlerin uzmanlara başvurmaları esas alınır. Ancak doğru marka ve renk tonunu bulmanız halinde evde kendiniz de bu uygulamalara başvurabilirsiniz. Öyle ki diplerde beyaz saçların sık sık ortaya çıkmasından kaynaklı sürekli olarak kuaförlere gitmekte zor olacaktır. Bunun için de pratik boya uygulamalarından faydalanmanız sizin için en doğrusudur.

Bu anlamda önerilere de göz atacak olursak;

 • Kalıcı Boyalar; Hem yarı hem de tam olarak kalıcı saç boyalarına yer veriliyor. Ancak bu tarz boyaların içeriklerinde nelerin kullanıldığına göz atmanız önemlidir. Aksi durumlarda kalıcılığı mümkün kılmak adına kullanılan maddeler saçlara ve cilde zarar verebilirsiniz. Kuaför ya da bakım merkezlerinden yardım alarak bu tarz boyaları bulabilirsiniz.
 • Beyazlara Spreyler; Özel olarak renk tonlarından spreylere de yer verilir. Nitekim kısa süreli çözümler arasında olduğunu da söylemek gerekiyor. Öyle ki sabah kalkar kalmaz bu tarz uygulamalardan ilerlemeniz kolay olacaktır. Birkaç dakika içerisinde gözle görülür olan beyazların en aza indirilmesi sağlanır. Ancak yıkama sonucunda spreylerden kaynaklı koyu tonların ortadan kalkması ve beyazların tekrar gelmesi söz konusudur.
 • Açık Renkli Saçlar; Sarışın ya da kızıl kadınların beyazlarını kapatmaları zordur. Bu anlamda da kendilerinin herhangi bir uygulama üzerinden ilerlemesi mümkün olmayacaktır. Bunun yerine bakım merkezlerinden ya da kuaförler üzerinden yardım alarak ilerlemeniz gerekir. Ancak bu şekilde beyazların kapatılmasına yönelik uygulamalardan sonuç alabilirsiniz.

Saç Tonlarına Göre Beyazları Kapatma Tüyoları

Baştan da belirttiğimiz gibi saçın ana rengine bağlı olarak beyazların farklı tekniklerden kapatılması mümkün olmakta. Bu anlamda da beyaz saçları kapatan boya satın almadan önce tonların incelemelerine yer vermeniz ve arkasından da uygulamalara geçmeniz gereklidir. Sonuç olarak karşınıza çıkacak olan uygulamalar;

 • Koyu kumral saçlara sahip olanların işi daha kolaydır. Öyle ki gölgelendirmeler sayesinde beyaz saçlardan kurtulmanız esas alınır. Bunun için de kahve tonları üzerinden boya tercihlerinde bulunmanız gereklidir. 1-2 ton koyu ya da açık olacak şekilde gölgelendirmeler üzerinden boyalara yer verilir.
 • Beyaz saçlarda açık renkli uygulamalar daha zordur. Bu sebepten kaynaklı olarak da kaliteli markalardan yana tercihlerde bulunmanız gerekir. Aynı zamanda saçta boyanın kalma süresi daha fazladır. Uzun süreli bekletmeler sonucunda açık saç boyasının saça nüfuz etmesi ve beyazları kapatması temel alınır.
 • Saçların tamamı beyaz ya da gri ise de yine marka ile tonların doğru orantıda tercih edilmesi gerekir. Bu anlamda saçların şeffaf görünümlerinden kaynaklı olarak aynı tonu yakalamak zordur. Başta kuaför yardımına başvurmak akabinde evde dip boyası uygulamalarına yer vermek daha doğrudur.

Beyazlara Özel Doğal Saç Boyaları

Beyaz saçlar için bitkisel çözüm önerileri de bulunuyor. İsteyenlerin evde kendi özel boyaları kapsamında beyaz ya da gri saçlardan yana sorunlarını çözmeleri de esas alınacaktır. Bunun için de doğru malzemeleri temin etmeniz ve hazırlık aşamalarında da dikkatli olmanız gereklidir.

Sonuç olarak da beyaz kapatıcı olması adına hazırlanan kürlerin içeriklerine göz atacak olursanız;

 • Boya Malzemeleri; Boyalara özel olarak başta saf zeytinyağı kullanımları dikkat çeker. Bunun yanı sıra 1 su bardağı kadar demlenmiş çay kullanmanız gerekir. 1 adet pancar ile 2 tane de ceviz kabuğuna ihtiyaç duyuluyor. Hemen arkasından kırmızı lahana ve 4 adet karanfil gerekir. 1 tane patlıcan ve 2 adet çubuk tarçın temin edilmeli. 1 su bardağı kadar da adaçayı sayesinde malzemeler tamamlanır.
 • Hazırlanış Aşamaları; Tencere içerisinde boya aşamalarına yer verilir. Başta zeytinyağı ile çayın temin edilmesi gereklidir. Hemen arkasından da pancar ile kırmızı lahana sırası ile eklenir. Ceviz kabukları ve patlıcan ile de tencere dolacaktır. Kısık ateşte tüm bu malzemelerin pişirilmesi gerekiyor. Devamında da tarçın, ada çayı ve karanfil temin edilmeli. Aynı şekilde ilave edilen ürünlerle de pişirmeye devam etmek gereklidir. Blender yardımı ile de tüm karışımı geçirmeniz gerekir. Sonrasında da soğuması için beklemeniz yeterli olacaktır.
 • Boya Uygulamaları; Beyazların bulunduğu saç telleri ya da bölgesi üzerinden soğuyan kürü uygulamanız gerekiyor. Yaklaşık olarak 30 dakika boyunca geçerli boyanın temas etmesi gereklidir. Bu anlamda streç kullanımları dahi önerilir. Öyle ki saçın tam olarak kürü elde etmesi adına streç faydalı olacaktır. 30 dakikanın arkasından da ılık su yardımı ile temizlemeniz gerekir. Ancak bu şekilde beyaz saçların ortadan kalkmış olduğunu da göreceksiniz.

Bu tarz evde hazırlanan boyalar %100 doğal olmasından kaynaklı herhangi bir sorun yaratmaz. Gerek saçlarda gerekse cilt üzerinde yan etkilerinin olmadığını belirtmek gereklidir. Bunun için hazırlanış aşamalarına dikkat ederek elde edebilir ve kullanımlarına yer verebilirsiniz. Sonucunda da beyaz saçlardan kurtulmuş olacaksınız.

Beyaz Saçlara Özel Doğal Kürler

Evde doğal kürler çerçevesinde beyaz saç sorunlarının önüne geçmeniz sağlanır. Bunun için daha basit yapım aşamalarına sahip özel kürlerden de söz etmek yanlış olmayacaktır. Karşınıza çıkacak olan kürler kapsamında beyaz saç tellerinin ortadan kaldırılması mümkün olmakta. Hazırlık aşamaları ve uygulamalarını dikkate alarak yine %100 doğal ürünlerden yana çözüm bulmanız esas alınacaktır.

Bunun için de;

 • 200 gram kadar keten tohumunun kullanımına yer verilir.
 • 4 orta boy olacak şekilde limona da ihtiyaç duyulur.
 • 3 diş kadar da küçük sarımsak ilaveleri ile hazırlıklara yer verilir.
 • Son olarak ise 1 kg kadar bal eklemeniz gerekiyor.

Blender yardımı kapsamında sarımsak ile tüm limonların karışımına yer verilir. Hepsinin cam kaplar içerisinde muhafaza edilerek kullanılır hale gelmesi önem arz eder. Limonlardan da 2 tanesi kabuklu diğer ikisi de kabuksuz olacak şekilde blender üzerinden geçirilmelidir. Sonrasında da karışım içerisinde bal ile keten tohumlarını gerektiği miktar kadar eklemeniz yeterli olacaktır. Ve yeniden karıştırmanız gerekiyor. Sonuç olarak karışım hazır olunca mutlaka ağzını kapatarak buzdolabında temin etmeniz gereklidir.

Tüketimi için de;

 • Öğünler arasında yarım saat olacak şekilde öncesinden tüketimlerine yer vermek gereklidir.
 • Sadece 1 yemek kaşığı kadar tüketimleri yeterlidir.
 • Maksimum günden 3 kere olacak şekilde karşımı tüketmeniz fayda sağlar.

Saç Diplerine Özel Doğal Kürler Nelerdir ?

Boya uygulamalarının yanı sıra saç diplerine özel olarak da kürlerden faydalanabilirsiniz. Nitekim bu tarz kürler içeriğinde ki doğal özlerden kaynaklı herhangi bir alerjik reaksiyon yaratmaz. Bunun dışında katkı maddelerine yer verilmemesi de yine cilt üzerinden sağlık sorunlarının ortaya çıkmamasına etki eder.

Doğal kürler arasında en basit olandan söz edecek olursak;

 • İki yemek kaşığı kadar çay kullanımlarına yer verilmesi gereklidir.
 • 2 adet soğan kabuğu da yine kürler içerisinde eklenmelidir.
 • 3 adet defne yaprağı kapsamında da kürü hazırlamaya devam edin.
 • Sadece 2 litre kadar su ekleyerek kaynatmaya almalısınız.
 • Kaynadıktan sonra demlenen kür soğumaya bırakılmalı.

Soğuması halinde de saç diplerine uygulamanız mümkün olacaktır. Her gün olacak şekilde uygulamalardan ilerlemeniz gereklidir. Nitekim her gün uygulanan kür kapsamında beyazlayan saç tellerinin koyu hale gelmesi sağlanır. Genel anlamda da koyu kumral olacak şekilde saç diplerinde renk farklılıklarının baş gösterdiğini belirtmek gerekiyor. Nitekim burada önemli olan karışımın 5 günlük olmasıdır. 5 günün sonucunda tazeleyerek yapmanız ve uygulamalara geçmeniz gereklidir. Ancak bu şekilde soğuk yerlerde muhafaza edilen kürlerden yana sonuç almanız mümkün olmakta.

Beyaz Saçlara Pratik Çözüm Önerileri

Baştan da belirttiğimiz gibi beyaz saç sorunlarına yönelik özel spreyler üretilmiştir. Nitekim kalıcılığı bulunmayan bu tarz çözüm önerilerinden kaynaklı boyalar ya da kürler daha fazla göz önünde bulunduruluyor. Yine spreyler gibi farklı çözüm önerilerine de yer verilir. Kadınların anında beyaz saçları yok etmek adına kullandığı ürün ve uygulamalardan yana ilerleyebilirsiniz.

Bu anlamda karşınıza çıkacak olan malzemeler ise;

 • Rimel; Suda çıkmayan eski rimellerinizi bu anlamda kullanmanız mümkün. Direk olarak fırça yardımı sayesinde kısa sürede saç diplerinde oluşan beyazların ortadan kalkması esas alınır. Bunun için eskimiş olan rimellerden de yola çıkabilirsiniz. Sadece saç tellerine uygulanması durumunda herhangi bir sorunla karşı karşıya kalınmaz.
 • Beyazlara Ruj; Ruj görünümlerine sahip olan özel boyalar da mevcut. Yine ruj gibi yukarıya doğru çekmeniz ve beyaz oluşumunun meydana geldiği alanlara sürmeniz yeterlidir. Bu tarz uygulamalar çerçevesinde beyaz oluşumlarının kısa süreliğine de olsa önüne geçmeniz esas alınacaktır.
 • Saç Tokası – Banda; Herhangi bir boyama işlemine yer vermek istemiyorsanız da direk olarak saç süslemelerinden faydalanabilirsiniz. Büyük bandanlar ya da saç tokaları kapsamında da beyazların görünür hale gelmesini engellemiş olacaksınız.

Bunun gibi pek çok öneriye yer verilen forumlardan da bilgi sahibi olabilirsiniz. Örneğin beyaz saçları göstermeyen özel topuz şekilleri dahi bulunuyor. Çözüm önerilerine yönelik çeşitli uygulamalara yer verilir. Nitekim senenin modası haline gelen gri saçlardan kaynaklı artık sorunlar çok fazla göze batmıyor. Hem esmer hem de sarışın olan kadınlara yakışan gri saçlar sayesinde de beyaz sorununun önüne geçilebilir. Direk olarak tüm saç üzerinden kalıcı boyalar kapsamında gri rengine yer verilebilir. Bu şekilde uzun sürelik beyaz saç sorunlarının da önüne geçilmiş olacaktır. Sorunların çözümüne yönelik kürlerden de faydalanabilirsiniz. Ya da özel sabunlara da başvurabilir. Örneğin bıttım sabunu saçın doğal rengine kavuşması adına önerilir. Bunun yanı sıra yeşil sabun da yine saç rengine katkı sağlar. Bunun gibi bitkisel çözümler saçın sağlıklı görünmesinde de etkilidir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku