Relactaz Gaz Damlası Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri

Aileler bebek ve çocukları için doktorun önerdiği relactaz gaz damlası hakkında bilgi öğrenmek isteyebilir. Zira relactaz gaz damlası nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar, yan etkileri var mı, şeklinde birçok soru yöneltebiliyor. Relactaz gaz damlası fiyatı 2021 kasım dahilinde 85 TL den satışa sunulmuştur Reçeteye girmez.

Relactaz Gaz Damlası Nedir?

Laktoz hassasiyeti (intoleransı), sütün içerisindeki yağ ve protein oranına ters orantılıdır. Yani yağ ile protein içeren inek sütü anne sütünden daha yüksek laktoza sahiptir. İnek sütündeki laktozun oranı %4-5 i bulurken anne sütündeki oran %7 civarındadır. Anne sütü bebeğin beslenmesindeki gerekli karbonhidrat ihtiyacını karşılar ve bebeğin gelişiminde büyük bir rol oynar.

İnek sütüyle beslenen bebeklerde ilave karbonhidrat desteği gerekmektedir. Laktoz bağırsak bakterileri vasıtasıyla B1 B2 B6 vitaminlerini sentezler ve kalsiyumun emilimini de arttırarak bebeklerdeki kemik sağlığına katkıda bulunur. Laktoz inteloransı olan kişiler yeterince laktoz üretemezler ve bu nedenle bağırsaklarda emilmeyen laktoz sindirim sisteminde kalarak bakteriler tarafından fermente edilip yan etkilere sebep olur. Süt ve süt ürünlerinde bulanan laktoz, laktoz hassasiyeti (intoleransı) olan kişilerde laktoz emilim bozukluğu ve ince bağırsak hücrelerinde laktozu sindirmekle görevli laktoz emziminin eksikliği sorunu olduğu için laktoz içeren besinler
in sindirimini kolaylaştırmak için Relactaz Gaz Damlası kullanılabilir.

Relactaz Gaz Damlası Ne İşe Yarar?

Yetişkinlerde laktoz hassasiyeti (intoleransı) sonucu oluşan yan etkilerin (gaz,şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık, ishal vb.) önlenmesi için kullanılır. Anne sütü içinde olan şekerin rahat bir şekilde emilmesini yani çözülmesini sağlar. Bu nedenle anneler süt emzirirken, bebeklerin gazı fazla oluşuyor bu da bebeklerin rahatsızlanmasına neden oluyor. Bunu çözmek çok basit olup, bir gaz damlası ile bunu çözebilirsiniz.

Bebekler için: ilk aylarda anne sütünde bulunan laktozu bebekler sindiremezler ve bu nedenle midelerinde gaz oluşur. Bu sebeple anne emzirmeden önce Relactaz Gaz Damlası kullanarak hem bebeği rahatlatır hem de gaz oluşumunun önüne geçer.

Relactaz Gaz Damlası Nasıl Kullanılır?

Relactaz Gaz Damlasının yetişkinlerde kullanımı:
Her süt içiminde 8 damla süte damlatılarak kullanılır, günlük kullanımı sadece süte damlatılarak olmalıdır. Günde 64 damlaya kadar kullanılabilir.

Relactaz Gaz Damlasının bebeklerde kullanımı:
İlk 6 ay anne sütüyle kullanılabilir. 6 ay sonrasında bebeklerin sindirim sistemi gelişir ve güçlenir bu sayede gaz oluşumu azalır. Her emirme öncesi 8 damla Relactaz süte damlatılır. Sadece süt içerken ve emzirme işlemi öncesi kullanılır. Günde 64 damla kadar kullanılabilir.

Relactaz Gaz Damlasının saklama koşulları:
Sadece süt ve süte eş değer olan süt ürünleri ile birlikte bebeklerde 6 ay süre ile kullanılabilir. 6 aydan sonra bebeklerin sindirim sistemi gelişip,güçlendiği için ve daha yeterli bir hale geldiği için gaz oluşumu azalır. Ürün açıldıktan sonra 1 ay içerisinde tüketilmelidir. Güneş görmeyen bir ortamda ve oda sıcaklığında saklanması gerekir.

Relactaz Gaz Damlası Yan Etkileri?

Relactaz Gaz Damlasının içinde bulunan laktoz enzimleri insan ince bağırsağında bulunan ve üretilen laktoz enzimleri ile aynı etki ve özellikleri taşır. FDA* tarafından önerilen ve ilaç kategorisine ait olmayan bir üründür. Bu nedenle herhangi bir yan etkisi bulunmamamktadır.

En fazla merak edilenler arasındaki en önemli soru: Relactaz gaz damlası uyku yaparmı ve relactaz damla kabız yaparmı, şeklindedir. Aşırı damla kullanımında isal olma ihtimali bulunur.

FDA: Amerika birleşik devletleri sağlık bakanlığına bağlı olan ve gıda, diyet, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, hastanelerde kullanılan radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu bir bürodur ve dünya çapında ağırlığı olan bir kurumdur.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku