Primolut Nedir, Nasıl Kullanılır, Primolut N Yan Etkileri Nelerdir?

Adet geciktirici ilaçlardan bir olan Primolut, kadınlarda doğal adet döngülerinde meydana gelen bozuklukların giderilmesi tedavisinde kullanılıyor.

Primolut Nedir ?

Primolutun içerdiği Noretisteron maddesi sayesinde kadınlarda adet gecikmesini sağlayan bir etkiye sahip oluyor. Kadınlık hormonlarından biri olan Progesteronun bir benzeri olan Noretistoron primolut ilacın etken maddesidir ve kadınlar için çok etkili bir üründür. Adet düzensizliği veya da kadınlarda adeti öne çekmek için kullanılan bu ilaç birçok kadın doğum uzmanları ve jinekolog doktorlar tarafından reçete ile tavsiye edilmektedir. Çok etkili olan bu ürün mutlaka doktor tavsiyesi üzerine kullanılması gerekmektedir. Hastalar tarafından bu ilaç asla bilinçsiz bir şekilde kullanılmaması gerekmektedir.

Piyasada bulunan en iyi adet geciktirici ilaç olarak bilinen primolut, kadınlarda sadece adet geciktirici olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca doğum kontrol hapı olarak da kullanılıyor. Ayrıca primolut nedir dediğimizde regl olmak bir bayanın sadece bebek sahibi olmasını sağlamakla beraber kadının, hormonlarının sağlıklı bir şekilde düzende işlenmesini sağlar. Düzenli hormon dengesi sağlamasından dolayı tüm vücudun sağlığını be dengesini pozitif bir yönde etki etmesini sağlıyor.

Bazı bayanlar özel durumlarından dolayı adet günlerinin gecikmesini isterler. Örneğin özel günlerde, seyahatlerde, yaz tatillerinde, düğünlerde, spor müsabakalarında, hac vazifelerinde, özel günlerde ve yolculuklarda kısacası bayanı zor duruma sokan zamanlarda adet görmek istemeyen bayanlar vardır. Bu durumda bazı bayanlar tampon kullanıyor veya da farklı çözüm ve çareler arama yoluna gidiyor. Bu çarelerden birisi de özellikle adet geciktirici ilaçlar kullanmaktır. Doktorların ve hastaların genel olarak tavsiye ettiği ve kullandığı primolut adet geciktirmek için en pratik çözüm diyebiliriz. Yalnız bu ilacı kullanırken mutlaka bir doktor tavsiyesi olması gereklidir, doktor tavsiyesi olmadan kullanılması tavsiye edilmiyor.

Primolut Etken Maddesi Nedir ?

İlacın etken maddesi Noretisteron’dur. Bu madde kadınlarda olan Progesteron hormonunun oluşmasında ekili olan bir başka hormondur. Bu hormon sayesinde kadınların yumurtalıklarından yumurta atılmasını engelleyerek kadınların adet görmelerinin gecikmesini sağlayan bir hormondur.

Primolut Ne İşe Yarar?

Bayanlarda adet geciktirici olarak kullanılan en etkili ilaçtır. 30 tabletlik ambalajlarda bulunan primolut n, tabletleri beyaz renktedir. Her bir tabletin etkin maddesi olarak 5 miligram Noretisteron içermektedir.

Bu ilaç bayanlarda; 

 • Rahimlerinden kaynaklanan kanama bozukluklarında.
 • Adet öncesi rahatsızlıklarda.
 • Adetin görülmemesi durumlarında.
 • Ve adetin ertelenmesini sağlamak amacı ile kullanılıyor.

Primolut Kadınlarda Nasıl Kullanılır?

Eğer ilacı kullanmaya başlandıysa kesinlikle doktorun tavsiye edildiği şekilde kullanılmalı. Doktorun tavsiye ettiği dozda kullanmakta fayda vardır. Doktorun belirttiği zamandan daha fazla ve uzun sürede kullanılması, bayanların hormonları üzerinde olumsuz etkiler meydana gelebilir. Bundan dolayı verilen talimatlara mutlaka uyulması gerekmektedir. Şimdi en önemli soruya gelelim primolut n nasıl kullanılır, tablet şeklinde olan bu ilacı kullanırken bayanlar mutlaka bir veya iki bardak su ile almaları tavsiye edilir, bol su ile alındığından ilacın kimyasal ve fiziksel olarak çözülmesi daha kolaylaşır. Bu yüzden ilacı direkt yutmamalı ve çiğnenmemelidir. Kadınlarda adet gecikmesi ve kesilmesi için kullanılan primolut n, kadınların adet tarihinden 2 veya 3 gün önce mutlaka ağız yolu ile alınmaya başlanılmalıdır, belirtilen adet tarihinden sonra kullanılmaya başlayan ilacın hiçbir etkisi olmayacaktır. Bu yüzden bu konulara dikkat edilmesi gerekir.

Genel itibariyle primolut günde 2 veya 3 adet olmak üzere kullanılır. Ayrıca 14 gün geçmeyecek şekilde kullanılması gereklidir. Tekrardan belirtmek gerekirse ilacın kullanımı ve dozu doktor tarafından tavsiye edildiği zamanlarda kullanılması gereklidir. Çünkü ilacın fazla kullanılması kadınlarda bazı yan etkilere yol açarken ve az kullanılmasında ise ilacın hiçbir etki göstermeyecektir. Bir diğer konu ise bu ilacı kullanım sonrasında bayanlarda regl olmaz fakat daha önce olan adet belirtilerinin tümü bayanlar üzerinde görülür. Örnek vermek gerekirse adet dönemlerinde, kasık ağrıları, karın ağrıları ve göğüs hassasiyet hisleri ilacı kullandıktan sonrada görülebilir. Ve bu ilacı kullanan bayanlar diğer adet dönemlerinde herhangi bir olumsuz etkiye neden olmaz, diğer aylarda görülen âdet kanamaları düzenli bir şekilde gerçekleşir. Unutulmaması gereken bir diğer konu ise bu ilacı uzun süre kullanılmasında bayanlarda meme kanserine neden olabileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır, bu yüzden ilerleyen yaşlarda fazla kullanılması asla tavsiye edilmez. Özellikle 35 yaşından büyük bayanlarda kesinlikle doktor tavsiye etmedikçe kullanılmaz.

Primolut İlacını Bakire Kızlar Kullanabilir Mi?

Adet olmaya başlamış olan bakire kızlar primolut n ilacını doktor kontrolünde kullanabilirler. Çünkü bu ilaç adet dönemini öteleme yaptığı için bakire kızların doktor tavsiyesiyle kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Ancak ilaç kullanımı sonrasında ilk adet dönemleri biraz daha sancılı geçebilir. (Adet sancıları için Buscopan kullanılabilir)

Primolut Yan Etkileri

Primolut ciddi yan etkileri ve zararları olan bir ilaçtır.

Özellikle ileri yaşlarda olan kişilerde zararları ve olumsuz yönler daha belirgin olan bu ilacın bilinen yan etkileri ise şöyledir;

 • Rahim duvarında kalınlaşmalar görülür ve bundan dolayı içeride kan birikmesi yoğunlaşır ve bir sonraki adet döneminde daha fazla âdet kanamaları meydana gelebilir.
 • Primolut n ilacını kullanımı sonrasında bayanlarda belirli bir süre yumurta atılımı yapılmaz bundan dolayı vücutta bazı hormonlar dengesini kaybedebilir.
 • Bayanlar hamilelik gibi bir durum istiyorlarsa bu ilaç kullanılmamalıdır çünkü bayanlarda döllenmiş yumurtaların rahimde tutunmasını engelleyerek bayanların gebeliğinin oluşmasını engellemiş olur.
 • Bu ilacın kullanılması sonucunda bayanların diğer aylarda göreceği âdet kanama süresi uzar, örneğin normal şartlarda 5 veya 6 gün adet süresi geçiriyorsa bir bayan bu süre 9 veya 10 güne kadar çıkabilir ve buda ilacı kullanan bayanların sosyal yaşamlarını olumsuz etkilemiş olur.
 •  Vücut kirli kanı zamanında atamadığı için ilacı kullanan bayanlarda hem psikolojik olarak hem de bedenen olumsuz etkiye maruz kalabilir.
 •  Vücutta kan pıhtısı oluşması belirtileri veya kan pıhtısı oluşmasıyla birlikte bazı damarlarda iltihaplanma belirtilerinin görülmesi.
 •  İlacı kullanan kişilerde cinsel isteksizliklere neden olabilir, bu yüzden bazı kişilerde cinsel hayatı etkileyen olumsuz sonuçlar doğurabilir.
 •  İlaç kullanıldığı süre boyunca bazı kişilerde gaz yapabilir.
 •  İlacın uzun süreli çok kullanılmasında, kanamalar, adet düzensizlikleri veya da lekelenmeler gibi olumsuz sonuçlar meydana gelebilir.

Tüm bu olumsuz yan etkilerin dışında bazı kimselerde görülebilecek diğer yan etkiler ise şöyledir; aşırı şekilde baş ağrısı, göğüslerde şişkinlik, nefes alıp verirken vücutta belirli bölgelerde ağrılar ve uyuşukluklar, migren, el ve ayaklarda şişlik ve ödem, ani olarak başlayan duyularda bozukluk, kaşıntı, hamile kalınması, vücutta hissizlik, sarılık hastalığı ve tansiyon yükselmesi gibi olumsuz etmenler görülebilir.

Bu ve bunlara benzer olumsuz durumların meydana gelmesi görülürse mutlaka doktorunuza başvurulması gereklidir. Aksi halde ilacı kullanan kişilerin hormonlarında olumsuz büyük tahribatlar meydana gelebilir.

Primolut Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

 •  Kişilerin gebe kalınması durumunda.
 •  Sarılık veya da başka bir karaciğer problemi olması sonucunda.
 •  Doktorun, hastasının kan basıncını çok yüksek bulması durumunda ilacın kullanılması kesilmelidir.

Primolut N İlacının Muadili Var Mıdır ?

Bu ilacın şu an itibariyle sağlık sektöründe muadili bulunmamaktadır.

İlacı Bıraktıktan Kaç Gün Sonra Adet Görülebilir ?

Primolut n ilacını kullanıldığı süre boyunca kullanan kişiler kesinlikle adet göremezler. Peki, bayanlar primolut n bıraktıktan kaç gün sonra adet olunur sorusuna cevap verelim. Doktorun tavsiye etmiş olduğu zaman içerisinde ilacını düzenli bir şekilde kullanan bayanlar daha sonra tedavinin bitmesi sonucunda 4 veya 5 gün içerisinde adet görmeye başlarlar. Şunun kesinlikle belirtilmesi gereklidir bu ilaç bayanlar için bir doğum kontrol hapı değildir ve kesinlikle bu yönde kullanılması tavsiye edilmez, bu durumu belirtmekte fayda vardır.

Primolut N Kullanan Kişiler Kilo Alır Mı?

Bu konu birçok bayanların kafasında hep soru işareti olarak duruyor. Bu ilacı tedavi şekline göre kilo aldırma özelliği bulunuyor. Eğer bu ilacı kişiler adet geciktirme tedavisinde kullanılıyorsa, ilacın su tutma özelliğinden dolayı vücutta biraz ödem meydana gelecektir ve bundan dolayı biraz kilo alımı söz konusudur. Yalnız bu kilo alımı kalıcı değildir. İlacı kullanan kişi tedavi bitiminden sonra belirli zamanlarda aktif bir şekilde spor yaptığı takdirde almış olduğu kiloyu ter atarak kolay bir şekilde verebilir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku