Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? İyi Gelen Yiyecekler Hangileri?

Mide Ağrısı Nedenleri, Mide Neden Ağrır ?

Midemiz sindirim sistemimizin en önemli organlarından biridir. Mide ağrısı ya da daha farklı bir sıkıntı olması sindirim ile alakalı problemlerin yaşanmasına neden olur. Ayrıca mide ağrısı ömür kalitesini düşürücü yönde etkileyebilir. Dayanılmaz mide ağrılarına iyi gelen yiyecekler sayesinde oluşan sorunların önüne geçmek mümkündür. Yiyecek öğünlerinde aşırı gıda yemek ve gıda zehirlenmeleri mide ağrısı vakalarında ağrının meydana gelmesine sebep olan en yaygın sorunlardır. Bu sebepten dolayı mide ağrısı nasıl geçer arayışına girmektense ve aynızamanda gıda zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız kesinlikle hastanelerin acil servislerine gitmelisiniz.

Bilgi ! Mide ağrılarına iyi gelen besinler yardımıyla midenin başarılı bir şekilde rahatlaması ve meydana gelen ağrının büyük oranda ortadan kalkması kesinlikle mümkündür.

Eğer kronik mide ağrı probleminiz bulunuyorsa mide ağrısı sorununa iyi gelen yiyecekler sayesinde ağrılarınızı büyük ölçüde geçirebilirsiniz. Zaman zaman spazm kaynaklı mide ağrıları da yaşanabilir.

Peki, mide ağrısına ne iyi gelir veya mide ağrısına iyi gelen yiyecekler nelerdir ?

  • Zencefilli Çay

Mide asidinden kaynaklı mide ağrıları yaşayan kişiler zencefil çayını tüketerek bu ağrıları yok edebilir. Zencefil çayı içerisinde mevcut olan maddeler yardımıyla midenin asit üretmesini engellemekte ve bu sayede midedeki asit nispetinin dengede kalmasını sağlamaktadır. Zencefili fazla bir şekilde tüketmek midede yanma gibi rahatsızlık veren sorunların oluşmasına neden olabilir. Bundan dolayı gün içinde çay şeklinde demlemiş olduğunuz zencefilden maksimum 3 bardak miktarında içmeye özen gösterin. Böylelikle zencefilden çok fazla yararlanabilirsiniz.

  • Papaya

Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan papaya mide ağrısını geçirme konusunda önemli bir meyve türüdür. Sindirime faydalı olduğu ve bir enzim türü olan proteolitik içerdiği için mide ağrısına çok iyi geldiği bilinmektedir. İlgili enzim proteinlerin parçalanmasını ve sağlıklı bir asidik ortamın meydana gelmesine sebep olarak mideyi yatıştırmaya yardımcı olabilir.

  • Keten Tohumu

Bu besin gıdası yapısal olarak test edildiğinde keten tohumunun lif ve yağ asidi bakımından çok fazla varlıklı olduğunu görmekteyiz. Bu besin türü kabızlığı önlediği için benzer biçimde olup biten mide şişmelerini ve çekilmez ağrıları azaltma konusunda oldukça fazla etkilidir. Keten tohumu gıdasının tadını pek sevmiyorsanız keten tohumunu salataların içine koyabilirsiniz. Hatta yoğurt ile beraber bile yiyebilirsiniz. Midenizin rahatladığını bu keten tohumu gıdasını yedikten kısa bir müddet sonra kesinlikle fark edebilirsiniz.

  • Muz

Muz sindirilmesi en kolay gıda türlerinden birisidir. Özellikle mide ağrısı yaşandığı vakit mideyi aşırı bir şekilde yormamaya özen gösterilerek yenebilir. Eğer ki karın ağrısı sorunu yaşıyorsanız ve ishal varsa vücudun kaybettiği potasyumu muz tüketerek alabilirsiniz. Muz meyvesi ishal ve kusma kaynaklı olarak yaşanan mide ağrısı problemlerinde çoğunlukla tüketilir. Dışkının katılaşmasını sağlayarak ishal probleminin bile ortadan kalkmasına destek sunar. Ayrıca içerisinde yüksek miktarda pektin vardır.

  • Yoğurt

İçerisinde yer alan probiyotikler ve d vitamini sayesinde mide içinde yer edinen ve mide ağrımasına neden olan kötü bakterileri yok etme konusunda en etken besin türü yoğurttur. Bakteri kaynaklı mide ağrısı yaşayan kişiler gün içinde yoğurt yiyerek zararlı bakterilerin yok olmasına yardım eder ve böylelikle uğraştıkları mide ağrılarını ortadan kolayca kaldırabilirler. Yoğurdu yerken içine bir miktar kefir koymanız mide ağrınızın daha kısa vakit içerisinde geçmesini sağlayacaktır.

  • Pirinç

Mide ağrısı yaşadığınız vakit yumuşak bir yapısı bulunan pirinç gıdasını tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Midede aşırı gerginlik varsa mideyi çok fazla yormayacağı için pirinç tüketilebilir. Ek olarak sindirim sisteminde yer edinen fazla sıvıyı emip ishal probleminin de ortadan kalkmasına destek sunar. Pirinç yüksek miktarda lif taşıdığı için sindirimi kolaydır. Ayrıca besin değer miktarı çok fazla yüksek olan pirinç antioksidan içeriğiyle zararlı bakterilerin vücut dışına atılmasına kesinlikle yardımcı olur.

  • Su

Midenin uzun zaman süresince susuz kalması midede ağrıların meydana gelmesini ve ağrının çekilmez olmasına sebep olabilir. Bir oldukça hazımsızlık sorunun yeterli oranda su tüketmemekten kaynaklandığı bilinmektedir. Yeterli miktarda su tüketilmediği vakit mide ağrısı meydana gelerek bununla beraber mide bulantısı bile oluşmaktadır. Ek olarak bu durumda olan kişilerde aşırı derecede halsizliklerin gözlemlendiği bilinmektedir. Mide ağrısını sık sık yaşıyorsanız vücudunuzun ihtiyaç duymuş olduğu miktardan daha az su tüketiyorsunuz demektir. Bu nedenle günlük olarak tüketmiş olduğunuz su miktarını arttırmanız yararlı olacaktır.

  • Nane

Nane şişkinlik, kabızlık ve ishal gibi benzer biçimde sorunlardan dolayı meydana gelen mide ağrılarını geçirir. Özellikle nane bitkisinin sindirim sistemini rahatlatmaya yarayan bir etkisi bulunmaktadır. Nane tüketildiği vakit sindirim sisteminde mevcut olan gergin konumdaki kaslar gevşer. Bu da mide ağrısının ve bağırsaktan sebep olan karın ağrılarının azalmasını sağlar.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku