Karın Kası Nasıl Yapılır? Kas Egzersizleri Nelerdir?

Bir çok birey, yaz gelmeden veya fit görünmek adına göbek yağlarından kurtulmak için karın kası yapmak istemekte. Ancak ne tür karın kası hareketleri yapacaklarını tam olarak bilemez. Hali ile karın kası nasıl yapılır sorusuna yanıt aramakta. Bu nedenle karın kası aleti satın alarak, kısa sürede bunu aşma derdinde. Ancak yanlış hareketler yapılması bu bireylerin karın kası yerine farklı vücut yerlerine ağırlık vereceğini düşünmeleri gerekiyor. Yani bilinçsiz bir şekilde yapılan karın kası hareketleri, farklı sonuçlar doğurabilir.

Karın Kası Egzersizlikleri

Hem kadınların hem de erkeklerin özellikle yaz mevsimi için estetik bir görünümde önem verdikleri karın kasları, diğer kas gruplarıyla karşılaştırıldığında en zorlu hedefi oluşturmaktadır. Karın kası yapmak, gerçek anlamda dirayet gerektirmektedir. Spor salonuna gitmeden, hem fazla kilolardan kurtulup hem de fazla göze batmayan ve estetik görünen karın kası yapabilmenin yollarını sizin için derledik. Tabiri caizse “baklava baklava” karın kası değil de, fit bir görünüme uygun metotları inceledik.

Karın kası yapmanın birinci koşulu yediklerimize dikkat etmekten geçiyor. Sağlıklı gıdaları tercih etmek ve bunları da olabildiğince yeteri düzeyde tutmak ilk kuraldır. Vücudun ihtiyaç duyduklarını ona vermek, yorgun ve bitkin kalmamak için önemlidir. Yani aç kalarak sağlıklı yaşamak mümkün değil. Aç kalınmamalı; ancak gereğinden fazla da yemek tüketilmemeli. Asitli içecekler, gıda boyası ve tatlandırıcı içeren ürünler, kızartmalar, fast food ürünleri, çay ve kahveye atılan şeker gibi bazı alışık olunan lezzetlere veda etmek en doğrusu olacaktır…

Karın Kası Nasıl Yapılır?

Fiyatları oldukça makul düzeyde olan bazı karın kası oluşturma aletleri bulunuyor. Bunlar tercih edilebilir; ancak bu ürünlerle sağlıklı ve fit bir görünüm kazanılamayacağı peşinen bilinmelidir. Bu ürünler, vücudun (kas gruplarının) ısıtılması ve masa başı işle ilgilenilirken kullanılabilir. Spor, kesinlikle şarttır. Oldukça basit birkaç egzersizle karın kaslarının oluşumu başlayacaktır. Mekik çekmek, karın kasları için en ideal harekettir. İlk egzersizde bile karın kaslarının ısındığı ve sanki yandığı hissedilebilir. Yeni başlayanlar, yarım mekik hareketini tercih edebilir. Hatta iki seçenekte sunulabilir: İsteyenler 3 setten 10’ar adet yarım mekik çekebilir. Tam mekik yapabilecek olanlarsa 3 setten 7’şer tam mekik yapabilir. Yarım mekiğe başlayanlar ikinci hafta tam mekik yapanların ilk haftasına dönerek oradan devam edebilirler. Tam mekiğe başlayanlarsa her hafta set sayısını koruyup adet sayısını artırabilir. Her sette 15’er adet mekik olduktan sonra, set sayısı iki hafta boyunca 4 olarak tercih edilip akabinde kişinin kendisini daha iyi hissedeceği şekilde set ve/veya mekik adedi artırılmalıdır.

Plank duruşu, mekiği takiben uygulanabilecek bir harekettir. Şınav pozisyonu alınır, ancak dirseklerden ellere dek ön kol yere yapıştırılır. İlk hafta 20 saniye, ikinci hafta 30 saniye, sonraki iki hafta 45 saniye bu şekilde bir kereye mahsus beklenir. İkinci ay ve devamında ise sadece bir dakika bu pozisyonda beklemek yeterli olacaktır.

Karın Kası Diyeti

Her diyet yapma aşamasında ne tür ve neye yararlı geleceği önceden araştırılmalı ve buna göre bir diyetisyenden bilgi alınması önerilmektedir. Mekik çekip plank duruşunu da tamamladıktan sonra şınav çekilebilir. Şınav, doğrudan karın kaslarını çalıştırmıyor olsa da, vücudun dengeli görünümüne katkı sunacaktır. İlk hafta 5 adetten başlayarak her hafta 5 adet artırmak ve 30’a kadar düzenli artış yapmak, vücudun fit görünümüne olanak tanıyacaktır

Dördüncü ve son hareket ise twist olarak bilinmektedir. Bu hareket için düz bir sopaya ihtiyacınız olacaktır. Mopu çıkartılmış bir sap bile iş görecektir. Enseye alınan sopa, halter kaldırılacakmış gibi yanlardan tutulur ve ayaklar omuz genişliğinde açılır. Bacaklar dönmeden, vücudun üst kısmı sağa ve sola yavaş hareketlerle çevrilir. Bir sağa ve bir sola dönme, bir tam hareket olarak sayılmalıdır. Bu şekilde bu hareketten 25 kez yapılması ve ikinci ay 30’a çıkartılması özellikle yan karın bölgesinin değişimine olanak tanıyacaktır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku