Göz Altı Morlukları Neden Olur? Nasıl Geçer?

Işıl ışıl parlayan ve sağlıklı bir görünüme sahip cildin ilk adımı cilt temizliğidir. Özellikle bitkisel içeriklere sahip ürünler kullanarak cildin temizliğini gerçekleştirmek hücrelerin onarılmasına ve cildin sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Bazı inatçı lekeler vardır ki daha özenli bir uygulama gerektirmektedir.

Günümüzde göz altı morluklarından şikayetçi olan birçok insan bulunmaktadır. Tedavi sürecinden önce göz altı morluklarına nelerin sebep olduğu bilinmeli ve bu soruna uygun çözüm üretilmelidir.

Göz Altı Morlukları Neden Olur ?

Öncelikle genetik yapı sebebiyle göz altı morlukları oluşabilmektedir. Bu durumun etkilerini en aza indirmek mümkündür ama tamamen geçmesini sağlamak uzun uğraşlar sonucunda mümkün olmaktadır. Göz altı morlukları neden olur sorusunun birçok cevabı vardır. Beslenme alışkanlığı, uyku düzeni gibi değiştirilebilen alışkanlıklar sebebiyle göz altı morlukları oluşabilmektedir.

Cildin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin yeteri kadar alınmaması, göz altı morluklarının oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Vücudun ihtiyaç duyduğundan daha az uyumak da bu sorunu oluşturabilmektedir. Bu nedenle günde en az 8 saat kaliteli bir uyku seansı geçirilmelidir.

Su tüketimi, göz altı morluklarının tedavisinde son derece önemlidir. Ayrıca, cildin kuru kalmasını da engelleyerek ihtiyaç duyulan nemi sağlamaktadır. Bu nedenle günde en az 2 litre su tüketmeye dikkat edilmelidir.

Güneşin zararlı ışınları da cilt üzerinde leke oluşumuna, göz altı morluklarına sebep olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında dışarı çıkmadan yüksek koruma faktörü içeren güneş kremleri kullanmak gerekmektedir.

Kişilerin göz çevresindeki kemiklerin yapısı da önem kazanmaktadır. Özellikle içe doğru çökük kemik yapısına sahip kişilerin göz altlarına gölge düştüğünden zamanla morlukların oluşmasına yol açabilmektedir.

Sigara ve alkol kullanımı da içerdiği kimyasal maddeler sebebiyle göz altında morluk oluşumuna sebep olabilmektedir.

Göz Altı Morlukları İçin Doğal Yöntemler

Cilt üzerinde oluşan çeşitli problemler için öncelikle doğal tedavi yöntemlerinden yardım alınmalıdır. Yoğun kimyasal içeren kozmetik ürünleri tedavi edici olmaktan ziyade zarar verebilmektedir. Çünkü göz çevresi oldukça hassas ve ince bir deriye sahiptir. Bu nedenle tercih edilecek ürünler konusunda seçici davranılmalıdır.

Mineralli Buz Küpleri: Göz çevresinin ihtiyaç duyduğu mineralleri karşılamak için sade soda buz kabına dökülmeli ve soğumaya bırakılmalıdır. Her sabah bir buz küpünü göz altına yerleştirerek bekletilmelidir. Bu sayede cildin ihtiyaç duyduğu mineraller alınacak ve zamanla göz altı morlukları giderilecektir. Bu uygulama her sabah yapılabilmektedir. Herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Çay Poşetleri: Özellikle bitki çaylarını poşet olarak kullanan kişiler, çayı tükettikten sonra poşetini göz altında 10 dakika bekletebilir. Poşet çay kullanımı da göz altı morlukları nasıl geçer sorusunun bir cevabıdır.

Salatalık İle Gelen Mucize: Salatalık dilimlerini göz altına yerleştirip 10-15 dakika bekleyerek göz altı morluklarından kurtulmak mümkündür. Salatalık, içerisinde bol su ve vitamin bulundurmaktadır. Su, göz altına ihtiyaç duyduğu nemi sağlarken vitaminler cildin onarılmasını ve sağlıkla parlamasını sağlamaktadır.

Badem Yağı Kullanımı: Tatlı badem yağını bir pamuk üzerine damlatarak göz altına masaj yapar şekilde uygulamak gerekmektedir. Badem yağının göz altı morluklarını tedavi etmesi için minimum 6 saat ciltte kalmalıdır. Bu nedenle gece yatmadan önce badem yağını kullanmak faydalı olacaktır. Bu sayede uyku esnasında bile tedavi devam edecektir.

Göz Altı Morlukları İçin Cilt Bakımının Önemi

Gün içerisinde her kadın makyaj yapma ihtiyacı hissetmektedir. Makyaj esnasında göz altı morluklarını gizlemek için kullanılan kapatıcılar, bu kısmın havasız kalmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle yatmadan önce mutlaka makyaj temizlenmelidir. Temiz olmayan bir cilde yapılan her uygulama yetersiz kalacaktır. Çünkü uygulanan maske, peeling, krem gibi ürünler cilt altına ulaşmayacak ve yüzeyde kalmasına sebep olacaktır.

Makyaj temizleme suyu, tonik gibi ürünlerle makyaj temizlenmeli ardından bakım yapılmalıdır. Göz makyajının temizlenmesi için zeytinyağı kullanmak hem göz yapısına zarar vermeyecek hem de nemli kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca oluşan göz altı morluklarının giderilmesinde de oldukça etkilidir.

Su Tüketiminin Önemi ve Sağlıklı Beslenme

Düzenli ve ölçülü şekilde su tüketmek, cildin kurumasını engelleyerek sivilce oluşumunun da önüne geçmektedir. Ayrıca göz altı morluklarına ne iyi gelir sorusunun bir cevabı da su tüketimidir. Günde en az 2 litre su tüketildiği takdirde göz altı morluklarının da etkisi azalmaktadır.

Dengeli ve düzenli beslenmek cilt sağlığı için son derece önemlidir Yoğun tuz tüketimi vücutta ödem oluşturmakta ve zaman içerisinde göz altında şişliğe ve morluğa sebep olabilmektedir. Gözaltı morluklarından kaçınmak için şeker ve tuz tüketimine dikkat edilmeli, vitamin ve mineral içeren sebze meyve tüketimi artırılmalıdır.

Göz Altı Morluklarının Tedavisi

Göz altı morlukları için doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Fakat bu yöntemlerin yeterli olmadığı durumlarda bazı güzellik merkezi ve kliniklerde panda uygulaması yapılmaktadır. Göz altına uygulanan kalıcı ve kapatıcı makyaj ürünü sayesinde göz altı morluk

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku