Elma Sirkesinin Cilde Saça Yüze Faydaları

Elma sirkesini tercih edenler genelde cilde saça ve yüze faydalarının olduğunu dile getirmektedir. Diğer sirkelere oranla elma sirkesinin cilde faydaları oldukça fazladır. Elma sirkesi yüzyıllardır birçok hastalığa şifa olmuş ve günümüzde kullanımı devam etmekte olan ürünlerden biridir. Geçmişten günümüze temizlikten, hastalığa cilt güzelliğinden saç güzelliğine kadar birçok alanda elma sirkesi kullandığı görülmekte günümüzde de devam etmektedir. Elma sirkesi başlı başına bakterilerle savaştadır yani temizlikte kullanılmasının bir numaralı özelliği tam bir bakteri savar olmasıdır. Mide rahatsızlıklarında da tedavi edici özelliği olan elma sirkesi özellikle reflüye iyi gelmektedir.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi eklenip yemeklerden önce içildiğinde reflü şikâyetlerinden kurtulmak mümkün. Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor elbette. Elma sirkesi kan şekerinin yükselmesini engeller ve dengelemeye yardımcı olur aynı zamanda sağladığı tokluk hissiyatı sayesinde günlük kalori alımını azaltır. Tokluk hissinin yanı sıra bel ve göbek yağlarında erimeyi sağlayıp incelmeye yardımcı olur. Elma sirkesi vücudun asit baz dengesini sağlayarak toksinlere karşı savaş açar ve toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur.

Kan basıncını dengeleyen elma sirkesini tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Sindirim sistemine iyi gelen, bağırsak hareketliliğini sağlayan elma sirkesi herkesin korkulu rüyası olan kabızlık, şişkinlik sorununa da deva olmaktadır. Bağırsakları rahatlatır ve bakterilerden korur. Elma sirkesinin bakteri savar etkisinden söz etmişken ağız kokusuna neden olan bakterileri öldürücü etkisinden söz etmemek olmaz. Elma sirkesiyle gargara yapmak ağızdaki kötü kokuları giderecektir.

Bakterilerin en çok biriktiği yer olan ayaklarda da kötü kokulardan ve mantar gibi çeşitli enfeksiyonlardan kurtulmak için elma sirkesi kullanılmaktadır. Elma sirkesinin vücuttaki tüm enfeksiyonları dezenfekte edici etkisi bulunmaktadır. Enfeksiyon giderici özelliğinin yanı sıra özellikle ev temizliklerinde de elma sirksi sıkça kullanılmaktadır yüzeyleri silme suyuna karıştırılan elma sirkesi daha parlak yüzeyle elde etmek için birebirdir elma sirkesiyle silinen yüzeyler iz bırakmaz.

Doğal Dezenfektan Elma Sirkesi

Elma sirkesi dezenfekte edici etkisi sayesinde böcek ısırmaları, arı sokmaları gibi durumlarda meydana gelen kaşıntılarda kullanılarak kaşıntıyı engelleyici özelliğe sahiptir. Elma sirkesi ev temizliğinde kullanıldığı gibi gıdaları dezenfektede de sıkça kullanılmaktadır. Özellikle toprakla bitişik yetişen yeşilliklerin topraktan, kumdan arındırılması için elma sirkesi sıkça tercih edilmektedir.

Yıkama ve durulama suyuna eklenen elma sirkesi gıdaları hem mikroorganizmalardan arındırır hem de besinlerinizin çabuk bozulmasını önler. Elma sirkesi dezenfektan yapısı sayesinde güneş yanıklarına da iyi gelmektedir. Banyoda son durulanma suyuna eklen elma sirkesi güneş yanıklarınıza oldukça iyi gelecektir. Elma sirkesi sadece dezenfektan özelliğiyle değil cilt yapısına iyi gelen özellikleriyle de önem kazanmaktadır.

Elma Sirkesiyle Sivilcelerden Kurtulun !

Elma sirkesinin cilde faydalarına değinilecek olursa arınık etkisini ciltte de görebiliriz. Özellikle sivilcelerden kurtulmak için elma sirkesi oldukça önemlidir. Sivilceye yol açan bakteriler elma sirkesiyle ciltten uzak tutulabilir bunun için eşit miktarda şişe su ile elma sirkesini karıştırıp pamuk yardımıyla cilde uygulamak yeterli olacaktır. Cilde uygulanan sirkeli karşım on dakika kadar bekletildikten sonra durulanmalı ve tamamen sivilceden kurtulmak için sürekli olarak bir ay boyunca bu karışım uygulanmalıdır.

Elma sirkesi belirgin hale gelen varisli damarlardan kurtulmak içinde başvurulacak yöntemler arasındadır. Bir bezi elma sirkesine batırdıktan sonra sıkıp varisli bölgeye sarmak ve bu süre zarfında ayakları yukarı dikerek yarım saat kadar beklemek varisli damarlardan kurtulmanıza etki gösterecektir tam sonuç almak için bu seremoniyi sabah akşam tekrarlamayı unutmayın.

Elma Sirkesiyle Kepeksiz Saçlar

Elma sirkesi yüzdeki lekelerden kurtulmak içinde etkili olan bir unsurdur. Eşit miktarda su ve elma sirkesi karıştırılarak lekeli bölgeye uygulanmalı ve yarım saat bekledikten sonra durulanmalıdır. İsteğe göre bu karışıma balda eklenebilir. Bu karışım özellikle yaşlılıktan kaynaklı kahverengi lekelere çözüm olmaktadır.

Elma sirkesinin saça faydaları da bulunmaktadır. Özellikle kepek korkulu rüyası olanlar için kurtarıcı olacak elma sirkesinin banyodan sonra durulama suyuna eklemek saçlardaki kepekleri yok edecek ve saça doğal parlaklık kazandıracaktır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olan elma sirkesi bakterilere karşı savaş açarak saç dökülmesin neden olan bakterileri yok eder ve böylelikle saç dökülmesinde de ciddi bir azalma sağlar. Asitli yapısından dolayı seyreltilerek yani sulandırılarak kullanılan elma sirkesi saç dipleri temizleyerek saçtaki kepeğin ve yağlanmanın önüne geçer.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku