Fucidin Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Yan Etkileri?

 Fucidin krem nedir diye sorulduğunda, antibiyotik olan fusidik asitten oluşan kuvvetli bir antibakteriyal krem cevabını verebiliriz.

Bileşiminde 20 mg fusidik asit ve yardımcı madde olarak 0.04 mg butilhidroksianisol, 111 mg setil alkol içerir. Tabi bu 1 gramlık birimdeki miktarlarıdır. Ticari fucidin krem 20 gram olduğu için bu miktarların 20 katı söz konusudur. Stafilokok, streptokok, propionibacterium aknes gibi fucidine duyarlı pek çok organizmanın sebep olduğu deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Fucidin Krem Ne İşe Yarar

Fucidin krem, fusidik asit sayesinde gram pozitif organizmalarda kuvvetli olarak antibakteriyal özellik gösterir. Proteine aminoasit geçişini engelleyerek protein sentezini inhibe ederek etki gösterir. Penisiline dirençli olan stafilokoklarda özellikle etkilidir, duyarlıdır. Pek çok deri enfeksiyonunda etkin olarak tedavide kullanılmaktadır.

Fucidin kremin faydaları ve kullanılan durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz; 

  • Kuru veya iltihaplı sivilce tedavisinde
  • Yanık tedavisinde
  • Kıl kökü iltihaplarında
  • Egzama ve kaşıntıda
  • İltihaplı oluşan bir çok deri hastalığında kullanılmaktadır.

Fucidin Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fucidin krem günde 2-3 kez tedavi edilecek bölgeye sürülebilir, tabi doktorun farklı bir kullanım önerisi varsa bu uygulanmalıdır. Fucidin krem kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Açık yaralara uygulanmamalıdır çünkü alerjik reaksiyon gelişebilir. Fusidik asit veya diğer bileşenler ile alerji söz konusu ise kullanılmamalıdır. Fucudine duyarlı olmayan organizmalar sonucu oluşan enfeksiyonlarda bir etkisi olmadığı için kullanılmamalıdır. Uzun süreli kullanımda antibiyotik direnci oluşabilmesi söz konusudur, dikkatli kullanılmalıdır. Gözde iritasyona neden olabileceği için göz çevresine uygulanacağı zaman dikkatli olunmalıdır.

Fucidin Sivilcelerde Kullanımı

Fucidin kremin sivilcelerde kullanımı da mevcuttur. Özellikle iltihaplı sivilcelerde oldukça etkilidir. Sivilcenin tedavisinde ve kızarıklığın geçmesinde etki gösterir. Ama karıştırılmaması gereken bir nokta vardır. O da sivilce izlerini gidermediği. Yani geçmişten iz bırakmış sivilcelerin izlerini gidermez. (Sivilce İzleri Gideren Kremler İçin Tıklayın)  Mevcut sivilcenin iz bırakmaması üstüne etkisi vardır. Ayrıca kıl kökü enfeksiyonlarında da etkili olduğu için epilasyon sonrası kıl köklerinde sivilce oluşumunda da etkili bir tedavi sağlar.

Fucidin Yan Etkileri

Çok nadir görünen ama tehlikeli yan etkisi: El, ayak, ağız, dudak gibi vücudun çeşitli yerlerinde şişlik, özellikte ağızda yutmayı ve nefes almayı zorlaştıran derecede. Bu durumda ilaç hemen bırakılıp, doktora başvurulmalıdır. Bu belirtiler fucidine alerjiniz olduğunu gösterir ve tıbbi müdahale gerektirir.

Diğer hafif yan etkileri: Cilt döküntüsü, ciltte yanma, kuruma ve ciltte iritasyon.

Ayrıca gözde iritasyon oluşturabilir bu sebeple göze çevresindeki enfeksiyonlar uygulanırken dikkatli olunmalı, göze kaçırılmamalıdır.

Fucidin Krem İle Pomad Arasında Fark Var mı ?

Krem deri üstü hastalıkları, pomad deri altı hastalıklarında işe yarar.

Fucidin Krem Dudak Uçuklarında Kullanılır Mı ?

Bu kremin dudak uçuklarınada iyi geldiği bilinmektedir.

Fucidin Krem Fiyatı: 28 TL’dir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku