Parol Ağrı Kesici Mi? 2021 Fiyatı Ne Kadar? Yan Etkileri Kullananlar?

Parol Nedir ve Ne için Kullanılır?

Parol, günümüzde en sık kullanılan ilaçlardan birisidir. Bu ilaç ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Özellikle orta şiddette ve hafif şiddetteki ağrılarda etkilidir. Doktor reçetesi olmadan satın alınabilmektedir. Ancak ilacın etken maddelerine alerjisi olanların kullanmaması önerilir. İlaç 20 ve 30 tablet halinde satışa sunulmaktadır.

Editör Tavsiyesi ! Parol ağrı kesicinin yeterli gelmediği durumlarda; Dolarex Ağrı Kesici ve Arveles Ağrı Kesici kullanabilirsiniz. Parol eskisi gibi ağrıları geçirmiyorsa öncelikle dolerexden başlamanızı tavsiye ederim.

Parol Nedir ?

Parol, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği olan bir ilaçtır. Bu açıklama parol nedir sorusunun cevabıdır. İlacın etken maddesi parasetamoldür. Her bir tablet 500 miligram parasetamol içermektedir. İlacın parol plus olarak satışa sunulan türü de mevcuttur. Parol plus, daha güçlü ağrılarda kullanılır. Parol plus’un içeriğinde parasetamole ek olarak propifenazon bulunmaktadır. Ayrıca 50 miligram kafein içermektedir. Bu maddeler, ağrıların daha hızlı kesilmesine yardımcı olmaktadır.

Parol, ağrılara neden olan hastalıkları gidermez. Yalnızca ağrı kesme etkisi gösterir. Bu nedenle tedavi edici bir ilaç değildir. Bu ilaç doktorlar tarafından tedaviye ek olarak reçete edilebilir. Örneğin, iltihap tedavisinde oluşan ağrıların kesilmesine yardım eder. Ancak iltihabın giderilmesinde etkili değildir. İlacı kullanacak olanların, bunu göz önüne alması önerilmektedir.

Parol Ne için Kullanılır? Ağrı Kesici Mi?

Vücudun birçok bölgesinde oluşan ağrılar parol ağrı kesici ile giderilebilir. Özellikle baş ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Bununla beraber hafif ve orta şiddetteki diş ağrılarında kullanılabilir. Çarpma, darbe sonucu oluşan ağrılar Parol’un etki alanlarıdır. Ayrıca kadınların adet dönemlerindeki ağrılarda da fayda sağlamaktadır.

Parol, çeşitli ateşlenme durumlarında da tercih edilebilir. Soğuk algınlığı ve gribe bağlı ateş halinde kullanılabilir. İlaç kullanıldıktan 15 dakika sonra etkileri hissedilmektedir. Bu süre 30 dakikaya kadar uzayabilir. İlaç alındıktan sonra beyindeki hipotolamus bölgesi üzerinde etki sağlar. Bu bölgedeki ağrı sinyallerinin azaltılmasına yardımcı olur. Bu bilgiler, parol ne ilacı sorusuna cevap olarak kabul edilebilir.

Parol Kullanımında Nelere Dikkat Edilir?

Mutlaka Okuyun! Bu ilaç, birkaç günden fazla kullanılmamalıdır. Kaynağı bilinmeyen ağrılarda uzun süreli kullanım tavsiye edilmemektedir. Özellikle karaciğer, böbrek rahatsızlığı olanların kullanmaması önerilir. Ayrıca kalp sorunu olanların da ilacı doktor kontrolünde alması gerekir. Aşırı yüksek ateşli hallerde kullanılmamalıdır. 39 derece üzeri olan ateşli hastalıklarda önerilmez. Bu tür yüksek ateşin, doktor denetiminde tedavi edilmesi gerekir. Ateş hali 3 günden fazla devam etmişse, muhakkak hekime başvurulmalıdır.

İlacın hamilelikte kullanımı önerilmemektedir. Hamilelikte ancak hekim tarafından önerilmişse, kullanılır. Ayrıca emziren annelerin de ağrı kesici kullanması önerilmez. Ağrı aşırı şiddette değilse, ilaç alınmamalıdır. İlaç üzerinde yapılan çalışmalar, emziren annelerde net bulgular edinememiştir. Parasetamolün, anne sütünü nasıl etkilediği bilinmemektedir.

Parol’un alkolle beraber alınmaması gerekir. Alkolle alınırsa, karaciğeri olumsuz etkilemektedir. Ayrıca sürekli kullanılan ilaçlar varsa, hekime danışılmalıdır. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlarla olumsuz etki yapabilir.

Parol’un Yan Etkileri, Kullananlar?

Parol, tüm ilaçlarda olduğu gibi bazı yan etkilere sahiptir. İlacın en yaygın yan etkisi, alerjik döküntülerdir. Deride kızarıklık ve hassasiyet görülebilir. Bazı durumlarda ilaç, mide bulantısına da neden olmaktadır. Şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi de görülebilir. Bunların çoğu, ilacın alımı durdurulduktan sonra düzelen bulgulardır.

Parol’un ileri seviye yan etkileri de mevcuttur. Bunlar kol ve bacaklarda kasılma şeklinde görülür. Bazen nefes alamama durumu ortaya çıkabilir. Bu tür belirtiler, ilacın etken maddelerine alerji gösteren kimselerde görülür. Parasetamole alerjisi olanlar, bu ağır belirtileri yaşayabilir.

Parol Nasıl Kullanılmalıdır?

Parol, 4 veya 6 saatlik aralıklarla kullanılmalıdır. Bir seferde en fazla 2 tablet içilebilir. İlacın bol su ile içilmesi tavsiye edilmektedir. Yetişkin bir kimsenin günde 8 tabletten fazla Parol alması önerilmez. Bu miktar, çok şiddetli ağrı hallerinde alınabilir. İlacın kullanımında hekimin önerileri dikkate alınmalıdır. Hekim nasıl bir kullanım uygun görmüşse, buna uyulmalıdır.

Parol’un asitli ve şekerli içeceklerle içilmemesi önemlidir. Yalnızca su ile yutulmalıdır. Asitli ve şekerli içeceklerle alındığında mideyi rahatsız edebilir. İlacın kullanımında beklenmeyen bir etki görülebilir. Bu durumda en yakın sağlık merkezine gidilmesi gerekmektedir.

Parol’un Fiyatı 2021

Parol, uygun fiyatlı bir ağrı kesicidir. İlaç parol ve parol plus olarak iki türlü satışa sunulmaktadır. Parol 500 mg 20’li tablet olarak eczanelerde reçetesiz bile satılabilir. Parol tablet fiyatı 2021 mart ayı itibari ile 6 TL dir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku