Gasvin Şurup Kullanıcı Yorumları, Faydaları Nelerdir, Yan Etkisi Nedir?

Gasvin şurup, gaviscon mide ilacına karşın ortaya çıkarılan bir ilaç türüdür. Bunun çıkma nedeni ülkemizin yurt dışından ithal ettiği ve çok kullanılan mide yanmasını geçiren şurup olarak bilinen gaviscon’un maliyetinden kurtulmak için yerli firmalar tarafından üretilmiştir (DEVA FİRMASI). Bu gasvin şurubun fiyatı 2021 yıl sonuna kadar 16 TL şeklinde. Gasvin şurubu kullananlar, gasvin şurubu yan etkileri ve neye iyi geldiğini bu yazımızda öğrenebilir buna göre doktorunuzdan bu ilacı yazdırabilirsiniz. Öncelikle bu şurubu kullanan biri olarak, kesinlikle gavisconun yanından bile geçmediğini, normalde bir kaşık gaviscon ile mide yanmamın geçmesine rağmen, sırf eczacının ” bu yerli üretim ilacı, reçeteye fiyat farkı yansımaz ” demesi sonrası aldığım ve 2 kaşık atmama rağmen, çok etkisiz bir mide yanması şurubu olduğunu belirtebilirim.

Gasvin Şurubu Nedir?

Bireyler ise gasvin şurup nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi merak ettiğiniz her detayı bu yazımızda bulabilirsiniz. Sizlere etkili bir ilaçtır demek isterdim ancak ne yazık ki, diğer firmaların ürettiği ilaçların yanından bile geçmediğini söyleyebilirim. Ülke insanlarımızın mide rahatsızlığı her yıl katlanarak artmakla beraber başta ülser olmakla beraber mide ekşimesi diğer adı ile mide yanması sıklıkla görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Midenin soluk borusundan itibaren yanan hisse kapılmanız muhtemel olup, bunu gidermek sanıldığı kadar zor değildir. Düzenli ilaç kullanımında sabah aç karnına atılan lansor tablet ile bu mide yanmasını giderdiğini duymuşsunuzdur. Ancak bazı hastalar ilaç atmak yerine geçici olmak koşulu ile mide yanması için şurup kullanmakta. Bunlara baktığımızda gaviscon başta olmak üzere gasvin şurubu da bulunur.

200 ml cam şişelerde eczanelerde satılan gasvin şurubu içeriği olarak her 10 ml’de 500 mg sodyum aljinat, 267 mg sodyum bikarbonat, 160 mg ise kalsiyum karbonat bulunuyor. Hani derler ya, mideniz yandığında sade soda için diye!! İşte bu bikarbonat ile de mide yanmasının giderildiğini verilen şurubun içeriğinde fark ediyoruz. İçeriğinde yardımcı maddeler ise karbomer 974 P kodu, sodyum hidroksit, metil paraben, propil paraben, ksantan gum, sodyum sakarin, nane aroması, deiyonize su bulunmakta.

Gasvin Şurubu Faydaları, Ne İçin Kullanılır? Neden Önerilir?

Genelde içeriği krem renkli olan gasvin şurup, nane kokusu ile anılan bir sıvı şuruptur. 200 ml şişelerde satılan gasvin kullanım amacı; reflü yani yemek borusu iltihabı olan şikayetler için doktorlar tarafından önerilir. Ayrıca mide yanması ve mideden soluk borusuna doğru ağza kadar asit gelmesi dediğimiz yanmanında tedavisinde kullanılmakta. Bunları biraz açarsak

 • Mide içinde olan yemeğin ağıza gelme durumu
 • Reflü
 • Reflü kaynaklı olan hazımsızlık
 • Mide yanması sorunu
 • Mide ekşimesi
 • Herhangi bir hastalık sebebiyle veya hamilelikten sonra ortaya çıkan mide sorunlarında Gasvin şurup etkili olmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu ilacın kullanım amacı aslında gaviscon şurup ile aynıdır. Aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanılması belirtilmiştir.

 • Doktor tarafından kalsiyum ve/veya sodyum kısıtlaması önerilmişse,
 • Kalp ya da böbrek rahatsızlıklarına sahipseniz ya da geçmişte bu tarz rahatsızlıklar olmuşsa,
 • Midede var olan asit seviyesi çok yüksekse,
 • Şiddetli böbrek yetmezliğinde,
 • Yedi gün kullanımdan sonra belirtilerde düzelme meydana gelmezse bu şurup dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Gerekli olan tedavi doktor tarafından düzenlenmelidir.

Gasvin şurup kullanımı ise her ne kadar doktor tarafından yazılması uygun görülse de, eczacıların belirttiği gibi Günde 4 defa (yemeklerden 1-3 saat sonra ve yatarken).1-2 saat içinde başka ilaç alınmamalı şeklinde. Piyasada gasvin duo, gasvin likit olarak şuruplar bulunduğunu belirtelim. Bunların özellikleri ve kullanım amacı, değişkenlik gösterebilir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku