Gebelikte Saç Boyamak Bebeğe Zarar!

Gebelikte saç boyamak bebeğe çok ciddi zararlar verildiği bilinen bir gerçektir. Hamilelikte saçın boyanması her ne kadar anne adayına olumsuz etki yaratmasa da, cilde temas eden kimyasal materyaller nedeni ile bebeğin cilt ve doku yapısına ciddi zararlar verebiliyor.

Gebelikte Saç Boyamak Bebeğe Zararlı mı?

Gebelik bilindiği üzere özellikle ilk aylarda oldukça hassas bir dönemdir. Bu dönemde ne yediğinizden ne içtiğinize, ne sürüp ne giydiğinize kadar birçok şeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Anne bu dönemde hem kendisine hem de bebeğe dikkat etmeli ve gelişimini destekleyici besinler tüketmelidir. Ayrıca kimyasal içeren hiç bir şey temas halinde bulunulmamalı ve kimyasal kokular solunmamalı. Ama hamilelik sürecinde olan bazı kadınlar saç boyatma davranışlarını hamilelik sürecinde de devam ettirmek istiyor.

Aynı zamanda bebeğin zarar görme ihtimalini göze alamayan annelerin tam bu noktada akıllarına gebelikte saç boyama bebeğe zarar verir mi sorusu geliyor. Bu konu her ne kadar tam olarak açıklığa kavuşmamış olsa da bazı profesör doktorlar tarafından bebeğin gelişimine olan zararları araştırılmakta ve tartışılmaktadır.

Henüz hamilelik döneminde saç boyatmanın  bebeğe zarar verdiğini gösteren somut bir sonuç yer almasa da içerisinde kimyasal barındıran ürün için yine de önlem alınması gerekmektedir. Günümüzde kullanılan bazı boylar bitkisel olarak nitelendirilse de genel olarak her boyanın içerisinde eser miktarda da olsa kimyasal bulunmaktadır.

Gebelikte Saç Boyamak Kaç Aydan Sonra?

Özellikle ilk 4 ay bebeğin anne karnındaki gelişim dönemini kapsadığı için bu süreçte hiç bir şekilde boya uygulaması yapılması kesin olarak önerilmemektedir. Her ne kadar bu boyalar kana karışmıyor olsa da deri yoluyla veya soluma ile birlikte vücuda girmektedir. Özellikle boya çerisinde bulunan bazı maddeler bu dönemde gelişmekte olan fetüs sıvısı için risk teşkil edebilmektedir. içeriğinde formaldehit maddesi bulunan ürünler kesinlikle tercih edilmemesi önerilmektedir.

Gebelikte saç boyamak aynı zamanda deri yoluyla emilim sağladığı için annenin dolaşımına girerek plasentaya ve gelişmekte olan fetüsün kan dolaşımına girebilir. Gebelikte saç boyama her ne kadar bebeğe ciddi zararlar verip vermediği tam olarak bilinmese de çok düşük ihtimal ile küçük bir takım gelişim sorunlarına yol açtığını söyleyebiliriz. Bebeğin gelişim dönemi her ne kadar anne karnında gerçekleşiyor olsa da dış etkenlere karşı oldukça savunmasız kaldığı zamanlar olacaktır. Saç boyatma ve boyanın içerisinde yer alan kimyasalın vücuda temas etmesi de bu etkenlerden bir tanesidir.

Gebelikte Saç Boyamak Tehlikeli Mi?

Gebelik döneminde saç boyamak tehlikeli mi, en fazla merak edilen konular arasındadır. Eğer ki, anne adayı iseniz sizlere tavsiyemiz kesinlikle kimyasal içeriklerden uzak durmanız olmalı. Bu dönem sadece bebeği değil anneyi de etkileyebilmektedir. Bu yüzden gebelikte saç boyama bebeğe zarar verir mi sorunun yanı sıra gebelikte saç boyanır mı sorusunu da genel olarak ele almak gerekir. Özellikle bu süreçte annenin alerji riski çok yüksek olduğu için kimyasal içerikli maddeler oldukça tehlikeli bir hal almaktadır. Eğer 4. ayı atlattıysanız ve saç boyatma işlemi yaptırmak istiyorsanız öncesinde kulak arkanıza boyayı sürüp bir süre bekledikten sonra devam etmelisiniz. Eğer alerjik bir reaksiyon ile karşılaşırsanız boya işlemine devam etmemeniz gerekmektedir. Bu durum hem bebeğinize hem de size zarar verebilecek bir durum haline gelebilir.

Bebeğin zihinsel, beyinsel ve bütün vücut fonksiyonlarının geliştiği bu dönemde gelişimini tehdit eden özellikle bu tarz kimyasal maddeleri kullanmak bebeğe zarar verebilmektedir. Hatta bu süreçte kuaför ortamına bile girmek bazı doktorlar tarafından pek tasvip edilmemektedir. Bu 3 aylık gelişim sürecinden sonra saç boyası işlemi havalandırılmış ve boya kokusundan arındırılmış ortamda yapılmalıdır. Yani bu dönemde tedbiri her türlü elden bırakmamak çok önemli. Aynı zamanda saç boyasını saç da gereğinden fazla süre tutmamak gerekmektedir. Çünkü deriyle direkt temas halinde olan bu kimyasal içerikli boyaların uzun süre deriye temas halinde bulunması oldukça zararlıdır.

Ve saç durulama esnasında sıcak su yerine ılık suyu tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Son olarak ise özellikle boyalı saçınıza düzleştirici, maşa gibi kimyasal tabakalara sahip saç şekillendirme ürünlerini kullanmamaya özen gösterin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku