Nurofen Cold Ne İşe Yarar, Fiyatı Ne Kadar? Yan Etkileri?

Nurofen, NSAİ olarak adlandırılan ağrı kesici bir ilaç grubuna aittir. Nurofen nedir ve ne işe yarar sorusunun cevabı olarak; etkin maddesi ibuprofen olan bir ilaçtır. Blister ambalajlarda üretilmiştir.

Nurofen Ne için Kullanılır?

Eklemlerde olan romatizmal iltihabı hastalıkların belirtileri ve bulgularının düzeltilmesinde kullanılır. Bununla beraber, gut, diğer adıyla damla hastalığında görülen eklem iltihabı akut kas ve iskelet ağrılarının rahatlatılmasında etkilidir. nurofen, cerrahi operasyonlar sonrasında ortaya çıkan ağrıların tedavisinde de kullanılmaktadır. Doktorun önerdiği dozda ve önerdiği şekilde talimatlara uygun olarak kullanılması gerekir. Reçete edilmeden kullanılmamalıdır.

Nurofen Cold Ne İçin Kullanılır?

 • Enflamatuar ağrıları
 • Baş ağrıları
 • Grip ve soğuk algınlığına bağlı olarak oluşan ağrılar
 • Adale ağrıları
 • Migren
 • Sırt ağrıları
 • Boğaz ağrıları
 • Adet sancıları

Özellikle baş ağrısı için sıklıkla kullanılan ilaçlar: ​​​​​​1.​Parol 2.Dolorex 3.Arveles 4.Majezik ( Majezik ağrı kesiciyi özellikle migren ağrısı çeken hastalar tercih etmektedir. )

Nevralji tedavilerinde etkili olmaktadır. Bunların yanı sıra; nurofen plus, vücut kırgınlığı, burun tıkanıklığının giderilmesinde, kulak-burun-boğaz hastalıklarında, farenjit, sinüzit, alerjik nezle, saman nezlesinin giderilmesinde kullanılır.

Nurofen Cold Nasıl Kullanılır?

Nurofen cold, doktorun hastaya önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Tedavi devam ettiği sürece doktorun talimatlarına uyulmalıdır. Doktorun tavsiyesi dışında kullanıldığında hastalıkta bir iyileşme yaşanmaz. Söz gelimi; nurofen cold ilacını doktorun önerdiği dozdan az ya da çok kullanmak gibi. Her tableti yeterli miktarda su ile almak gerekir. Yemekten 1 saat önce ya da yemek yendikten en az 2 saat sonra alınmalıdır. Ancak; midede oluşabilecek tahrişin önüne geçebilmek için yemekten sonra alınması önerilmektedir.

Nurofen cold ilacının gün içinde ne kadar ve ne şekilde alınacağı hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Dolayısıyla hekimin muayenesinden sonra günlük doz belirlenecektir. Nurofen cold tedavisi gören kişi alkol kullanamaz.

Araç ya da makine kullanımına ilişkin bir engel belirtilmemekle birlikte dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu ilaç baş dönmesine sebep olabilir. İlacın hasta üzerinde etkisi bilinmediği için hastanın araç ya da makine kullanması kesinlikle önerilmez.

Nurofen Cold Özel Durumlarda Kullanımı

Gebelik ve emzirme dönemlerinde bu ilaç kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Çocuklar için kullanımına dikkat etmek gerekir. Çocuklarda nurofen cold kullanmak için doktor tavsiyesi gerekir. Doktor tavsiyesi olmadan çocuklar nurofen cold kullanamaz.

Dikkat ! Böbrek, karaciğer, kalp hastalığı olanlar, daha önce kanama, felç, pıhtılaşma sorunları yaşayanlar, asetilsalisilik asitlere karşı alerjisi olanlar, bronşiyel astımı olanlar, sürmekte olan iltihaplı bağırsak hastası olanlar, mide ve bağırsak delinmesi, mide ekşimesi gibi sindirim sistemi sorunları olanlar nurofen cold kullanımından kaçınmalıdır.

Nurofen Cold Yan Etkileri

Alerjik yan etkilere sebep olabilir. Bu alerjik yan etkiler ciddi boyutlarda yaşanabilir. Bu alerjik yan etkilerin görülmesi halinde nurofen cold ilacının kullanımına son verilmesi gerekir. Hasta vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Aynı zamanda; ishal, kabızlık, mide bulantısı, kusma, mide yanması, vücutta tuz ve su tutulumu ve ciltte kızarıklık, döküntü, iştah kaybı, halsizlik, boyun tutulması, ani kilo alma, tedirginlik hali, normal zamana göre az idrar yapma ya da hiç idrar yapamama, koyu renkte idrar belirtileri nadiren de olsa görülebilir. Bu nadir yan etkiler ilacın alımının sonlandırılması ile düzelir. Ancak; mutlaka doktora danışılmalıdır.

Doktor, hastanın yaşadığı yan etkileri değerlendirerek hastayı yönlendirecektir. Doktorun önerdiği doz aşılır ise uykusuzluk, sinirlilik hali ve sersemlik gibi yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler görüldüğünde hastanın doktoru ile görüşmesi önerilir.

Nurofen Plus

Beyaz ve kırık beyaz arası renktedir. İlacın bir yüzünde kabartma ile N+logosu basılıdır. Bikonveks tablet ve kapsül şeklinde bir ilaçtır. Nurofen plus ilacının etkin maddesi ibuprofendir. Ateş düşürücü ve aynı zamanda ağrı kesici etkiye sahiptir. İlaç bir bardak su ile alınmalıdır.

Nurofen Plus Ne için Kullanılır?

 • Sırt ağrısı
 • Adet ağrısı
 • Kas ağrısı
 • Sinir ağrısı
 • Diş ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Migren ağrısı
 • Romatizmaya bağlı ağrıları tedavisinde kullanılır.

Nurofen Plus Kullanımı

3 günden fazla kullanılmaması gereken nurofen plus 3 günün sonunda ağrılar üzerinde etkili olmazsa doktora başvurulması gerekir. Bu ilaç kodein içermektedir. (Kodein: afyondan elde edilen ve analjezik, antitussif ve antidiyareik özellikleri olan bir opioiddir. ) Bu nedenle, üç günden fazla süre ile alındığında bağımlılığa sebep olur. İçinde 14 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günde 3 defaya kadar her 4 saatte bir olmak üzere 1-2 tablet şeklinde alınabilir. Nurofen plus, kısa süreli tedaviler için kullanılmaktadır.

Nurofen Plus Özel Durumlarda Kullanımı

Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda bu ilacın kullanımından kaçınılmalıdır. Ancak, kullanımı gerekiyorsa hekimin kontrolünde ve önerdiği şekilde düşük dozlarda kullanılabilir.

Nurofen Plus Yaşlılar için Kullanımı

Nurofen plus ilacının yaşlılarda kullanımında erişkin dozu uygulanmaktadır.

Nurofen Plus Yan Etkileri

Parlak, kırmızı dışkı, koyu, siyah renkli dışkı ya da öğütülmüş kahve gibi görünen parçacıkların kusulması gibi belirtiler. Aynı zamanda bu belirtiler, bağırsak kanamasına işaret etmektedir. Deride döküntü, pullanma, hırıltılı solunum, nefes darlığı, kolay morarma. Bu yan etki belirtilerinin hepsi ciddi etkilerdir.

Görüldükleri anda vakit kaybetmeden en yakın hastaneye gidilmesi gerekir. Bunların yanı sıra; göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, hazımsızlık, mide yanması, terleme, susama, sersemlik gibi belirtiler de görülebilir.

Nurofen İlaç Fiyatları

14 Şubat 2021’den beri Nurofen Cold Flu Fiyatı 25 TL’dir

8 Mart 2021’dan beri Nurofen Plus 12 Tablet Fiyatı 28 TL’dir

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku