Majezik Duo Sprey Ne Kadar? Zararları, Yan Etkileri Neler?

Majezik, iki yüzü çentikli ve mavi renkli oblong film kaplı bir tablet ilaçtır. 15 tablet blister olarak satışa sunulan majeziklerin her bir adet film tableti; 100 miligram flurbiprofen içermektedir.

Majezik Ne İçin Kullanılır ?

Majezik ne işe yarar gibi bir soruya şu şekilde yanıt verilebilir: Majezik insanların yaşamış olduğu çeşitli ağrıları hafifletmek ya da tamamen ortadan kaldırmak için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç steroid olmayan antiinflamatuvar (NSAİ) ilaçlar olarak isimlendirilen gruba girmektedir.

Majezik genel olarak aşağıda yer alan hastalıklar için kullanılmaktadır;

 1. Eklem iltihabıyla beraber oluşan romatizmal hastalıklar (romatoid artrit ve bu gibi),
 2. Yumuşak doku yaralanmalarında kullanılmaktadır.
 3. Dejeneratif eklem hastalığının yaşanması durumunda (osteoartrit) kullanılmaktadır.
 4. Majezik adet döneminde kullanımı da yaygındır. Adet ağrısını dindirmek için birçok kadın tarafından kullanılmaktadır.
 5. Karakterize romatizmal bir hastalık olan ankilozan spondilit, hareket yeteneğinin azalması ve omurlar arası eklemlerin sertleşmesi durumlarda kullanılmaktadır.
 6. Eklem çevresinde oluşan bursit ve tendinit gibi yumuşak doku iltihabi hastalıklarda kullanılmaktadır.

Majezik’ in Kullanılmaması Gereken Durumlar

Aşağıda sayılan durumlardan herhangi biri ya da birkaçına sahipseniz majezik kullanmamalısınız. İşte o durumlar şunlardır;

 • Majezik’ in içerisinde yer alan maddelerden birine karşı hassasiyetiniz varsa,
 • Steroid olmayan herhangi bir antiinflamatuvar ilacı kullandıktan sonra kurdeşen, astım ve benzeri alerjik bir reaksiyon yaşadıysanız,
 • Atardamar, koroner ve bypass gibi önemli cerrahi operasyonların hemen öncesinde ya da sonrasında ağrınız olursa,
 • Ağır derecede karaciğer yetmezliği hastalığınız varsa,
 • Ağır derecede böbrek yetmezliği hastalığınız varsa,
 • Şiddetli ölçüde kalp yetmezliği hastalığınız varsa,
 • Halen aktif olarak ya da daha önceden peptik ülser hastalığı yaşadıysanız,
 • Hamileliğin üçüncü simetri olan son evresinde (6. ay ve sonrası) iseniz.

Majezik’ in Dikkatli Kullanılması Gereken Durumlar

Majezik bazı durumlarda dikkatli kullanılması gereken bir ilaçtır. İşte o durumlar aşağıdaki gibidir;

 • Kalp ve kan damarları gibi kardiyovasküler bir hastalığınız varsa. Bu gibi durumlarda, doktorunuz en düşük dozu size verecektir.
 • Ödem ya da sıvı tutulması olursa.
 • Kan basıncınız olması gerekenden daha yüksek ise (hipertansiyon) ise. Majezik kullanımına başladığınız andan itibaren tedavi bitene kadar doktorunuz kan basınç seviyenizi yakından takip edecektir.
 • Gözünüz de herhangi bir rahatsızlık yaşamanız durumunda doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 • Daha önceden kalp yetersizliğine bağlı solunum yetmezliği, karaciğerde büyüme, ödem gibi belirgin hastalıkları yaşadıysanız,
 • Yaşlılık çağında olan kişilerin kan ve kalp damarları hastalıklarına sahipseniz, mide veya bağırsak gibi hastalıkları geçmişte yaşadıysanız ya da şuan yaşıyorsanız, mide veya bağırsak yolunda kanama oluştu ise iltihaplı rahatsızlıklarda,
 • Mide yaraları, iltihap, kanama, ülser, midede, ince bağırsakta ya da kalın bağırsakta delinme olması halinde mutlaka doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.
 • Mukoza bozuklukları, deri döküntüsü ya da bu tarz başka aşırı duyarlılığınız olduğu durumlarda mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuz tedaviyi büyük ihtimalle kesecektir.

Majezikin Yan Etkileri Neler?

Majezik aşağıdaki durumlarda kesinlikle kullanılmamalıdır;

 • Hamilelik süresi boyunca kullanılması doğru değildir. Özellikle hamileliğin son üç ayına girildiyse kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Emzirme döneminde kullanılması doğru değildir. Çünkü Majezik’ in içerisinde yer alan flurbiprofen anne sütüne geçer. Bu da bebeğe zarar verebilir.
 • Yukarıda sayılanların yanı sıra Majezik kullanacağınız zaman, devamlı olarak kullandığınız başka ilaç ya da ilaçlar var ise bu durumu doktorunuza mutlaka belirtin.

Majezik Sprey Nedir ?

Orofarenjiyal alana da bağlı olan (ör. Dişeti iltihaplanması, ağız iltihaplanması, yutak iltihaplanması) ağrıları ve bu tarz rahatsızlıkları gidermek için kullanılmaktadır. Antiinflamatuar olarak semptomatik tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Ağız iltihapları, diş eti iltihapları ve yutak iltihapları ve bu gibi diş hastalıkları bu ilacın kullanıldığı durumlar örnek olarak verilebilir. Ayrıca bu ilaç, diş tedavilerinin ardında da koruyucu olarak kullanılmaktadır.

Majezik sprey ve valf; 30 milim renkli şişe, ağızlı amber ve karton kutu içerisinde satışa sunulmaktadır.

Majezik Duo Nedir ?

Majezik duonun bir tarafı çentiklidir ve diğer tarafında “Sanovel” logosu yer almaktadır. Sarı renkli olan Majezik duo, baskılı oblong film kaplı bir tablet ilaçtır. Her bir adet film kaplı tableti; 100 miligram flurbiprofen ve 8 miligram tiyokolşikosid içermektedir. Blister ambalajlar içerisinde 15 tablet olarak satılmaktadır.

Majezik duonun Majezik’ ten en büyük farkı flurbiprofen etkin maddesinin yanı sıra içeriğinde tiyokolşikosid adlı etkin maddeninde bulunmasıdır. Flurbiprofen maddesi, çeşitli ağrıları hafifletmek ya da tamamen ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Bu ilaç steroid olmayan antiinflamatuvar (NSAİ) ilaçlar olarak isimlendirilen gruba girmektedir.

Majezik duonun diğer etkin maddesi olan tiyokolşikosid ise asıl olarak kas gevşetici özelliğe sahiptir. Tiyokolşikosid maddesi içeren ilaçlar ve bu madde genellikle ağrılı kas spazmlarının semptomatik olarak tedavi etmek amacı ile kullanılmaktadır.

Majezik Fiyatı 

Majezikin fiyatı, diğer pek çok ilaçlara göre oldukça uygundur. Bir adet Majezik kutusu güncel fiyatlara göre 10 TL civarındadır. SSK kullanılmadan alınabilecek bu fiyatı da ödemek istemez iseniz; Majezik ilacını SSK da karşılamaktadır. SSK’ lı olarak ilacı satın almak istediğiniz zaman 2- 3 TL gibi bir rakam ödemeniz yeterli olacaktır.

Majezik ile hemen hemen aynı özelliklere sahip olan Majezik spreyin fiyatı da hemen hemen Majezik ile aynıdır. Ortalama 25 TL civarındadır.

Majezik duonun fiyatı ise içeriğinde yer alan farklı etkin maddeler ve etkisi sebebi ile hem Majezik’ ten hem de Majezik spreyden biraz daha yüksektir. Ortalama 34 TL civarındadır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku