Peditus Şurup Nedir? Kullananlar? Yan Etkileri Neler?

Günümüzde iklim şartları ve çevre kirliliğine bağlı olarak ortaya çıkan mikroorganizmaların yaygınlığı birçok bulaşıcı hastalığı gribal enfeksiyonları beraberinde getirir. Bu durum için günlük hayatta doktorlar tarafından önerilen ve bundan dolayı peditus şurup ne işe yarar, kullananların yorumları neler ve yan etkileri var mı? diye düşünen insanlarımızın aklına farklı sorular getirir. Peditus şurup fiyatı 2021 mart ayı itibarı ile 11 TL’dir.

Yararları ve kullanım alanı geniş olan bu şurup gribal enfeksiyonlar, öksürük, boğaz ağrısı, baş dönmesi, eklem ağrıları, burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak göz ağrılarının tedavisinde kullanılır.

Peditus şurup nedir?

Diye merak eden ve bu konuda araştırma yapan bireylerin bilmesi gereken en önemli husus bu etkili ilacın hangi durumlarda kullanılması gerektiğini öğrenmek olmalıdır. Ağrı kesici özelliği de bulunan peditus şurup genellikle çocuklar için doktor reçetesi ile verilerek kullanılmalıdır.

Peditus Şurubun İçeriği

İnsan sağlığında kullanılan her ilaç ta olduğu gibi peditus şurup da içerik olarak insan sağlığında uygun dozlarda kullanıldığında yararları bulunan bileşenlerden oluşur. Bu bileşenleri sıraladığımız zaman ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği olan Parasematol, balgam söktürücüler grubundaki guaifenesin, antihistaminik grubundaki olup alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan prilamin maleat ve burun tıkanıklığı ile nezle tedavisinde kullanılan fenilefrin hidroklörür gibi bileşenlerin bir araya getirilmesi sonucu oluşan etkili bir şuruptur.

Peditus Şurubunun Kullanımı

Peditus şurup nasıl kullanılır diyerek merak edenler için doktor reçetesi dışında kullanılmamakla beraber doktorun verdiği dozların ve kullanım talimatı dışında kullanılmaması önerilir. Aksi halde kullanıcılar için ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Toplumumuzda bilinen bir gerçek ki herhangi bir hastalık ve gribal enfeksiyon için doktor reçetesi ile kullanılması ve yararlı olması aynı ilacın reçetesiz olarak doktor gözetimi dışında birbirine önerimle kullanıldığı görülmektedir. Nitekim bu tür kullanımlar insan hayatı ve sağlığı için en büyük tehlikelerin başında gelir.

Kullanımdan önce iyice karıştırılarak kullanılması gereken peditus şurup reçetesinde yazıldığı gibi serin ve çocukların kolay ulaşamayacağı serin bir yerde muhafaza edilmeli. Yetişkinlerde gün içinde dört kez ve ikişer ölçek ile kullanılması uygun görülen şurubun altı yaşındaki çocuklarda günde dört kez ve birer ölçek ile kullanımı uygun görülür. 4-6 yaş arasında bulunan çocuklarda ise sekiz saat aralıklarla günde üç kez birer ölçek olacak şekilde kullanılır.

Peditus Şurubun Yan Etkileri

Günümüzde günlük hayatta kullanılan her ilaç, meyve, sebze kısaca her nimetin uygunsuz ve kullanım şartlarının ve kurallarının dışına çıkılması olası yan etkileri beraberinde getirir. İşte bu durum peditus şurup içinde geçerlidir. Uygunsuz, doktor tavsiyesi dışında kullanımı yan etkiler göstererek insan hayatı için yararlıyken zarar verici bir hal almasına sebep olabilmektedir. İşte bu eksende peditus şurubun uygunsuz kullanımı aşağıda belirtilen olumsuz yan etkilere sebep olabilir. Yan etkileri;

 • Baş ağrısı
 • Yüksek tansiyon
 • Baş dönmesi
 • Deride dökülme ve kaşınma
 • Hızlı kalp çarpıntısı
 • Gaz birikimi sonucu mide ve bağırsak şişmesi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kabızlık ve ishal
 • İdrarda sıkıntı çekme
 • Uyuşukluk hali ve uykusuzluk
 • Cilt lekeleri ve yüzde şişkinlik en belirgin yan etkileri arasında bulunur.

Peditus Şurup Çeşitleri

Peditus şurubu 100 mg olarak satılan ve sandoz firması tarafından üretilmektedir. Uzun süredir ambalaj renk, yapı ve çeşidi değiştirilmeyen peditus şurubunun farklı bir çeşidi bulunmamaktadır.

Peditus Şurubunun Herhangi Bir Yiyecek ile Karışımı

Üretilen her ilaç kendi içinde birçok kimyasal bileşenin birleşmesi ile ortaya çıkar. Bu bileşenlerin tamamı ise uzun süre laboratuvar ortamlarında yapılan uzun süreli deneyler zararsız etki oluşturacak ve sağlık açısından yararlı olması sebebiyle piyasalara sürülür.

İşte bu özelliklerinden dolayı peditus şurubunun herhangi bir yiyecek, içecek ile karıştırılarak çocuklara verilmesi içinde bulunan bileşenlerin özelliklerini kaybetmesini sağlayabileceği gibi zararlı bir hal almasına sebep olabilir. Bundan dolayı herhangi bir yiyecek veya içecek ile karıştırılarak kullanımı yasak olup önerilmez.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku