Göz Seyirmesi Neden Olur? Sol Ve Sağ Göz Seyirmesi Nedenleri?

Kimi zaman yorgunluktan ve uykusuzluktan kaynaklanabilen göz seyirmesi sık sık tekrar eden bir durum haline geldiyse altındaki nedenler araştırılmalıdır. Gözün istemsiz olarak durmadan atmasına göz seğirmesi adı verilirken birden çok sebebi olabilir. Genelde doktor muayenesinde göz muayenesinden sonra nörolojik bulgular saptanmaya çalışılmaktadır. Genellikle gözün üst kapağında gerçekleşen bir durum olup, bazı insanlar için daha zorlayıcı hallere sokabilmektedir.

Yorgunluktan meydana gelen seğirmeler geçicidir. Ancak bazı nörolojik durumlardan kaynaklanıyorsa günlerce, haftalarca ve aylarca sürebiliyor. Bu durum ise seğirme yaşayan hastayı zor durumda bırakırken, hastanın paniklemesine sebep oluyor. Devam eden göz seğirmesi problemi için öncelikle göz muayenesine gidilmelidir. Göz muayenesinde herhangi bir şey saptanmadığı takdirde doktorunuz gerekli birimlere yönlendirme sağlayacaktır.

Göz Seyirmesi Nedenleri Nelerdir ?

Etkisini göstermeye başladığı andan itibaren kişiyi rahatsız eden ve uzun süre devam etmesi halinde paniklemeye sebep olan göz seyirmesi neden olur ?  Bu sorunun cevabı için öncelikle hastanın yorgunluk durumuna göz atılmalıdır. Uzun süre uykusuz kalan, kafein ve alkolü çok fazla tüketen kişilerde ara sıra rastlanması normaldir. Ancak buna benzer bir durum yaşanmayabilir. Üstelik sorun haftalarca devam ediyorsa biraz düşünmek gerekmektedir. Bazen göz kapağının tahrişi sonucu ortaya çıkmaktadır. Genellikle kadınların makyaj temizliğine özen göstermemesinden kaynaklanabiliyor. Göz kuruluğu olan hastalar da bu konuda dikkatli olmalıdır.

Göz kuruluğu özellikle tozlu ve kirli ortamlara maruz kalındığında uzun süreli göz seğirmesi sorununa sebep oluyor. Bunun dışında kullandığınız ilaçlarla birlikte doktora gitmekte fayda var. Bazı ilaçlarda göz seğirmesi bilinen yan etkilerden biridir. Nadir de olsa göz seğirmesi sinir bozukluğu hastalıklarından birine de işaret edebilir. Konunun detaylıca araştırılması ile bulgular tespit edilirse tedavi başlatılmaktadır. Ancak bu nadir görülen bir problem olduğu için fazla önemsenmemektedir. Kronikleşmez ise nörolojik hastalıklar üzerinde fazla durulmaz. Vitamin eksikliği de, dolaylı yoldan göz seğirmesi problemine neden olabiliyor. Eksikliğinde problem durumu ortaya çıkan vitaminler ise B12 ve D vitaminleridir.

Vitamin eksikliği vücutta yorgunluk ve halsizliğe sebep olmaktadır. Yeme ve içme dengesini değiştirirken; uyku düzenini de bozmaktadır. Bu durum ise göz spazmını ortaya çıkarmaya yetiyor.

Sol Göz Seyirmesi Ve Sağ Göz Seyirmesi

Genellikle problem sol göz seyirmesi ile başlar. Problem daha sonra sağ gözü de etkiler ve sağ göz seyirmesi meydana gelir. Yani tek gözle başlasa bile tipik olarak iki gözü de zamanla etkisi altına alan bir sorundur. En kısa sürede uzman desteği alınmadığı takdirde kronik bir hastalık haline dönüşebilir. Seğirme normal şartlar altında ciddiye alınan bir problem değildir. Günlük hayatta bazı hususlara dikkat edildiği takdirde kendi kendine düzelme ihtimali yüksektir. Ancak bazı bilinmeyen sebeplerden ötürü ortaya çıkan seğirme kronik bir probleme dönüşmektedir.

Sık sık göz seğirmesi yaşıyorsanız dikkat etmekte fayda var. Bunun yanı sıra gözde iltihap ve şişme söz konusu ise doktora danışmak gerekir. Çünkü gözde oluşan iltihap ve şişme önce, bulanık görme, ışık hassasiyeti ve yüz sekmeleri adı verilen spazmlar ile kendini gösterir. Bu gibi durumlar yaşandığında şişme ve iltihap ortaya çıkmadan evvel doktora danışmakta fayda var. Daha sonra gözde akıntı meydana gelmektedir. Bu akıntı bulanık görme oranını artırmakta ve can yakabilmektedir. Uzun süre devam eden seğirmeler zamanla üst göz kapağında sarkmalara neden oluyor. Bu sarkmalar bazen uzaktan fark edilmeyecek kadar azken bazen de hemen fark edilecek niteliktedir. Kronikleşen seğirme zamanla yüzün diğer kısımlarına etki etmekte ve ciddi yüz spazmlarına sebep olabilmektedir. Basit bir seğirme için bu kadar durumun meydana gelmesi olası değildir. Ancak seğirme kronik sebeplerden kaynaklanıyorsa o zaman bu durumlar haliyle gerçekleşebilir.

Göz Seğirmesi Nasıl Tedavi Edilir ?

Göz seğirmesi hissedilmeye başladığında öncelikle bazı olumsuz alışkanlıkları düzene koymak gerekmektedir. Bu alışkanlıklardan bir tanesi olan uyku düzensizliği için gerekli önlemler alınmalıdır. Günde 7-8 saat uyumaya özen göstermek gerekmektedir. Uyku düzeni sağlanamıyorsa altında yatan sebepler araştırılmalıdır. Zaman zaman dinlenmeye, stresten ve yorgunluktan uzak durmaya çalışmalısınız. Kafeinli içecekleri, alkolü ve sigarayı çok fazla tüketiyorsanız azaltmaya çalışmalısınız. Göz seğirmesi probleminin sebepleri arasında göz kuruluğu da olabilir. Bunun için ara sıra pamuğu ıslatarak gözleri nemlendirmeye çalışabilirsiniz.

Buna ılık kompres adı verilir. Göz kapağını yumuşatıcı etki eder, göz kaslarını rahatlatır ve seğirmeyi önler. Yeterli olmadığı takdirde doktorunuza danışarak yapay göz yaşı veya göz damlası kullanabilirsiniz. Tüm bu önlemlerin alınmış olması seğirme probleminde herhangi bir etki oluşturmamış olabilir. Seğirme haftalarca sürmeye başladığı takdirde hemen doktorunuza başvurmalısınız. Öncelikle göz doktoruna gidilerek gözlerde herhangi bir problem durumu olup olmadığı saptanacaktır. Göz kuruluğu, göz iltihabı gibi sorunlar için göz doktorunuz ilaç tedavisi uygulamaktadır. İlaç tedavisine ek olarak birtakım tavsiyeler verir.

Seçilen makyaj malzemelerini markasına özen gösterilmesi, yatmadan önce makyajın temizlenmesi, makyaj temizliğinin doğru malzemeler ile yapılması bu önerilerden bazılarıdır. Göz seğirmesi D ve B12 vitamin eksikliklerinden kaynaklanıyorsa ilaç takviyesiyle problem çözülmektedir. İlacın yeterli olmadığı durumlarda iğne ve serum tedavisi uygulanmaktadır. Sorunun nörolojik olduğu tespit edilirse o alanda tedavi süreci başlatılmaktadır. Ancak herhangi yan neden saptanmadığı halde sorun devam ediyorsa doktorun özel olarak uyguladığı bir tedavi yöntemi vardır. Bu yöntem botoks enjeksiyonudur. Bu işlem yüz kaslarına zarar vermeden spazmları kısa sürede yok etmek için kullanılır. Oldukça etkili ve kalıcı bir yöntemdir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku