Fito Krem (Cream) Nedir? Yüze Sürülür Mü? Fito Yan Etkileri?

Fito krem, 40 g olup tüp içerisinde sunulan yumuşak ve beyaz renkli bir krem çeşididir. Etken maddesi ise 6 gram Triticum Vulgare su içeren ekstre ve 0.4 gram etilenglikol monofenilli eter içeriyor. Fito krem kısaca, cilt üzerinde oluşmuş olan çatlak, yara ve türevi rahatsızlıklar adına kullanılan merhemdir. Bu merhem adına bilgiler vermek ilacı kullanacak olan bireylere bilgi sağlayacaktır. Her ilaçta olduğu üzere bu ilaçta kullanılır iken gereken kurallara uyulması gerekir.

Fito (Cream) Krem Nedir?

Fito kremi, cilt üzerinde bulunan ve yenilenmesini gerektirmiş olan deri dokusu hastalıklarının bölgesel tedavisi için kullanılmaktadır. Cilt üzerinde şekil bozukluğuna neden olan değişim ya da yaralar; fistüller, varikoz ülserleri, epizyotomi, radyodermatit, çatlaklar için, uzun zamanlı yatakta kalmaya bağlı olarak oluşan cilt yaraları için, sünnet, ameliyat sonrasında yara iyileşmesinde kullanılmaktadır.

Fito krem Haricen kullanılmaktadır. Etken maddesi 6 gram Triticum Vulgaresulu ekstre ile beraber 0.4 gram etilenglikol monofenil eterdir. Yardımcı maddeleri ise; oriander esansı, lavanta ve setil alkoldür. Bireyler bu ilacı alıp, kullanmadan önce kullanma talimatını iyi bir şekilde ve dikkatlice okumalıdır. Bu talimat içerisinde önemli bilgilerin olduğunu söylemek mümkün ve kesin olacaktır. Kullanma talimatının saklanması önemlidir. Çünkü birey ihtiyaç duyması halinde tekrar okuyabilir. İlave soruların oluşması durumunda birey eczaneye ve doktora başvurmalıdır. İlacın bireye verilmesi halinde, başkaları ile paylaşmaması veya ilacı başkalarına vermemesi oldukça önemlidir. Bunun sebebi doktorun bireye göre ilacı yazmasından kaynaklıdır. İlaç kullanılıyor ise bununla beraber doktora gidildiği zaman, ilacın kullanıldığı belirtilmelidir. Talimat içerisinde yazılan her türlü şeye uyulması oldukça mühimdir. İlacın hakkında bireye önerilmiş olan dozun dışında düşük ya da yüksek doz almak bireye olumsuzluk yaşatabilir.

Fito Krem Ne İşe Yarar?

Egzama ve sedef hastalığı benzeri olan belirtiler yani; dermatoz, alerjik kaşıntı, eritrodermik olgular içerisinde kullanılmaktadır. Her derecede olan yanıklar; kapanmayacak yaralar, mesleki sebeplerden ötürü yol açmış olduğu cilt hastalıkları, soğuk sebebi ile oluşmuş olan çatlaklar adına kullanılmaktadır. Bununla beraber cilt dokusunun yenilenmesi prosedürünün farklı sebeplere bağlı şekilde yavaşlamış olduğu veya değiştiği olgular; türlü kozmetiklerin oluşturmuş olduğu lezyon, yaşlılık, karın gibi bölgelerde oluşan çatlak ve meme çatlakları için kullanılmakta olan bir kremdir.

Fito Nasıl Kullanılır?

Uygun olan kullanım ve uygulama doz sıklığı adına talimatlar aşağıdaki gibidir;

  1. Gün içerisinde minimum iki defa oluşan olguların önem seviyesine, vaziyetlerine, yayılma şekline göre hafif biçimde masaj yaparak uygulanmalıdır.
  2. Fito krem, bir spatül yardımı ile ya da diğer uygun olan bir alet ile kullanılıp, yara kısmına sürülür.
  3. Gazlı bezle beraber kapatıldıktan hemen sonra, bezin kremle sıvanması uzmanlar bakımından önerilmektedir. Bunun sayesinde ise uygulamanın oluşturduğu yumuşaklık korunmuş olur.
  4. Ardından ise tekrar ilaç uygulanıyor iken, yaralı olan kısmın, aksi bilhassa belirtilmemiş olduğu vaziyetlerde, bir önlem adına mikropsuz ve temiz suyla yıkanması önem arz eder. Krem tamamı ile su içerisinde çözünme özelliğine sahiptir.
  5. Doktorun önermesi ile beraber, antibiyotik, antiseptik içeren başka ürünler ve ilaçlar ile beraber kullanılabilir.
  6. Fito krem, cildin üzerine sürülüp uygulanmalıdır.

Fito Krem Yüze Sürülür Mü?

Fito kremi istediğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz. Alerjen bir durum olmadığı sürece fito kremi yüze sürmede herhangi bir mahsur yoktur.

Fito Krem Yan Etkileri

Bütün ilaçlarda olduğu üzere Fito Krem’in içerisinde yer alan maddelere karşı duyarlı olan bireylerde yan etkilerin oluşması muhtemeldir. Aşağıdaki yan etkilerin oluşması halinde, Fito Krem’in uygulanması durdurulmalıdır. Bununla beraber direkt olarak doktora başvurmak önemlidir. Ya da bireye en yakın acil bölümüne başvurması gerekir.

El, ayak, bilek, dudak ve yüz şişmesi veya bilhassa boğazın, ağzın yutma özelliğini kaybettirecek, nefes almayı zor duruma geçirecek olan şişmeler oldukça ciddi yan etkiler arasında yer almaktadır. Bunlardan herhangi birinin oluşması durumunda, bireyin Fito Krem’e karşı alerjisi olduğunun göstergeleri şeklinde tanımlanabilir. Bu durum ile acil tıbbi müdahale ya da hastaneye yatırılma konusu olabilir. Bu ciddi yan etkiler ise oldukça nadir görülmektedir. Fito kremin ise bir başka yan etkisi yoktur.

Fito Krem Kullanmadan Önce Dikkatli Olunması Gereken Hususlar

Fito krem, eğer etken maddeye karşı ya da yardımcı maddelerden herhangi birisine karşı oluşan duyarlılık söz konusu olduğunda asla kullanılmamalıdır.

Fito krem kullanılır iken dikkatli kullanılması gereken durumlar ise; topikal kullanım adına ön görülen bütün ürünlerin kullanılması, bilhassa uzun zamanlı uygulamalar içerisinde, kimi hassasiyeti arttırıcı olarak tesirde bulunabilir. Bu durumda ise tedavi kesilerek, gerekmesi durumunda ise uygun bir tedavi biçimi uygulanır. Duyarsız olan mikropların gelişmesiyle aynı işlemler uygulanmalıdır.

Hamilelik Döneminde Fito Krem Kullanımı

İlaç kullanılmadan önce birey, ilk önce doktora ya da eczacıya danışmalıdır. Birey hamile ise bu ilacı kullanabilir. Tedavi esnasında hamile olunduğu fark edilir ise hemen doktor ya da eczacıya danışılmalıdır.

Emzirme Durumu: İlaç kullanılmadan önce kesinlikle doktor ya da eczacıya danışılmalıdır. Birey eğer emziriyor ise, bu ilacı dikkatli kullanabilir.

Araç ve Makine ile Kullanılması:  Bu ilaç ile beraber, araç ve makine kullanılması problem değildir.

Yiyecek ve İçecek ile Kullanılması:  Yiyecek ve içecek ile ilacın kullanılması herhangi bir zarara sebebiyet vermez.

Fito Krem İçerisinde Yer Alan Kimi Yardımcı Maddelerin Hakkında Mühim Bilgiler

Fito kremin içeriğinde yer alan setil alkolün nedeni ile lokal deri reaksiyonuna neden olabilir. Buna örnek olarak kontak dermatit verilebilir. Başka ilaçlar ile beraber kullanımı adına herhangi bir etkileşim söz konusu değildir.

Fito Kremin Saklanması

Fito Krem kullanılır iken, çocukların erişip, göremeyecekleri mekanlarda kullanmak önemlidir. Fito krem ambalajında saklanmalıdır. 25 derecenin altında, oda sıcaklığı içerisinde saklanabilir. Son kullanma tarihi ile uygun şekilde kullanılması birey adına faydalı olacaktır. Ambalaj üzerinde bulunan son kullanma tarihi sonrasında Fito Kremin kullanılması olumsuzluklara sebebiyet verebilir. Bundan ötürü ambalaj üzerinde yer alan son kullanma tarihi sonrasında Fito Krem kullanılmamalı ve uygulanmamalıdır.

Fito Krem Fiyatı 2022

Fito krem, reçetesiz satılmaktadır. Fito krem fiyatı ise genel olarak 25 ile 35 lira arasında farklılık göstermektedir. Fito kremin alınabilmesi için bireyin en yakın eczaneye başvurması önemlidir. Aksi halde Fito kremi almak mümkün olmayacaktır. Bununla beraber Fito Kremi almak için ek bir ücrete gerek yoktur. 2022 senesi için Fito kremin fiyatı 25 Lira şeklinde belirtilmiş olup, bu fiyat üzerinden satılmaktadır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku