Gaviscon Şurup Neye Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?

Koruyucu etkisi olan Gaviscon şurup ne için kullanılır sorusu ile bu ilacı incelemeye başlayabiliriz. Midede yanma, yemekler sırasında ve ya sonrasında hissedilen mide rahatsızlıkları ve gıdaların mide üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak amacıyla kullanılan Gaviscon şurup çeşitleri kendi arasında gruplara ayrılır. Doktorlar tarafından mide rahatsızlığı çeken hastalara sıklıkla önerilen bir ilaç olduğu için yaygın kullanım alanına sahiptir. Bu ilacın tıpkı şurubu gibi Gaviscon şurup muadili olarak kullanılan farklı türleri ve tabletleri de mevcuttur.

Gaviscon marka şurup çeşitlerinin en yaygın kullanım alanına sahip olanı Gaviscon advance olarak bilinen ve belirli doz aralıkları ile çocuk, hamile ve erişkinlerde kullanılan türüdür. Gaviscon eczanelerde fazlası ile satılmakla beraber bunun yerine yerli üretilen gasvin şurup önerilmesine rağmen gaviscon şurubunun daha etkili olduğu gelen bilgiler arasında.

Gaviscon Şurup ve Özellikleri

Tadı ve kıvamı yoğun olan beyaz renkli Gaviscon şurup reçete ile satılmakta olup, karton kutu içinde cam şişelerde muhafaza edilmektedir. İçerinden bulunan alüminyum sebebiyle ister istemez Gaviscon likit şurup yan etkileri içermektedir. Etkisini hemen gösteren bir ilaç olması, nane aromalı ferahlatıcı bir tadının olması diğer ilaçlara göre daha fazla tercih edilmesinin bir diğer nedenidir. Bu şurup mide içinden yemeğin ağıza gelmesi, reflü ve hazımsızlığa bağlı diğer rahatsızlıklar, midede ekşime, farklı hastalık gruplarının mideyi etkilemesi ve hamilelik ve doğum sürecinden sonra hastalarda meydana gelebilecek mide sıkıntıları için bire bir etkilidir.

İnternetten alışverişin ülkemizde de oldukça önem kazandığı şu günlerde, hızlı ve güvenilir bir şekilde ilaç tedariki için gerekli yerlerden izinli ruhsatlı ilaç satışı yapan güvenli sitelerden bu konuda yararlanabilirsiniz.

Gaviscon Advance Şurubun Kullanımı ve Dozu

Her ilaç gibi bu ilacın da kendi kutusunun içinde yer alan prospektüste ilacın kullanımı ve dozu varsa yan etkileri, kullanıldığı yaş grupları ve ml ve kaşık dozlu ayarlamaların detaylı tarifi bulunmaktadır. 12 yaşın üzerindeki bireyler için 12 ml civarında yemek yedikten sonra ve ya gece uykuya geçmeden alınan bu ilacın kullanımı, altı yaşından başlayarak 12 yaşına kadar günlük 2 çay kaşığını geçmemelidir. Her ilaç, her bünyede iyileştirici etki yapmadığı gibi Gaviscon şurup faydaları da her bünyede aynı etkiyi göstermez. Ya da ilacın bileşenlerinin bünyesel olarak hissettirdiği yan etkiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu ilacı kullanırken belirttiğimiz durumlara benzer şeyler hissederseniz ve ya şüphelenirseniz ilaç kullanımını keserek doktorunuza başvurun.

Örneğin; nefes almada güçlük çekme, göğüste sıkışma ve daralma, mide bulantısı ve kusma şikayeti, hareketlerde yavaşlama, ishal ve ya kabızlık, halsizlik, vücutta halsizlik, kas ve ya kemik ağrısı, güç kaybı, konuşmada zorluk çekme ve titreme hissinin gelmesi gibi durumlar yaşıyorsanız ilaçla ilgili bir sıkıntı olabilir. Tüm bu saydığımız durumlar ihtimal dahilinde olsa da şurubu kullananların genel kanaati olumludur. Şurubu kullananların ekserisi yukarıda belirtilen sorunları yaşamadıklarını ifade etmektedirler. Hatta gebelik sürecinde de bu şurubun yardımına başvurulur ve yapılan gözlemler sonucu anne adayları bu şurupla ilgili belirgin bir sıkıntı yaşamadığı görülmüştür.

Ülkemizde ne yazık ki bilinçsiz ilaç tüketimi yüzünden hem toplum sağlığı zarar görmekte, hem de ekonomik açıdan kişi bütçesi ve devlet bütçesi gereksiz yere zorlanmaktadır. Kulaktan dolma bilgilerle, doktor tavsiyesi ile kullanılmayan ilaçlar sizleri iyileştirmek yerine sağlığınızı daha da sıkıntıya sokacaktır. Tüm bu hususlara dikkat ederek, doktorunuzun ve eczacınızın önerdiği dozda ilaç kullanımı, mide rahatsızlığı tedavisinde başarı sağlanması bakımından önemlidir. Ayrıca belirli aralıklarla doktorunuza başvurmalı ve mide rahatsızlığınızın ne aşamada olduğu kontrol ettirmelisiniz. Duruma göre ilaç kesilmeli ve ya dozunda değişikliğe gidilerek tedavi yönlendirilmelidir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku