Klomenle Hamile Kalanlar? Klomen Kullanıcı Yorumları 2023

Klomenle hamile kalanlar olduğu gibi çoğu kadın, klomen nedir yan etkileri var mı, klomen kullanıcı yorumları hakkında bilgi almak isteyebilir. Çocuk sahibi olmayı düşünenler için anneye verilen bir ilaç türü olan klomen, hormonların uyarıcı etkisini tetikleyen önemli ilaçlar arasında gösterilmektedir.

Klomen Nedir? Klomenle Hamile Kalanlar Var Mı?

Klomen 1960 yılında potansiyel bir kontraseptif (hamileliği engellemek veya hamile kalma olasılığını azaltmak) olarak geliştirilmiştir. Fakat ilacın ileri tarihte doğurganlığı olumlu yönde etkilediğinin keşfedilmesi sonrasında kısa sürede reçete edilmeye başlanmasına olanak sağlamıştır. Peki tam olarak Klomen nedir? Klomen kadınlarda infertiliteyi (Çiftin düzenli ilişkiye girdiği halde hamile kalamama durumu) tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olmaktadır. Melila uyku damlası makalemizi incelediniz mi?

Klomen ne için kullanılır; tüp bebek ve canlı doğum çalışmalarında maliyeti düşük olması nedeni ile doğurganlık şansını artıran ilaçlar olmasından dolayı tercih ediliyor. Tedavi yöntemi bakımından doğurganlığı artırıcı etkisi ile bilinmektedir.

Klomenle hamile kalanlar genel olarak sadece kadın infertilitesinden kaynaklanan durumlar kapsamında gerçekleştirilmektedir. Adetin 3-cü gününden itibaren tablet halinde kullanılmaya başlanan ilaç, yumurta üretmeye yardımcı olmaktadır. İlacın tam etkiyi sağlayabilmesi için 5 gün boyunca günde 2 kez kullanımı gerekmektedir. 5 gün sonunda yumurtalık folikülünün gelişip gelişmediğini test etmek amacıyla ultrason yapılmaktadır.

Klomen Nasıl Kullanılır?

Klomen genellikle tablet halinde, adet döneminin 3-cü gününden itibaren günde en az 2 kez kullanım şartıyla uygulanmaktadır. 5 gün boyunca kullanıldıktan sonra tedavinin başarılı olarak nitelendirilmesi için ultrasonda 2-3 folikülün tespiti şart olmaktadır. Şayet foliküllerin tespiti gerçekleşirse sonraki uygulamalar bunlardır:

 • LH hormonunun artışının test edilmesi için yumurtlama testi uygulanmaktadır.
 • Test başarılı sonuçlandığı taktirde, yumurtlamayı uyarma amaçlı kadına HCG enjeksiyonu yapılmaktadır.
 • Tedavinin sonuçlanması genellikle 38-44 saat almaktadır.
 • Yumurtlamadan 2 hafta sonra hamilelik testi uygulanabilmektedir.

Klomen Yan Etkileri Var Mı?

Genel olarak kadınların intertilitesini tedavi etmeyi amaçlayan Klomen ilacının her ilaçta olduğu gibi yan etkileri bulunmaktadır. Klomen yan etkileri bunlardır:

 • Yumurtanın büyümesinde anormal fazlalık.
 • Karında sıvı toplanması durumu.
 • Memelerde dolgunluk belirtileri.
 • Yüksek ateş.
 • Baş dönmesi.
 • Görmede bulanıklık
 • Cinsel bölgede aşırı kuruluk
 • Kasık bölgesinde ağrılar

Şayet belirtilen yan etkileri yaşıyorsanız acil surette doktora görünmeniz gerekmektedir. Çoğu kadında klomen yan etkileri çok hafiftir. Burada hormonal etkileşimden dolayı aşırı ve ciddi yan etkiler de görülebilir.

Klomen Kullanıcı Yorumları – Klomen Kullananlar

Genellikle kadınların Klomen ilacı hakkında yorumları bu şekildedir:

 1. İlacın belirtilen etkenler doğru uygulandığı taktirde yumurta oluşturduğu, oldukça etkili ve faydalı sonuçlar doğurduğu belirtilmiş.
 2. Adetinde problem olan hanıma 3 ay iğnesiz tabletle uygulama yapılmış 2-ci ayda yumurta oluşmuştur.
 3. Klomen kullanan başka bir hasta da 2-ci ayında 4 tane folikülü olgunlaştığı ve kısa sürede tedavinin olumlu sonuçlar verdiği belirtmiştir.

Şayet siz de Klomenle hamile kalanlar kapsamında hastalığınıza son vermek istiyorsanız tedavinize hemen şimdi başlamanız gerekmektedir.

Klomen hapı kullanan Ayşe K. ; Düşük yapmıştım ve adetimin sanırım 6-7. günümde hamile kalamadığım için doktora gitmiştim. Doktor tavsiyesi ile klomen hapı tavsiye edildi ve kullandığım ay içinde 2 gün aralıklar ile 3 kez yeniden doktora gitmem gerekiyormuş. Bunun da nedeni yumurta takibi içinmiş. Sonrasında bir iğne veriliyor.  Ortalama olarak 1 hafta kullandık nafile, klomen bende işe yaramadı.

Klomen kullananlar Fatoş S.; Düşük yaptıktan sonra yeniden hamilelik adına doktorum klomen hapı vermişti. Bunu günde 2 kez 5 gün kullanmamı söylemişti. O hafta 2-3 kez doktora görünmüştüm sonuç tam da beklediğim gibi oluşmuştu.

Klomen kullanıcı yorumları Keriman A. ; Klomen ilacını almadan önce kesinlikle doktora sorun günde kaç kez ne zamana kadar kullanacağım diye. Eczacı günde 1 defa demiş ve bende kist oluşmasına neden olmuştu. Oysa ki, doktorun dediği günde 2 kez olup sadece 5 gün kullanacakmışım 🙁

Klomenle hamile kalanlar Sertap C. ; Klomenle hamile kalanlardan biri de benim çok mutluyum buradan doktoruma ve beni takip edenlere çok teşekkürler. Burada esas faktör kadının kendisini ilaç boyunca yormaması ve ani hareket etmemesi bana göre.

Klomen ile hamile kalan var mı? Sunay A. ; Klomenin asıl amacı aslında yumurtaların döllenmesi dediğimiz sayısının artırmak bir de yumurtanın biraz büyümesini tetikliyor. Burada doktorun rolü çok büyük ve hastayı sürekli o hafta boyunca takip etmesi gerekiyor.

Klomen erkeklerde ne işe yarar?

Erkeklerde klomen kullanımı, LH ve FSH hormon değerlerinin artmasına yardımcı olur. Bu 2 hormon hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunmakla beraber doğurganlığı artırır.

Klomenle Hamile Kalma Şansı Ne Kadar?

Her ne kadar klomen kullananlar olumlu yanıt arasalar da kesin olarak hamile kalacağı anlamı taşımaz. Klomen tedavisi ile her 5 hastadan sadece 2 si hamile kalmaktadır. Burada esas faktörler kadın ve erkek partnerin hormonsal değerinin artırılması ve sonuç odaklı olmasıdır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku