Buscopan Ne İlacı? Buscopan Plus Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nedir?

Neredeyse her evde bulunan ve genellikle kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları kasık ağrısını geçirmek için kullanılan bir ilaç olan Buscopan nedir sorusu çokça soruluyor. Bu sorunun ve Buscopan ile ilgili aklınızdaki diğer soruların cevaplarını öğrenmek için lütfen yazımızı okumaya devam ediniz.

Buscopan Ne İlacı ?

Buscopan spazm çözücü, spazm giderici ilaçlar arasında bulunuyor. Buscopan, Sanofi firmasının ürettiği bir ilaçtır. Birçok ağrıya iyi gelmekte olan Buscopan tablet, draje, ampul gibi çeşitleri bulunuyor. Oral yolla kullanılan buscopanlar 20 adet tablet veya draje içeriyor. Her ilacın etken maddesi bulunur ve her ilaç etken maddesine göre etki gösterir. Buscopanın etken maddesi ise “Hiyosin-N-butilbromür ve Parasetamol” dür. Sindirim sistemi, üreme sistemi ve boşaltım sisteminde bulunan düz kasları gevşeterek etki eden var olan spazmları çözen ve yeni spazm oluşumunu engelleyen bir ilaçtır. Buscopan adlı ilacın kullanımı 10 yaş ve üzerindeki kişiler için uygundur.

Buscopanın Kullanım Alanları Nelerdir ?

Spazm çözücü grubuna giren bu ilaç; Dismenore ( ağrılı adet göreme), gastrointestinal spazmlar ( sindirim sistemi organlarının spazmı) , kolit (kalın bağırsak iltihabı), mide ve duodenum ( ince bağırsak) ülseri, pediatride kordon kolikleri, pilor spazmı, safra kesesi spazmları, safra taşı ağrıları, sistoskopi , spastik kabızlık, uterus spazmı ve doğum sırasındaki yumuşak bölge spazmları, yaz ishallerinde endikedir. Buscopan plus içeriğindeki parasetamol etken maddesi ile ağrı kesici özelliğe de sahiptir. Aynı zamanda bilindiği gibi kas gevşetici özelliği sayesinde kas spazmlarını geçirir.

Kasların aniden kasılarak ağrı hissi oluşturması sonucunda Buscopan plus draje veya tablet kullanılabilir. Kaslarda sürekli olarak oluşan kasılmaları bir düzen içerisinde oluşabilmesini sağlayan bu ilaç aynı kasılma ve ağrının tekrar yaşanmasının ve yeni oluşmaya başlayacak olan kasılmaların önüne geçer. Ayrıca buscopan adlı ilaç mide ve bağırsakta bulunan kaslarının da ani bir şekilde kasılmalarını önleyerek çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasının önüne geçer. Fakat doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Buscopan Yan Etkileri

Her ilacın olumlu etkilerinin yanında yan etkilerinin de olabileceği unutulmamalıdır. Her ilaç kullanımında mutlaka dikkat edilmesi gereken husus kişinin ilaç içerisinde bulunan etken maddeye karşı duyarlılığının bulunup bulunmadığıdır. Buscopan plus’ın içerisinde bulunan etken maddelere karşı bir kişinin duyarlılığı varsa ilacı kullanmaya dikkat etmesi gerekir. Bilinen bir duyarlılık varsa mutlaka doktora bu konuda bilgi verilmelidir. Bilinen bir duyarlılık yoksa bile herhangi bir ilaç veya buscopan plus kullanılmadan önce mutlaka ilacı prospektüsüne göz atmakta fayda vardır.


Buscopanın içerisinde bulunan etken maddelere karşı bir duyarlılık var ise kişide ilaç kullanımının ardından ağızda kuruluk, kalp atım hızında artma, deride kızarıklık ve döküntü gibi deri reaksiyonları, kan basıncında düşme gibi sağlık sorunları meydana gelebilir.

Bunun gibi durumlarda mutlaka zaman kaybetmeden kişinin en yakın bulunan sağlık kuruluşuna götürülüp acil müdahale edilmesi gerekir.

 Buscopan yan etkileri arasında en yaygın yan etkisi görme bozuklukları, bulanık görmedir. Tabi ki görme bozukluğu ve diğer yan etkiler her bireyde ortaya çıkmaz. Bazı kişilerde bir süreliğine bulanık görme meydana gelebilir. Gözlerde oluşan basınç beraberinde bulanık görmeyi de getirebilir. Bunun yanında gözlerde ağrı oluşabilir ve renkleri ayırt etmede sorunlar yaşanabilir. Buscopan ilacında ve diğer ilaçlarda oluşan yan etkiler ilacın vücutta etkinliğinin kaybolması ile kendiliğinden ortadan kaybolurlar. Fakat yan etkilerin sayı, şiddeti fazlaysa ve ilacı kullanan kişi iyi hissetmediğini söylüyorsa mutlaka bir doktora danışılması gerekir. Buscopan kullanımının ardından boşaltım ve sindirim sistemlerinde ortaya çıkan yavaşlama sonrasında alınan besinlerin sindirimi kolay besinler olmasına dikkat edilmelidir.

Buscopanın bilinen diğer yan etkileri şöyle sıralanabilir:

Yüz ve dudaklarda şişmeler, baygınlık hissi ile beraberinde gelen bunalma, baş dönmesi, dudaklarda ve yüzde meydana gelen şişlik ile birlikte dil veya boğazlarda da şişlik meydana gelmesi, kurdeşen gibi deri döküntüleri oluşması ve idrara çıkamama. Bu tür yan etkiler her ilaçta bulunmaktadır. Ortaya çıkan yan etkiler konusunda doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz.

Buscopan Nasıl Kullanılır ?

Herhangi bir ağrı yada kas spazmı sonrasında kullanılacak ilacın doktor tarafından buscopan olmasına karar verildiğinde ilacı kullanacak olan kişi buscopan nasıl kullanılır hangi doz ve hangi sıklıkta kullanılır sorularını aklına getiriyor. Buscopan adlı ilacın kullanımına mutlaka her şeyden önce bir uzman doktorun karar vermiş olması gerekmektedir. Buscopan adlı ilacın yada diğer ilaçların prospektüsünde var olan kullanım şekli hakkında bilgi alabilirsiniz. Doktorunuzun önerisini uygulamalısınız bunun dışındaki merak edilen kullanım şekli ve dozu hakkında yeterli bilgi ilaç prospektüsünde bulunmaktadır.

Buscopan yetişkin bir kişi için farklı, çocuklar için ise farklı bir kullanım şekline sahiptir. Yetişkinlerin kullanımı için prospektüste ifade edilen ise günde 3 defa 1 ya da 2 tabletin vücuda alınabileceği yönündedir. Bir gün içinde buscopan tabletin kullanılabileceği en fazla tablet sayısı 6 dır. Fakat ilacı kullanmak isteyen kişiler doktorun önerisi dışına kesinlikle çıkmamalıdır. Bunun yanında buscopanın 10 yaşından küçük olan çocuklar tarafından kullanılması kesinlikle uygun değildir. Ağız yoluyla alınan tablet yada draje şeklinde olan buscopan bir bardak su içilerek kullanılır fakat çiğnenmez.

Buscopan ilaç kullanımı ve diğer ilaçların kullanımları sonrasında dikkat edilmesi gereken şey ise alkol tüketimidir. Buscopan tabletin yan etkileri arasında bulunan gözlerde oluşan geçici bulanıklık ve görme sorunları meydana gelebileceği için ilaç vücuda alındıktan sonra araç kullanılmamalıdır. Eğer buscopanla birlikte kullanılması gerek başka ilaçlar varsa mutlaka doktora danışılmalı ve doktorun uygun gördüğü şekilde kullanılmalıdır.

Buscopan Ampul;

Buscopan ilacı tablet yada draje olarak kullanımının yanında ampul halide bulunmaktadır. Buscopan ampul ile film tablet ya da drajenin birbirinden ayrılan temel özelliği boşaltım, üreme ve sindirim sistemleri üzerinde kas gevşetici etkiye sahip olmasıdır. Bu sistemlerde meydana gelen kas spazmlarını önleyen buscopan ampul bunun yanında yeni spazmların oluşmasının önüne geçer. Buscopan ampulün uygulaması ise bir sağlık personeli tarafından enjeksiyon uygulamasıyla kas içine doğru bir şekilde enjekte edilerek olur. Buda ilacın daha vücut tarafından daha kolay ve hızlı emilmesini sağlayarak ilacın etkilerini vücutta hemen gösterir. Buscopan ampul günde en fazla 100 mg uygulanır. Daha fazla kullanımı sonrasında doz aşımı gerçekleşebilir buda yan etkilere yol açar.

Buscopan ve buscopanın muadili olan ilaçları kullanacak kişilerin yan etkileri bilmesi, bunlara dikkat etmesi ve etken maddeye duyarlılığı olup olmadığından emin olması gerekir. Hafif bir ilaç olduğu söylense ve öyle görünse de diğer ilaçlarla kullanımı ya da farklı hastalıklarla bir araya gelmesiyle istenmeyen sonuçların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple başka ilaç kullanımı veya farklı hastalıklar söz konusu olduğu takdirde mutlaka doktor bilgilendirilmelidir. İlacı kullanacak olan kişi hamile ise ya da hamilelik şüphesi varsa mutlaka buscopan kullanımını için doktora bilgi vermeli ve danışmalıdır.

Kullanılan ilaç kan yolu ile anneden bebeğe geçerek, bebek için olumsuz bir etki oluşturabilir. Aynı durum hamile olmayıp, hamile kalmayı planlayan kişiler için de geçerlidir. Emzirme döneminde bulunan annelerin de her ilacın kullanımı öncesinde mutlaka doktorlarından ilacı kullanabilmesi için onay alması ve ona göre kullanması gerekmektedir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku