Dex Forte İlacı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Vücuttaki iltihabı yok etmede kullanılan dex forte ilacının en önemli etkin maddesi deksketopfren trometamol olarak bilinmekte. Ayrıca vücut içindeki ağrıların giderilmesini de sağlamakta. Dex forte ilacının ne tür ağrılara etkin ettiğine bakarsak;

* Akut
* Kas ve iskelet sistemi ağrıları
* Eklem ağrıları
* Kas yüzeyindeki darbeler sonucu oluşan hasar ağrıları
* Baş ağrısı
* Diş ağrısı
* Diş eti iltihabı kurutulması
* Ameliyat (operasyon) sonrası oluşan ağrıların giderilmesi
* Kadınlarda regl sancılarının düşürülmesi

Dex Forte Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı alanlar yani reçetesiz olarak satın alınıp, eczacılardan bilgi almayan veya güvenmeyenler, dex forte nasıl kullanılır, sorusuna yanıt aramakta. Söz konusu bu ilacı alanlar doktor tarafından yazılmakla beraber  medikal ürünler arasında gösterilmektedir. Dex forte’nin kullanımı bu şekilde anlatılmakta.

Doktor tavsiyesi olarak kullanılması önerilmekle beraber, ilaç içeriğinde bulunan etkin madde olarak aşırı dozda kullanılmaması önerilir. Günlük 75 mg olarak dex forte ilaç kullanımı önerilen toz miktarı olup, günde 3 kez ve 8 saat aralıklar ile atılması tavsiye edilmekte. Ağızdan alınan dex forte ilacı yutularak kullanılmakta. Kadınlarda hamile ve emzirme döneminde ise doktor önerileri dahilinde alınması önerilir. Yani doktor ne derse o şekilde hareket etmeleri söz konusu olmalıdır.

Dex Forte’nin Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın ne yazık ki, bir yan etkisi olmaktadır. En ufak bir tepki ile kullandığınız ilaçlar farklı sonuçlar doğurabilir. Burada önemli husus her ilacın ana etken maddesinin ne olduğudur. Bu ilacın etkin maddesi deksketopfren trometamol olmakla beraber, buna alerjisi olan kişilerin kullanmaması veya dikkat etmesi gerekmektedir. Dex forte ilacının yan etkisi grup olarak C olarak sınıflandırılmıştır.
Ne tür bir yan etki olduğunu bakarsak;

* Yüz ve boğazda şişkinlik oluşması
* Kalp çarpıntısı
* Kurdeşen rahatsızlığı
* Gözlerde kanlanma ve göz çevresinde kızarıklıklar oluşması
* Tansiyon yükselmesine bağlı mide bulantısı ve kusma
* Tansiyon düşmesi akabinde bayılma
* Nefes darlığı
* Zihin bulanıklığı, odaklanamama ve konuşmada güçlük çekme
* İshal
* Ani şekilde ortaya çıkan geçici görme kayıplıkları

Şeklinde görülmüştür. Peki bu ilacın günümüz şartlarında fiyatı ne kadar? Buna bakarsak;

Dex Forte Fiyatı Ne Kadar?

2021 yılı itibari ile ilacın mg düzeyindeki fiyatı 32 TL şeklinde.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku