Silverdin Nedir? Silverdin Krem Kullanımı, Yan Etkileri?

Yara ve yanık nedeniyle deride oluşan iltihaplanmalara karşı acil müdahale ve tedavi yöntemi olarak kullanılan Silverdin krem, etkisini gümüş sülfadiazin isimli etken maddesinden alır. Bu etken madde, açık yara ve yanıklar sonrası enfeksiyon oluşturan bakterileri öldüren, dermotolojik bir antibiyotiktir. Özellikle yanıklara bağlı olarak deride görülen iltihaplanmalarda ve açılan yaralarda etki gösteren bu etken madde, silverdin kremin 1 gramında 10 mg oranında bulunur.

Yanıklar Cilde Nasıl Etki Eder ?

Yanma olayı, derecesine göre ciltte kalıcı izler bırakabilen, iyileşme süreci uzun ve kısa olabilen, basit bir müdahale ile giderilebilen ya da ciddi tedaviler gerektiren tehlikeli bir yaralanma çeşididir. Silverdin krem, özellikle birinci derece yanıklarda etkisini kısa sürede göstererek, su toplanmasını ve iltihap oluşumunu önler. Birinci derece yanıklar, cildin en üst tabakasına zarar veren, kırmızı görüntüye ve acıya neden olan yanık tipidir. Bir müdahalede bulunulmazsa yedi gün içinde kendiliğinden geçen bu basit yanıklarda, Silverdin kremin enfeksiyon önleyici etkisi, iyileşme sürecini kısaltır ve oluşan kızarıklığın ve acının hafiflemesi sağlanır. Silverdin ne işe yarar diye araştırıldığında, bilinenin aksine sadece yanık tedavisinde değil, açık yaraları iyileştirmede de etkili olduğu görülür. Peki, yara ve yanıkların tedavisinde en etkili yöntemlerden biri sayılan silverdin krem nedir ?

Silverdin Krem Neden Tercih Ediliyor ?

Her evde bulunması gereken tıbbi malzemelerden biri olarak görülen bu yara ve yanık kremi, gündelik hayatın basit kazalarında ve yaralanmalarında her yaş gurubunun güvenle kullanabileceği bir içeriğe sahip. Küçük yanıklar, ev ortamında bile kişilerin sıkça maruz kaldığı kazalar ile oluşabilirken, özellikle çocuklar gün içinde sık sık basit yaralanmalar yaşarlar. Yanıklara olduğu kadar açık yaralara da uygulanabilen Silverdin, acıyı anında hafifletmesi, yanık ve yaranın açtığı deri yüzeyinde bakteri oluşumunu engelleme etkisi nedeniyle çoğu kişi tarafından kullanılıyor. En basit yaralanmanın, kesik ve yanığın günlük hayatı olumsuz etkilediği düşünülünce, reçetesiz ya da reçeteli olarak temin edilebilen bu krem, ciltte sağladığı rahatlama ile en çok tercih edilen ilaçlardan biri olmaktadır.

Silverdin Krem Nasıl Kullanılır ?

Eğer doktor reçetesi ile temin ettiyseniz, Silverdin kremi mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız. Eğer uymanız gereken bir talimat yoksa, yara ve yanığa maruz kalan bölge temizlenerek dezenfekte edilir. Günde 1 kere uygulanması, tedavi için yeterli olacağı gibi sürülen bölgeye temas edilmesi ya da kremin sudan etkilenmesi durumlarında uygulamayı tekrar etmenin bir sakıncası olmayacaktır. Aynı şekilde yanık ve açık yaranın neden olduğu akıntılar varsa yeniden uygulanması gerekebilir. İnce bir tabaka halinde uygulanan kremin üzerini sargı bezi ya da sterilize edilmiş bir bez ile kapatmak, yaranın enfeksiyon kapmasını engelleyecektir.

Silverdin krem, doktor reçetesi dışında haricen kullanılıyorsa bazı konulara dikkat etmek, olası alerjik reaksiyonları ve yan etkileri önler. Uygulamanın göz ve çevresinde kullanılması tahrişlere yol açabilir, bu nedenle tavsiye edilmez. Göz ve çevresi, diğer vücut yapılarından ve cilt katmanlarından farklıdır. Bu bölgenin zarar görmesi durumunda önce bir doktora başvurmak, doğru tedavi açısından güvenilir olacaktır.

Silverdin kremin etken maddesi olan gümüş sülfadiazin, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle kremi kullanmadan önce bu maddeye alerjiniz olup olmadığını öğrenmek önemlidir. Bu etken madde, hamilelik döneminde de yan etkilere neden olabilir. Bu sebeple Silverdin, hamileler, hamile kalmayı planlayan kişiler için tavsiye edilmemektedir. Emziren anneler, az miktarda Silverdin’i cilde uygulayabilirler ancak çok ağır bir yaralanma yaşanmıyorsa kullanılmaması tavsiye edilir. Aşırı kullanımda etken madde, anne sütüne geçebilmektedir. Çocuklar söz konusu olduğunda ise, erken doğan ve iki aylıktan küçük bebekler dışında çocukların kullanımına uygun bir yapıdadır.

Silverdin Kremin Fiyatı Ve Diğer Özellikleri

Silverdin yara ve yanık kremi, reçeteli ve reçetesiz olarak temin edilebilir. Eğer doktor reçetesi ile alınıyorsa, devletin karşılayacağı pay düşülür ve silverdin fiyat olarak daha uygun bir ödeme yapılarak alınır. Güncel fiyatı ise 12 TL’dir

Yara ve yanık tedavileri için kullanılan krem, bazı özel durumlarda da tedavi edici ve acıyı hafifletici özelliğe sahiptir. Güneş yanıkları da birinci derece yanıklar sınıfına girer ve Silverdin krem güneş yanıklarında da etkilidir. Ancak, yara, yanık ve sivilce gibi cilt rahatsızlıklarının neden olduğu izleri geçirmek için kullanılmaz. Göz ve çevresi hariç olmak üzere tüm yüzde kullanılabilen krem, doktor tavsiyesi üzerine sivilceli ciltlerdeki iltihabı önlemek için de kullanılabilir. Bebeklerde kullanımı tavsiye edilmez ve pişik tedavisine uygun değildir.

Genel kullanımının dışında, dövme yaptıran ya da yaptıracak olan kişiler uygulama öncesinde kremi uygulayarak, olası iltihaplanmalara ve enfeksiyonlara karşı önlem alabilirler. Günlük kullanıma uygun bir yara ve yanık kremi olmakla birlikte düşük ihtimalle de olsa bazı yan etkiler görülebilir. Ciltte yanma hissi, kaşıntı, döküntü ve renk değişikliği gibi yan etkiler görülmesi halinde kullanım bırakılmalı ve eczacı ya da doktor bilgisine başvurulmalıdır.

Nasıl Saklanır ?

Genellikle 40 gramlık tüp formunda satışa sunulan Silverdin’i ışık görmeyen ve oda sıcaklığındaki bir ortamda, ambalajında muhafaza ederek saklamak uygun olacaktır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku