Evde Saç Jölesi Nasıl Yapılır?

Pratik Bir Şekilde Saç Jölesi Yapımı

İnatçı, dağılan ve kabarık saçlarınıza şekil verebilmek için jöle kullanımı oldukça önemli. Ancak jöle içerisinde bulunan kimyasal yapı nedeni ile oldukça zararlıdır. Zamanla kırılmalara ve koparak dökülmelere neden olabiliyor. Organik bir saç jölesi ile dökülmelerin önüne geçebileceğiniz gibi aynı zamanda da saçlarınızda oluşabilecek zararlı etkileri de durdurmuş olacaksınız. Evde saç jölesi yapımı için birtakım malzemelere ihtiyacınız olacak. Ardından düzgün ve elektriklenmeyen saçlarınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Evde Saç Jölesi Yapabilmek İçin Gerekli Olan Malzemeler

Evinizde oldukça kolay bir şekilde saç jölesi yapabilmeniz mümkün olacak. Bu amaçla ise almanız gereken birtakım malzemeler var. Bu malzemeleri satın aldıktan sonra jöle yapma işlemine geçebilirsiniz.

  • 2 Çay fincanı su
  • 4 kaşık keten tohumu
  • Tarçın

Öncelikle bir tavada su ve keten tohumunu karıştırmanız gerekiyor. Ardından tahta bir kaşık yardımı ile pişirme ve karıştırma işlemine devam edin. Karışım tam olarak kıvama geldiğinde ise ocaktan indirin. Yaptığınız karışımı tülbene dökerek süzün. Süzme işlemi sonrasında ise jöleyi uygun bir kutuya dökerek karıştırın. Kapağını kapatarak buzdolabında saklayın.

Limon ile saç jölesi hazırlama: Diğer bir jöle yapma ya da doğal şekillendirici yapma işlemlerinden biri de limondur. Limonu kaynatma işlemine tabii tutarak şekillendirici haline getirmeniz mümkün olacak. Bu amaçla yapmanız gereken öncelikle limonu düzgünce rendelemek olacak.  Daha sonra beş dakika kadar kaynatın. Soğutmak amacıyla buzdolabına koyun ve bekletin. Ardından saçlarınıza uygulayabilir ve şekillendirme işlemlerinde bulunabilirsiniz.

Saçlarınıza ister limon ister keten tohumu yöntemi ile jöle hazırlama işlemleri oldukça kolay ve sağlıklı olacak. Bu işlemlerin ardından saçlarınızı şekillendirerek elektriksiz kabarmayan daha güzel ve doğal saçlar elde edilir.

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç bakımı için en önemli işlemlerden biri de saçı nemlendirmek. Saçın beslenmesi açısından neme ihtiyacı vardır. Kuru saça sahip olan kimseler nemlendirme işlemlerine daha çok ihtiyaç duyar. Bu bakımdan çeşitli nemlendirici kremler kullanılarak saç bakımı yapılabilir.

Kırılma ve koparak dökülmelerin önüne geçmek amacıyla saç yıkama işlemleri sırasında da dikkat etmeniz gereken pek çok faktör var. Örneğin saçlarınızı yıkarken yoğun ovalama işlemlerinden sakınmanız gerekiyor. Bu işlemler oldukça zararlıdır. Yıkama işlemleri sonrasında ise saçınızı kurularken mutlaka havlu kullanın. Saç kurutma makinası saça zarar vererek dökülmelere ve elektriklenme işlemlerine neden oluyor.

Saç şekillendirme işlemlerinizi her gün yapmak yerine haftada bire ya da ikiye düşürmenizde yarar var. Yüksek ısıya sahip olan düzleştiriciler saçın yanmasına hatta dökülmesine neden olur. Oldukça büyük zararlar meydana gelebilir. Bu bakımdan saç düzleştirme işlemlerinizde ısının ayarı ile oynayabilir ve saçlarınızı koruma altına tutabilirsiniz.

Yıkama işlemlerinde ise mümkün olduğu kadar süreyi uzatın. Her gün saç yıkama işleminde bulunursanız saçınız yıpranarak dökülecektir. Saç içerisinde bulunan yağ miktarına da ihtiyaç duyar. Bu bakımdan saçlarınızı iki günde bir yıkayarak bu işlemleri yerine getirebilirsiniz.

Saçlarınızı nemlendirirken ise kozmotik ürünler kullanmak yerine evinizde hazırlayacağınız ev yapımı jöle ile daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Yapılması da oldukça kolay olan jöleyi saçlarınızı şekillendirmek için kullanabilirsiniz.

Saç boyama işlemlerinin de saça oldukça büyük zarar verdiğini bilinir. Ancak yine de bu işlemlerden uzak durulmaz. Boyama işlemi esnasında doğal ve organik bir boya tercih etmeniz halinde saçınızı istediğiniz renge boyamanız mümkün olacaktır. Bu bakımdan kınayı tercih edebilirsiniz.  Sentetik boyalar kalıcı özellikler gösterse de içlerinde bulunan kimyasallar saça zarar verir. Kaliteli boya seçimlerinde bulunarak bu zararı en aza indirmenizde yarar var.

Şampuan seçimi de saç bakımı açısından oldukça önemlidir!

Saçınıza uygun niteliklere sahip bir şampuan seçmeniz öncelikle gerekli olan uygulamalardan biri.  Herkesin saç tipi birbirinden farklıdır. Bu bakımdan dikkat etmeniz gereken yağlı, kuru ya da yıpranmış saçlarınıza uygun bir şampuan seçmek olacak.

Saç kesimi için ayda bir kuaföre gitmeyi ihmal etmeyin !

Saçlar oldukça kolay yıpranır ve kırılır. Çoğu kırıkların ise onarımı mümkün değildir. Saçlarınızın daha sağlıklı bir hale gelmesi ve daha güzel durması bakımından saç kesimine başvurmanız mümkün olacak. Saç kesiminde saç kırıklarınızdan tamamen kurtulduğunuzdan ise emin olmanız gerekiyor.

Saçlarınıza hafta bir maske yapmayı ihmal etmeyin !

Özellikle bayanlar saç bakımında maske kullanımını ihmal etmekte. Ancak saçlarınıza uygulayabileceğiniz doğal maskeler ile daha sağlıklı saçlara kavuşmanız mümkün olacak. Bu amaçla yapmanız gereken şey zeytinyağı, jojoba yağı gibi ürünleri elde etmek. Bu ürünleri kullanarak doğal bir nemlendirme işleminde bulunmanız mümkün. Ancak çok fazla sürmemenizde yarar var.

Saç bakımı için bunun dışında ise Hindistan cevizi yağı da kullanılabilir. Özellikle bu yağın süt ile kullanılması saçınıza oldukça iyi gelecek. Beslenmesini sağlayarak daha parlak bir görünüm elde edilmesine neden olacak. Bu amaçla saçlarınızı Hindistan cevizi ve süt karışımından elde edilen bakım kürleri ile hazırlayabilir ve saç bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Dengeli ve düzenli beslenmek de saç bakımı için oldukça önemli. Yediğimiz besinler saçımıza da etki ediyor. Bu nedenle protein bakımından zengin meyvelerin tercih edilmesi gerekiyor. Ayrıca vitamin almanızda da yarar var. Düzenli ve sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde saçlarınızda gerçekleşecek olan değişimi sizde fark edeceksiniz. Saçlarınızın da tıpkı sizin gibi bakıma ihtiyacı var.

Saç uçlarının kuruması ve sık tarama işlemleri kırılmalara neden olur. Bu nedenle sağlıklı saçlar adına saç uçlarınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Saç uçlarını nemlendirmek adına ise piyasada bulunan ve içinde pek çok kimyasal madde bulunan saç şekillendiricilerden uzak durun. Saç bakımı için kırıklarınızın sık sık aldırılması ve doğal maske yapılması gerekiyor. Bu şekilde saçlar daha sağlıklı ve hızlı uzayacaktır.

Güneş ve çevre bu bakımdan oldukça önemlidir. Çevresel etki ile kirlenmeler meydana gelir. Saç nemini kaybeder. Dönem dönem ise saçlar eski parlaklığını kaybederek mat bir görünüme sahip olur. Saçlarınıza saç kremi kullanmayı bıraktığınızda bu kuruluk daha çok artacaktır. Haftada 3 ya da 4 kez bakım maskesi uygulayarak sağlıklı saçlara kavuşmanız mümkün olacak.

Zeytinyağı ve Bal Karışımlı Maske:  Kuru ve yıpranmış saçlarınıza oldukça iyi gelecek olan zeytinyağı ve bal karışımlı maske için yapmanız gereken doğal zeytinyağı satın almak olacak. Ardından;

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı bal

Karışımlarını hazırlayarak saçınıza uygulayın. Karışımı saç uçlarınıza doğru uygulayın. Ardından ise 30- 40 dakika kadar bekletin. Saçlarınızdaki değişimi sizde fark edeceksiniz. Ancak bu bakım pürünü haftada bir kez uygulamanız doğru olacak. Haftada bir kez saçınıza bakım yapmayı ihmal etmeyin. Zeytinyağı içerisinde bulunan mineraller bakımından oldukça zengindir. Bal ise protein bakımından oldukça yararlı bir besin maddesidir. İki zengin kaynağın birlikte kullanılması ile saçlarınızı biraz şımartın.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta ise dipleri yağlı olan bir saç derisine sahipseniz maskeyi sadece saç uçlarına uygulamanız doğru olacak. Aksi taktirde saçlarınız daha çok yağlanabilir. Saç yağlanmasının önüne geçmek amacıyla yağlı saçlara özel şampuan kullanmanızda önem var.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku