Cipralex Nedir? Cipralex 10 Mg Yan Etkileri Nelerdir?

Cipralex anksiyete bozukluklarında ve depresyon durumlarında kullanılan bir ilaçtır.

Cipralex Nedir ?

Cipralex beyinde yer alan serotonin sistemini etkilemesi ile birlikte serotonin düzeyini artırarak makul seviyeye gelmesini sağlıyor. Yapılan araştırmalarda serotonin eksikliği depresyon ve psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkmasını sağlıyor. Böyle durumlarda cipralex kullanılarak serotonin seviyesi yükseltilerek kişilerin depresyon gibi durumlardan korunmaları sağlanıyor. Özellikle depresyon ve benzeri durumlarda doktora giden birçok hasta doktorun yazmış olduğu cipralex ile ile ilgili cipralex nedir sorusunu sorarak gerekli araştırmalar yapıyorlar. Doktorun bu ilacı uygun görmesi ile birlikte hastaların yapmış oldukları araştırmalar ile cipralex ne için kullanılır sorusuna cevap arıyorlar. Cipralex 10 mg tabletlerden oluşan bir ilaçtır. Her tablet içerisinde 10 mg essitalopram içeriyor. Cipralex hem 28 hem de 56 tabletlik iki farklı kutularda eczanelerde yerini alıyor.

Cipralex Nasıl Kullanılır ?

Cipralex her daim doktorun belirttiği şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Ancak hastalar nasıl kullanılacağı konusunda karışıklıklar yaşıyorsa mutlaka doktorlarına ya da eczacılarına danışmaları gerekiyor. Gelişi güzel kullanılması durumunda hastalarda farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Cipralex hastalara depresyon nedeni ile verilmiş ise 10 mg içeren ilaç doktor tarafından günde 20 miligrama çıkarılabiliyor. Eğer ki cipralex hastalara panik bozukluk nedeni ile verilmiş ise her tablet günlük olarak yarı yarıya kullanılması gerekiyor. Yani günlük 5 mg olarak alınması gerekiyor. Günlük 5 mg olarak alınması durumu yaklaşık olarak bir hafta kadar sürüyor. Bir haftadan sonra bu doz doktor kontrolünde artırılıyor. Sosyal anksiyete bozuklukları gibi durumlarda doktor tarafından cipralex önerilmiş ise günde 10 miligram doz alınması gerekiyor. Hastanın ilaca vermiş olduğu cevaba göre doktor tarafından bu doz 5 miligrama kadar düşürülebiliyor. Eğer yetersiz geliyorsa 20 miligrama kadar da yükseltilebiliyor.

Cipralex’in Faydaları

Cipralex, genellikle depresyon durumlarında ve psikolojik sorunlarda önerilen en etkili ilaçlardan birisidir. Cipralex’in dozuna uygun bir şekilde kullanılması durumunda depresyon ve psikolojik rahatsızlıklarda oldukça etkilidir. Özellikle öfke kontrollerinde, sakinlik, duygu bozuklukları gibi durumlarda oldukça etkili bir ilaç olarak biliniyor. Ancak ne kadar doz kullanılacağı konusunda doktorun önerilerine uymak hastalıkların tedavisinde oldukça önemlidir. Gereğinden az ya da çok kullanılması hastalıkların tedavisini olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle hastalara faydaları konusunda oldukça büyük destek veriyor.

Cipralex’in Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi cipralex ilacında da bir takım yan etkiler görülebiliyor. Ancak bazı yan etkiler görüldüğünde hastaların zaman kaybetmeden mutlaka doktora başvurmaları gerekebiliyor. Bu nedenle eğer ki ağız ve makattan kan gelmesi durumu söz konusu ise ilacın mide ve bağırsak hassasiyetlerine karşı korunması gerekiyor. Doktorlar bu tür durumda mide koruyucu haplar ile cipralexin kullanılmasını öneriyorlar. Hastalarda bazı durumlarda yüksek ateş, idrar yapmada zorlanma, idrar yaparken yanma, sersemlik, tireme nöbetleri, kaslarda meydana gelen ani kasılma gibi durumlar gözlemlenebiliyor. Bazı hastalarda cipralexe bağlı olarak deride dökülmeler de görülebiliyor. Deride dökülme ve göz akında meydana gelen sararmalar ilacın karaciğeri olumsuz etkilediğinin göstergesidir.

Bu nedenle böyle bir durumda ilacın içiminin kesilmesi ve derhal doktora başvurulması gerekiyor. Sıklıkla görülen yan etkileri mide bulantısı ve kusmadır. Aynı zamanda bazı hastalarda ishal ve kabızlık gibi durumların baş gösterdiği de biliniyor. Uyku moduna zor geçebilme, gece aniden uyanma, nefes alırken zorluk gibi durumlarda görüldüğü takdirde üzerinde durulması gereken yan etkilerdir. Cipralex kullanımı öncesinde hastaların mutlaka ilacın prosbektüsünü okuması öneriliyor. Herhangi bir hassasiyet durumunda mutlaka doktora başvurularak doktorun önerilerine göre hareket edilmesi gereklidir.

Cipralex Fiyatı

16 Şubat güncellenen fiyatı 35 TL’dir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku