Gliserin Fitil Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı 2023

Bireyler gliserin fitil nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılmalı yan etkileri ve fiyatını öğrenmek isteyebilir. Gliserin fitil bebeklerde nasıl kullanılır kabızlık için iyi gelir mi gibi önemli sorulara da yanıt bulacaksınız.

Gliserin fitil genellikle bebeklerde ve çocuklarda kabızlık probleminin ortadan kalkmasını amaçlayan bir supozituvar türü olmaktadır. Kullanıldığı andan itibaren çok hızlı sürede etki ederek istenilen sonucu sağlamaktadır. Genel olarak Gliserin etkili olabilmesi için hafif bir şekilde ıslatıldıktan sonra makattan uygulanması gerekmektedir.

İlacın; Karın ağrısı, bulantı, kusma ve makat çevresinde yarık olduğu zamanlarda kullanımı şiddetle tavsiye edilmemektedir. Gliserin fitil prospektüs

Gliserin Fitil Nedir? Gliserin Kansuk Nedir?

Tam adı Gliserin kansuk suppozituar olan bu ilaç Türkiye’deki kabızlık ilaçları arasında en etkilisi olarak nitelendirilmektedir. Genellikle ilaç suyu absorbe (emmek) etmeyi amaçlamaktadır. Zira kabızlık sadece bu kapsamda hızlı ve etkili biçimde son bulabilmektedir.

SGK tarafından karşılanan Gliserin Fitil, eczanelerde reçeteli veya reçetesiz olarak satılabilir. Söz konusu gliserin fitil kullananlar anlık etkinin hızlı olduğunu belirtmektedir.

İlacın bebek ve çocuklarda uygulanması durumunda dikkat edilmesi gereken etkenler bunlardır:

 • 2 yaş altı çocuklarda sadece doktor tavsiyesi kapsamında kullanılmalıdır. Doktor önerdiği taktirde fitil, makattan ikiye bölünerek uygulanmalıdır.
 • 2-6 yaş arası çocuklarda Gliserin için önerilen günlük doz 1 fitil kapsamında olmaktadır.
 • 6-12 yaş arası çocuklarda ilacın kullanım dozu günlük 2 fitil şeklinde belirtilmektedir.

Gliserin Fitil Ne İşe Yarar?

Gliserin fitil ne işe yarar sorusu kapsamında genellikle aşağıda belirtilen etkenler sunulmaktadır:

 • Gliserin Fitil bebek ve çocuklarda suyu absorbe edici özelliği ile kabızlığı gidermektedir.
 • Basit kabızlıkların giderilmesinde laksatif (dışkı yumuşatıcı) olarak kullanılmaktadır.

Genel olarak fitil, makattan uygulandığı andan itibaren en geç 15-30 dakika içerisinde beklenen etkiyi sağlamaktadır. Bebeklerde kabızlık oldukça sıkıntılı geçen sağlık sorunlarından bir tanesidir. Bebeğin gaz sancısı çekmesi demek sürekli bebeğin ağlaması ve uyumaması anlamına gelmektedir. Öte yandan gliserin fitil kullanıcı yorumları arasında annelerin büyük çoğunluğu uzman doktorlardan bu ilacı yazdırdıklarını dile getirmişlerdir.

Gliserin fitil ne kadar sürede etki eder bir başka sorumuzu yanıtlarsak; ilacın kullanım tozuna bağlı olarak ortalama 5 dakika içinde etkisi bilinmektedir. Annelerin tavsiye ettiği gaz yapmayan mamalar adlı başlığımızı inceleyiniz.

Gliserin Fitil Yan Etkileri Neler?

Her ilaçta olduğu gibi Gliserin Fitilin de dikkat edilmesi gereken yan etkileri bulunmaktadır. Bu ilacın farklı ilaçlar ile kullanımına bağlı olarak farklı semptonlar görülebilir hastalarda. Genel olarak Gliserin fitil yan etkileri bunlardır:

 • Karın ağrısı.
 • Makat çevresinde kaşınma ve yanma durumu.
 • Nefes almada zorluk.
 • Göğüs sıkışması.
 • Dudaklarda, yüzde ve dilde şişme durumu.
 • Ciltte döküntü ve kabarıklık durumu.

Genel olarak ilacın yan etkileri bu şekilde olmaktadır. Şayet başka güçlü yan etki tespit ettiğiniz taktirde hızlı biçimde doktor muayenesi gerekmektedir.

Kabızlık sorununa birebir etkili olan gliserin fitil, kullananlar tarafından büyük beğeni aldığı bilinir. Gliserin fitil kullananların çoğu bu ilacı kullandıktan sonra sağlık sorunlarının hızlıca geçtiğini dile getirmişlerdir. Makattan verilen gliserin fitil, kabızlık sorunu yaşayan bebeklere verilen ilaçlar arasında.

Gliserin Fitil Kullananlar

Gliserin fitil kullananlar kullanıcı yorumlarını merak edebilir. Zira bebeklerde kabızlık sorunu için uzman doktorların tavsiye ettiği ilaç türü olan gliserin fitil son zamanlarda çoğu bebekler tarafından alınmaktadır.

Gliserin fitil kullananlar Ayşe K. ; Gliserin kansuk fitil bebeklerde kullanımı açısından iyi gelen ilaç türlerinden bir tanesidir. Bebeğim için doktor tavsiyesi ile eczaneden almıştık. Makattan verdiğimiz gibi kabızlık sorunu saatler içinde çözülmüştür.

Gliserin fitil kullananlar Sonay A. ; Gliserin kansuk fitil etki süresi bakımından çok iyi geldi bebeğimize. Bu kadar hızlı bir çözüm beklemiyordum etkilenmemek elde değil.

Gliserin fitil kullananlar Neriman S. ; Gliserin fitili doktor tarafından bebeğim kabızlık sorunu yaşadığı için almıştık. Aklımda sadece şu vardı; gliserin fitil içerde erir mi, bebeğimin kabızlık sorunu ortadan kalkar mı? Sonuç mükemmel.

Gliserin Fitil Fiyatı 2023

Güncel olarak 1400 mg 10 fitilden oluşan Gliserin kansuk supozituvar fiyatı 45 TL olmaktadır. Siz de hemen Gliserin fitil ilacını en yakın eczaneden temin ederek bebeğinizin kabızlık sorununu giderebilirsiniz.

Günümüz şartlarında ilaçlara gelen son resmi zamlardan sonra tüm ilaçlara neredeyse %30 zam yapıldı. Gliserin fitil ilacının da fiyatı neredeyse %40 oranında artmıştır.

Gliserin Fitil Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Fitil bildiğiniz gibi mat bir yapıya sahiptir. Bu nedenle makattan verilmesi öncesinde fitilin yüzeyi zeytinyağı ile kaplanmalıdır. Bebeğin makatına yavaşça gliserin fitil verilmelidir. Bebeğin makatının içine bırakıldıktan sonra bir dakika boyunca geri çıkmaması sağlanmalıdır.

Gliserin fitil alışkanlık yapar mı?

Gliserin fitil kullananlar, bebeklerde alışkanlık yapıp yapmadığını sorabilir. Bu ilacın kullanım amacı tamamı ile kabızlık içindir. Kabız sorunu ortadan kalktıktan sonra ilacın kullanılmaması önerilir. Bebeklerde kabızlık önem verilmesi gereken sağlık sorunlarından bir tanesi olması nedeni ile sürekli olarak bebeğin gazı çıkarılması önerilir.

Fitil hemen kaka yaptırır mı?

İlaçların makattan verilmesi türüne göre kaka yapma süreleri değişkenlik gösterebilir. Özellikle gliserin fitil kullananlar, fitil sonrasında bebeklerin kaka yapma süreleri olarak 30 dakika veriyor.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku