Dermovate Krem, Merhem Kullanımı, Dermovate Saç Losyonu

Topikal steroidler denilen ilaç grubunda yer alır. Topikal steroidler ilaç grubu; bazı cilt sorunlarında yaşanan kaşıntı ve kızarıklığı azaltır. Cilde uygulanan dermovate merhemin etken maddesi, Klobetazol propiyonat’tır. Bunun yanı sıra; sodyum sitrat, setosterail alkol, sitrik asit, klorokrezol, glikol, saf su içermektedir. Cilt hastalıkları ve problemlerinde en sık kullanılan ilaçlardan bir tanesidir.

Dermovate kortizon içermektedir. Bu sebeple, bu merhemin kullanımında dikkatli olunması gerekir. Talimatlara uygun olarak kullanılmalıdır. Deri hastalıkları arasında en fazla egzama rahatsızlığında tercih edilmektedir. ( Egzamalarda etkili bir diğer krem ” Momecon Krem ” ) Deri altına işler ve hastalığın etkin bir şekilde tedavi edilmesini sağlar. Cilt hastalıklarının azaltılması ve tamamen ortadan kalkmasında son derece etkilidir.

Dermovate’nin kullanıldığı durumlar; Cilt problemlerinde; ciltte oluşan iltihabın etkilerinin azaltılması için kullanılır.

 • Sedef Hastalığı
 • Egzama
 • Alerjik Reaksiyonlar
 • Yüz ve deride görülen Plaklar ( Diskoid Lupus Eritematozus )
 • Liken Hastalığı
 • Fazla yaşanan kaşıntı halleri

Dermovate Merhem Nasıl Kullanılmalıdır ?

Uzman muayenesi sonucu var olan cilt rahatsızlığının belirlenmesi büyük önem taşır. Teşhisden sonra dermovate krem ya da dermovate merhem kullanılabilir. Uzman, cilt hastalığının tipine, hastalığın durum ve şiddetine göre önerilerde bulunur. Bunun için öncelikle tanı konulması gerekir. Dolayısıyla, uzmanın görüşü alınmadan bu ilaç kullanılmamalıdır. Hekimin, belirlediği talimatlar doğrultusunda kullanılır.

Dermovate merhem, genel olarak cildin sorunlu olan bölgesine ince bir tabaka halinde uygulanır. Yaklaşık olarak 4 hafta ( 1 Ay ) süresince uygulanmaktadır. Gün içinde bir ya da iki kez cilde sürülür. İlaç, cildin sorunlu olan bölgesine yayılarak uygulanır. Sorunlu bölge ilaçla kaplanır. İlaç hastalığa etki etmeye başladığında ilacın uygulanma şekli ve sıklığı değişebilir.

İlacın kullanımından sonra hastalık iyileşme göstermez, hastalık azalmaz ya da daha kötüye giderse mutlaka uzmana başvurulması gerekir. Böyle bir durumda hastaya tekrar tanı konulması için hasta muayene edilecektir.

İlaç, kullanım süresinden fazla kullanılmamalıdır. Gerekenden daha uzun sürede kullanılması sakıncalıdır. Cilt problemi yüzde mevcutsa dermotave en fazla 5 gün kullanılmalıdır. Uzmanın önerisi ve talimatları doğrultusunda kullanılması büyük önem taşır.

Dermovate Saç Losyonu Nedir ?

Egzama, sedef, saç derisinde oluşan kabuk ve kepek sorunlarında kullanılan özel bir losyondur. Bunun yanı sıra; saçkıran gibi ciddi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Losyonun içinde olan bir takım maddeler, ciltteki deri ve iltihap sorunlarına neden olan rahatsızlıklarla mücadele eder. Bu hastalıkların ortadan kalkmasını ve yeniden oluşmasını önler.

Dermovate saç losyonu çok kuvvetli kortikosteroid içerir. Dermovate saç losyonu, ileri vaka olarak tabir edilen saç derisi hastalıklarını tedavi eder. Bu tür hastalıkların sebep olduğu kızarıklık, kaşıntı ve iltihap oluşumuna engel olur. Oldukça etkili bir losyondur. Bu losyon, uzmanın önerisi ile kullanılmalıdır. Talimatların dışına çıkılmamalıdır.

Dermovate Saç Losyonu Kullanımı

Öncelikle önemle belirtmek gerekir ki; losyon kullanılmadan önce eldiven takılması önerilir. Eğer eldiven kullanılmayacaksa uygulama sonrasında ellerin mutlaka iyice yıkanması gerekir. Eller yıkanır ve losyondan tamamen arındırılır.

Kuru saçlara uygulanan bir losyondur. Gün içinde sabah ve aksam olmak üzere iki kez kullanılmalıdır. Uygulamalarda, saç losyonu az miktarda kullanılmalıdır. Losyon uygulaması bittikten sonra saçların yıkanmasına gerek yoktur. Bu şekilde saçta kalmasının bir sakıncası bulunmamaktadır.

Dermovate losyon kullanımında uzmanın önerisi izlenmelidir. Önerilen periyod dahilinde düzenli ve aksatmadan kullanılması gerekir. Aynı zamanda; önerilenden fazla miktarda uygulanması da sakıncalıdır.

1 yaş altında olan bebeklerde bu losyon kullanılamaz. 12 yaş altında olan çocuklarda uzun süre kullanımı sakıncalıdır. Gözlere temas ettirilmemesi gerekir. Hamileler, mutlaka uzmanın önerisi ile kullanmalıdır. Karaciğer ve böbrek hastaları, yaşlılar çok az miktarda ve çok kısa süre kullanmalıdırlar. Aynı zamanda, ilacın kullanımı uzmanın önerisi ile bırakılmalıdır. Uzman önermedikçe ilaç bırakılamaz.

Dermovate Saç Losyonu Yan Etkileri

Dermovate losyonu, bazı maddeler içermektedir. İçerdiği maddelere karşı alerjisi olan hastalarda bu losyonun yan etkileri görülebilir.

En yaygın yan etkiler;

 • Saç losyonunun uygulandığı bölgede kızarıklıklar oluşması,
 • Hafif şiddette kaşıntı,
 • Yanma hissi,
 • Uygulandığında bölgede döküntü yaşanması,
 • İlaçla temasa bağlı olarak oluşan alerjik reaksiyonlar.

Nadir olarak bazı yan etkiler görülebilmektedir. Cilt renginde değişiklik, ciltte kuruluk, saç dökülmesi, cilt enfeksiyonu gibi etkiler görülebilir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku