Madecassol Krem Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Neler?

Son zamanlarda çok sık duyulmaya başlayan Madecassol Nedir, Madecassol yüze sürülür mü ve neden bu kadar ilgi görmektedir? Belirli bir yaş grubuna özel olmayan bu krem, herkesin kullanabileceği özellikler içerdiği için yoğun ilgi görüyor. En çok kullanılan yara ve yanık kremlerinden biri olan Madecassol krem, içeriğinde yok denecek kadar kimyasal olduğu için cilde herhangi bir zarar vermez. Bu da kremin kullanıcılarını son derece mutlu eden bir özelliktir.

Doğal bir ürün olan Madecassol merhem, ciltte herhangi bir yan etki yaratmadığı için doktorlar tarafından da sıkça önerilmektedir. İstenmeyen durumlarda meydana gelen yanık, yara, cilt lekeleri, çatlaklar ve sivilce izleri gibi sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda Madecassol hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını araştırdık ve sizlere sunduk. Yazımızı inceledikten sonra bu krem hakkında her şeyi en iyi şekilde öğrenmiş olacaksınız.

Madecassol Krem Nedir ?

Centella bitkisinin hammaddesi ile üretilen Madecassol, cildi yenileyerek ve yaraları çabuk iyileştirerek büyük bir avantaj sunmaktadır. İçeriğindeki doğal hammaddeler sayesinde cildi onararak en çok sıkıntı yaşanan yara ve sivilce izlerinden kurtulmayı sağlar.

Tahriş giderici özelliğe de sahip olan Madecassol, epilasyon ile cilt bakımı sonrasında cilt yüzeyinde meydana gelen tahriş sorunlarının tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Birçok tedavi edici özelliği bulunan kremi kullanırken çok dikkat edilmelidir ve kullanım talimatına birebir uyulmalıdır.

Çoğu kişi Madecassol faydaları ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmalar sonrasında, kremin birçok sorun için kullanıldığı sonucuna varılmaktadır. Kokusuyla da kullanıcıları cezbeden madecassol, kullanıldığı alana hoş bir koku yaymaktadır.  Çeşitli sorunlara fayda sağlayan Madecassol yüze sürülür mü gibi sorular da merak edilmektedir. Diğer kozmetik ürünlerden çok farklı bir özelliğe sahip olan madecassol, diğer ürünlere göre çok daha etkili sonuçlar sunmaktadır.

Medikal özelliğe sahip bir şekilde piyasaya sürülen ürün, birçok farklı alanda ve vücudun tamamında kullanılma özelliği ile Madecassol yüze sürülür mü sorularına da olumlu yanıt vermektedir. Ancak diğer kozmetik ürünlerden farklı olarak kullanımına çok dikkat edilmeli ve kullanılmadan önce prospektüsü mutlaka incelenmelidir. 

Centella Asiastica bitkisinin özlerinin bazı etkenler ile formülleştirilmesi sonrasında oluşturulan madecassol faydaları çok fazladır. Birçok farklı etken üzerinde direkt olarak kullanılabilen kremin özellikleri artırılarak daha kullanışlı hale getirilmiştir.

Birçok kozmetik ürün için hamile ya da emziren bayanlarda dikkatli kullanılması önerilmektedir. Ancak Madecassol Pomad ürününde böyle bir uyarı yoktur. Herkes kullanım önerilerine uyarak gönül rahatlığı ile kremi kullanabilirler.

Madecassol pomad için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, açık yaralara direkt olarak kullanılmamasıdır. Özellikle yüz çevresindeki açık yaralara direkt olarak uygulandığı zaman, yaraların geç iyileşmesine neden olur. Bu nedenle kullanma talimatına uyarak kremi kullanmanız daha doğrudur.

Madecassol Krem Ne İşe Yaramaktadır ?

Madecassol kremin birçok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle de birçok kişinin yara ve yanık gibi sorunlarda ilk tercihi olmaktadır. Deriyi yenileme ve onarma özelliği nedeni ile madecassol leke giderir mi sorusunu akıllara getirmektedir. İçeriğindeki doğal özler sayesinde bu sorunlara da fayda sağladığı bilinmektedir.

Madecassol leke giderir mi sorusuna net olarak cevap verecek olursak, bazı bakım önerileri ile madecassol kremi kullandığınız zaman lekelerden kurtulabiliyorsunuz. Uzmanlar tarafından önerilen bir yöntem ile kısa sürede madecassol’un leke giderici özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Hangi durumlarda bu merhemin kullanılacak olduğuna gelirsek; sivilceler, sivilce izleri, meme başındaki çatlak ve yaralar, lokal deri ülseri, 2.dereceye kadar olan yanıklar, ufak cerrahi müdahale sonrası oluşan yaralar, soğuk nedeni ile meydana gelen yaralar, doğum sonrası cilt hasarları, vajinal yırtık, sünnet sonrası yaralar, radyasyon nedeni ile oluşan yaralar gibi geniş bir kullanım alanına sahip olduğu görülür.

Vücuttaki tüm hücrelerin yenilenmesini sağlayan bu pomad, hızlandırıcı tedavi etkisi nedeni ile yara sorunlarında çok sık tercih edilir. Özellikle sivilce ve sivilce nedeni ile oluşan izlerde, çok iyi sonuçlar veren madecassol merhemin kullanılması önerilir.

Birçok kişi tarafından madecassol cilt beyazlatma özelliği olup olmadığı araştırılmaktadır. Yaz dönemlerinde güneşin etkisinden kurtulmak isteyen birçok kişi bu kremi tercih etmektedir. Özellikle beyaz tenli kişiler, ciltlerinde kızarıklık ve yanık oluşmaması için madecassol kullanır. Sorumuzun cevabına gelecek olursak; “madecassol cilt beyazlatma özelliği de gösterir”. Sivilce ve sivilce izlerini yok eden bu krem, sonrasında pürüzsüz ve daha beyaz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Madecassol Krem Nasıl Kullanılır ?

Kremi nasıl kullanacağını bilmeyen birçok kişi daha doğrusu bilmeden kullanan kişiler, madecassol kızarıklık yaptı sorunu ile araştırma yapmaktadırlar. Cilt sorunlarının tedavisi için doktorlar tarafından en çok önerilen ve tedavi planlamasında kullanılan ürün Madecassol’dür. Kremin nasıl kullanılacağı da doktorlar tarafından kişinin cilt sorununa uygun olarak önerilmektedir.

Doktor tarafından herhangi bir öneri yapılmadı ise, kremin içerisindeki prospektüste nasıl kullanılacağı bilgisi açık olarak anlatılmıştır. Bu uyarılara ve önerilere uymadığınız zaman madecassol kızarıklık yaptı sorunu ile karşı karşıya kalmanız oldukça olağandır. Bu nedenle önerilere mutlaka uymalısınız.

Uygulama;

Genel anlamda Madecassol merhemi, hasarlı bölgeye ince bir tabaka halinde uygulamalısınız. Günlük olarak 2 kereden fazla uygulanması önerilmez. İlk uygulandığı anda ciltte yanma hissi oluştursa da, birkaç dakika sonra yanma hissi giderek azalır ve yok olur. Bu durum beklenmeyen bir etki değildir.

Cilt bakımı ya da ciltteki sivilce ile sivilce izleri için Madecassol kremi yalnız kullanmanız önerilmez. Bunun yerine, bazı malzemeler ile karıştırılarak Madecassol uygulaması yapılmalıdır. Sivilce izi, cilt lekesi, çatlayan hasarlı cilt sorunu ve kuru cilt yapısı sorunlara sahip olan kişilerin Madecassol ile cilt bakımını şu şekilde yapması önerilir:

Hazırlık;

 • 1 çay kaşığı Madecassol krem
 • 1 çay kaşığı Bepanten krem
 • 1 tane E vitamini ampülü

Hazırlıktan sonra temiz bir krem kabında iyice karıştırılır.  Bu uygulamada Madecassol ve Bepanten kremin aynı ölçülerde kullanılması çok önemlidir.

Hazırlıktan sonra;

Hazırlanan karışım, göz ile dudak çevresi haricinde yüzdeki tüm sorunlu alanlara uygulanabilir. İnce bir tabaka halinde cilde sürülen krem, 1 saat kadar bekletilir. 1 saat sonrasında ise ılık su ile krem yıkanır ve cilt kurulanır.

Cilt lekelerinin kaybolmasını ve cildin yenilenmesini sağlayan bu uygulamayı haftada bir kere deneyebilirsiniz. Düzenli uygulama ile zamanla cildinizin yenilendiğini ve izlerin tamamen yok olduğunu göreceksiniz. Ancak kremin verilen oranlarda kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi takdirde fazla kullanım nedeni ile ciltteki sivilce miktarı artabilir.

Yara izleri için madecassol kremi kullanacaksanız; normal bir krem gibi masaj yaparak sorunlu yere uygulayabilirsiniz. Cildin kremi tam olarak emdiğinden emin olmak gerekir. Ayrıca makalemizin başında da belirttiğimiz gibi açık yaralara kremin uygulanmaması gerektiği unutulmamalıdır. Açık yaralara uygulandığı zaman, yaraların iyileşme süreci uzamaktadır.

Kremin etkisinin net olarak görülmesi için yaranın oluştuğu gün kullanmaya başlanmalıdır. Yara tamamen kapandıktan sonra Madecassol kremi kullanarak zamanla etkisini görebileceksiniz. Bu krem için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de, doktor tarafından önerilip önerilmediğidir. Yara izlerinin durumunu doktora gösterdikten sonra Madecassol kremin kullanılması için onay alarak gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Madecassol Kremin Sağladığı Faydalar Nelerdir ?

Etken maddesi centella asiatica olan Madecassol pomadı birçok sorun için kullanabilirsiniz. Bu etken madde, Gotu Kola bitkisinden elde edilmektedir. Bu bitkinin sağladığı faydalar mucizevi olduğu için hemen hemen her aktar ve şifalı bitkiler satan yerlerde bulunmaktadır.

Yapılan klinik çalışmalar sonrasında Madecassol kremin sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 1. Cilt yüzeyinde meydana gelen yanık ile yaraların tedavisinde ve bu sorunlar nedeni ile görülen yara izlerinin yok olmasında etkilidir.

 2. Bazı cerrahi operasyonlar nedeni ile bazı izler kalmaktadır. Bu gibi sorunların tedavisinde Madecassol pomad etkilidir.


 3. Çok hızlı kilo alan ya da kilo veren kişilerde çatlak sorunu meydana gelir. Bu çatlakların silikleştirilmesi ve zamanla kaybolmasında etkilidir.


 4. Sivilcelerini oynayan kişilerde yara izleri meydana gelir. Bu durumlarda kullanılan Madecassol pomad ile yara izleri yok olur.


 5. Sünnet sonrasında meydana gelen deri problemleri ve vajinalarda görülen yırtılma sorunlarının tedavisinde kullanılır.


 6. Akneler geçse de, izleri kaldığı durumlarda etkilidir.


 7. Sıcak ya da soğuk hava nedeni ile ciltte oluşan çatlakların iyileşmesini sağlar.


 8. Doğum sonrasında bebekler sürekli emzirildiği için göğüs ucunda çatlak ve yaralar meydana gelir. Bu gibi durumlarda bebek emdikten sonra Madecassol pomad sürülerek bir süre bekletilir ve sonrasında temizlenerek bebek emzirmeye devam edilir.


 9. Cilt yapısı kuru ve hassas olan kişilerde, cildi nemlendirme etkisi gösterir.


 10. İçeriğindeki özler sayesinde sürekli kullanımla hoş bir kokuya sahip olmayı sağlar.


 11. Dudak kenarlarında meydana gelen uçukların tedavisinde etkili olur.


 12. Etken maddesi sayesinde kan damarlarının açılmasında etkilidir. Bununla beraber yatıştırıcı etkisi ile uyku problemlerinde de fayda sağlamaktadır.

Madecassol Kremin Yan Etkileri Var Mıdır ?

Madecassol kremi önerildiği gibi dozunda kullanırsanız herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak açık yaraların üzerine sürüldüğü zaman ciltte tahriş oluşmasına ve içi su dolu kabarcıkların meydana gelmesine neden olur. İlk kullanıldığı anda hafif kızarıklık ve yanıyor hissi oluştursa da, birkaç dakika içerisinde bu durum ortadan kaybolur.

Ancak içeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjisi olan kişilerde aşağıdaki durumlar görülebilir:

 • Ciltte döküntü
 • Nefes almada güçlük
 • Ciltte kızarma
 • Ciltte içi su dolu kabarma
 • Kaşıntı
 • Dudaklar, dil, eller, yüz ve boğaz kenarlarında şişme

Yukarıda sıralanan yan etkiler her zaman ve herkeste görülmez. Madecassol kremin içeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjisi olan kişilerde bu durumlardan bir tanesi bile görüldüğü zaman vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Madecassol Kremin Fiyatı Ne Kadar ?

40 gram alüminyum tüp şeklinde satılan Madecassol merhem fiyatı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bütün eczanelerde satışa sunulan Madecassol krem çok fazla kullanıldığı için bulmak zor olabiliyor. Reçete ile satıldığı için büyük eczanelerde bulmak mümkündür. Madecassol merhem fiyatı, 2021 yılı Mart ayından sonra KDV hariç 28 TL olmuştur. SGK ile anlaşma olmadığı için reçete ile alınsa da fiyatında azalma görülmemektedir. Bu nedenle eczaneler arasında fiyat farklılıkları da görülebilmektedir. Bazı eczanelerde daha ucuz olabilirken, bazı eczanelerde daha yüksek fiyat ile satışa sunulmaktadır.

Özetleyecek olursak;

Madecassol kremi kullanmadan önce mutlaka prospektüsün okunması önerilir. İlaç içerisinde bulunan etken maddeler incelerek, bu maddelere karşı alerjiniz olup olmadığı belirlenmelidir. Bu konuda net bilginiz yok ise kremin çok az bir miktarını vücudunuzun ufak bir yerinde deneyerek yan etki durumlarının oluşup oluşmadığını kontrol edebilirsiniz.

Madecassol kremin gözlere ve ağız kısmına değdirilmemesi gerekir. Yanlışlıkla göz ya da ağız içine değdirildiği zaman mutlaka o alanların bol su ile yıkanması gerekir. Kullanmadan önce doktor ya da eczaneye danışılmalıdır. Çok fazla kullanılan Madecassol krem cildi tahriş edebilmektedir. Gün içerisinde 1 ya da en fazla iki kez kullanılması normal karşılanır. Ancak günde 2 kereden fazla kullanıldığı zaman ciltte bazı yan etkiler görülebilmektedir.

Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar, Madecassol kremi kullanırken tereddüt yaşamaktadır. Birçok kozmetik ürün ve kremler, hamile ve emziren bayanlara önerilmez ya da dikkatli kullanılması önerilir. Ancak Madecassol kremin herhangi bir yan etkisi olmadığı için herkes Madecassol kremi rahatlıkla kullanabilirler.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku