Calpol Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı 2023

Çocuklara verilen ilaçlardan biri olan calpol şurup nedir, yan etkileri neler, bu şurubun fiyatı ne kadar, reçetesiz satılır mı, calpol şurup ne işe yarar gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. Zira calpol şurup bebeklerde kullanımı  ve ne sıklıkla verilmeli gibi önemli verileri de öğrenebilirsiniz.

Calpol Şurup Nedir?

Calpol şurup ne işe yarar konusu kapsamında son zamanlarda bireyler, sıkça araştırma yapmaktadır. Zira yurtdışında belirtilen ilacın yasaklanması, doğal olarak bireylerin her daim kullandıkları ilacın, gerçekte ne işe yaradığını merak etmelerine olanak sağlamıştır. Güncel olarak Türkiye genelinde, her eczanede bulunan Calpol, diğer adıyla parasetamol ilacı, parasetamol etken maddesini içermektedir.

Calpol şurup üst solunum yolları tedavilerinde tercih edilen süspansiyon şeklinde hazırlanan önemli ilaçlar arasında. Calpol ana etkin maddesi parasetamol olup, bu madde beyindeki ısı dengesini sağlar. Yani yüksek ateş vakalarında calpol şurup önemli hamlelerden bir tanesidir diyebiliriz.

Bireyler ilacı, ağrı kesici veya ateş düşürücü olarak kullanmaktadır. Belirtilen kullanım şekli, yaş ve hastalık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak parasetamol ilacının kullanımı kapsamında, çeşitli alerjik reaksiyonlar ve yan etkiler dikkate alınmalıdır. Aksi taktirde bireyler, ölümcül sonuçlar ile karşı karşıya kalabilir. Genellikle parasetamolun kullanımı, 2 ay üstü bebekler kapsamında önerilmektedir.

Calpol Şurup Ne İşe Yarar?

Calpol şurubu, diğer adıyla parasetamol, çeşitli nedenler ile kullanılmaktadır. Güncel olarak parasetamolun kullanım nedenleri, aşağıdaki etkenler kapsamında belirtilmektedir:

  1. Hafif veya orta derecede ağrıyı gidermek.
  2. Grip ve benzeri hastalıklarda, ateşi düşürmek.

Belirtilen nedenler, parasetamolun aktif olarak kullanıldığı durumlar olmaktadır. Calpol şurup ne işe yarar konusu kapsamında ilacın yan etkileri ise bunlardır:

  • Deride kaşıntı
  • Deride dökülme
  • Deride şişlik
  • Konuşmakta zorlanma, hırıltılı konuşma
  • Boğaz, ağız, dil bölgesinde alerjik reaksiyonlar sebebiyle şişme.

Şayet ilacın kullanımı kapsamında belirtilen yan etkilere sahipseniz, en kısa sürede doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Calpol şurup ne işe yarar sorusunda kısaca mevsimsel geçişlerde ve kış dönemlerinde çocuklarda görülen karın ağrısı, ateş, karın ve baş ağrıları gibi belirtilerde ateş ve ağrıların şiddetli olmaması açısından tercih ediliyor.

Calpol Şurup Neden Yasaklandı?

Son zamanlarda Avrupa kanallarında Calpol şurup neden yasaklandı haberlerini görmekteyiz. Doğal olarak Türkiye’deki ebeveynler de bu konuyu merak etmekte, her daim kullandıkları ilacın, ne gibi tehlikeler barındırdığını öğrenmek istemektedir. Avrupa’da, calpol şurubunun kullanım yasaklanması, içerdiği etken maddelerden dolayı kaynaklanmaktadır. Zira bu maddeler, 2 yaş altı bebeklerin kullanımı kapsamında ölümcül olarak nitelendirilen yan etkilere sebep olabilmektedir.

Fakat Türkiye’de güncel olarak bulunan Calpol ilaçlarında yasaklanma sebebi olan etken maddeler bulunmamaktadır. Hali hazırda calpol şurubunun tek etken maddesi, parasetamol olmakta bu da herhangi bir ölümcül tehlike arz etmemektedir. Güncel olarak calpol şurubunu, her eczaneden 105 TL-ye satın alabilirsiniz.

Calpol Şurup Kaç Yaş İçin? Calpol Nasıl Kullanılır?

Calpol şurubun detaylarını öğrendik. Peki calpol şurup kaç yaş için? Güncel olarak calpol şurubunu, 2 aylık bebekler ve üzeri yetişkinler kullanabilir. Dolayısıyla kontrollü doz kapsamında neredeyse 2 ay üstü her yaş aralığındaki birey, ilacı belirtilen nedenlerden dolayı kullanabilmektedir.

1 ile 6 yaş arasında: 1-2 ölçek (5-10 ml)
3 ay ile 1 yaş arasında: Yarım – 1 ölçek (2.5 – 5 ml)
3 ayın altındaki bebeklerde: Yarım ölçek (2.5 ml).

Calpol şurup ne işe yarar konusu kapsamında tüm bilgiler bu şekilde olmaktadır. Siz de bu bilgiler eşliğinde ihtiyacınızı gidererek, ilacın kullanımına hemen başlayabilirsiniz. Calpol şurup bebeklerde ve çocuklarda kullanımı farklıdır. Bu nedenle uzman doktorlar tarafından yazılması önerilir ve kullanımına dikkat ederek, hastaya verilmesi gerekiyor.

  • Calpol şurup çocuklarda kullanımı 5 ml şeklinde verilmelidir. Her 5 ml içinde 120 mg parasetamol bulunması nedeni ile tam ağrı kesici ve ateş düşürücü görevini başarılı bir şekilde yerine getirir.
  • Calpol şurup bebeklerde kullanımı doktorun vermiş olduğu ölçek bazında verilmesi gerekiyor. Genelde çay kaşığının yarısı ve yüksek ateşlerde 1 çay kaşığı şeklinde önerilir.

Calpol şurup diş çıkarma döneminde de tercih ediliyor. Bildiğiniz gibi diş çıkarma döneminde hastalarda yüksek ateş ve ağrılar şiddetli bir şekilde devam eder. Bu nedenle çocuklarda görülen bu ağrıların giderilmesinde calpol şurup, büyük öneme sahip olur.

Calpol Şurup Fiyatı 27 temmuz 2023 tarihi itibari ile 105 TL dir. Eczanelerde fiyat farklılık gösterebilir.

Calpol Şurup Uyku Yapar mı?

Bebek ve çocuklar için verilen calpol şurup yan etkileri incelenmelidir. Zira anneler, çocuklarına bu şurubu verdiklerinde uykularının geldiklerini dile getirmişler. Calpol şurup kullananlar sürekli verilen şurubun belirli bir süre sonunda çocuklarda uyku yaptığı görülüyor. Aynı zamanda uyuklama ve uyuşma gibi semptonlarda görülebiliyor.

Calpol şurup prospektüs

Calpol şurup kullananlar ilacın ne işe yaradığını öğrenmek istedikleri gibi calpol şurup prospektüs hakkında da bilgi almak isteyebilirler. Buradan ilgili ilacın prospektüs bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku