Theraflu Forte Ne İşe Yarar? 2023 Theraflu Forte Fiyatı

Theraflu Forte Nedir ?

İlaç firmalarına baktığımız zaman üretilen her ilacın farklı hastalıkların tedavisinde kullanıldığını görmekteyiz. Nitekim üretimi yapılan her ilaç doğal olarak farklı etken maddelerinin birleştirilmesi ile üretilir. İşte bu eksende theraflu forte incelendiği zaman Parasematol (650 mg), Klorfeniramin maleat (4 mg) ve Fenilefrin hidroklorür (10 mg) etken maddelerinden oluşur.

Theraflu Forte Ne İşe Yarar ?

Hastahane ve sağlık ocağına giden her insan, doktor tarafından kendilerine verilen ilaçlara bakınca aklına gelen ilk soru bu ilaç ne işe yarar diye açıp bakmaktır. İşte bu düşünce ekseninde theraflu forte’ye baktığımız zaman aslında günlük hayatımızda karşılaştığımız birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir ilaç olduğunu görmekteyiz.

Theraflu forte; grip, nezle, burun akıntısı, soğuk algınlığı, soluk borusu iltihabı, boğaz ağrısı, solunum yolları iltihabı, sinüzit, geniz ve burun ağrısı, kas ağrısı ve öksürme, gibi durumlarda kullanılır. 12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinlerde kullanılan theraflu forte ayrıca ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak da kullanılır. Lakin buna karşın 12 yaş altı çocuklar için kullanımı önerilmemektedir.

Theraflu Forten’in İnsan Sağlığına Olumlu Etkileri

Doğru hastalık teşhisinin yapılması ve doktor reçetesi ekseninde verilen ilacın hastalığa karşı caydırıcı özellik taşıması yüksek ihtimaldir. Nitekim kontrolü ile kullanıldığı taktirde her ilaç insan sağlığına olumlu etki ederken verilen dozajın aşılması, doktor kontrolü dışında herhangi bir rahatsızlıkta, hastalığın doktor tarafından muayenesi yapılmadan kullanılması insan hayatında olumsuz etkiler bırakabilmektedir. İşte bundan dolayı iyi ve sağlıklı bir gelecek için doktor reçetesi dışında ilaç kullanımı yapılmayarak kullananlara engel olunması sağlık açısından iyi sonuçlar doğurmaktadır. Birçok hastalık ve gribal enfeksiyonlar da kullanılan theraflu genel olarak ağrı kesici, üst solunum yolu iltihaplanması ve burun akıntısında, hapşırma, ateş düşürücü, göz sulanması ve burun tıkanıklığını giderici özelliklere sahiptir.

Kullanıldığında direk olarak beyin üzerinde bulunan ısı düzenleme merkezine etki eder. Bu durum doğal olarak vücudun ateşinin düşmesine ve ağrının kesilmesine ortam sağlar. Vücudun doğal olarak ürettiği histaminin kimyasalının yol açtığı üst solunum yollarındaki antihistaminik etkide bulunarak burun ve sinüslerde bulunan mukoza şişkinliğini azaltır. Nitekim bu durum doğal olarak solunum yollarının açılmasını sağlar.

Uyarı ! 2019 Yılında yapılan habere göre theraflu ilacının kaldırılmasına yönelik karar alındı.

Theraflu Forte Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde birçok ilacın var olan hastalığımıza iyi gelip gelmediğini dikkatli bir şekilde incelemeden ve doktor tavsiyesi dışında kullanımı gibi bir hastalık toplumumuz da bulunur. İşte bundan dolayı kullanılacak bir ilacın hastalığımıza iyi gelmesinden çok, olumsuz etki gösterebileceğini de göz önünde bulundurmamız gerekir. Bu eksende theraflu forte incelendiği zaman bilinmeden kullanımı ve hatta doktor tavsiyesi dışında kullanılan ilaç dozajının arttırılması bile tavsiye edilmez.

Ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarındaki burun akıntısı ve hapşırma ile göz sulanması gibi alerjik belirtileri olan theraflu kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususları maddeleyecek olursak; 

1.) Kullanımına başladıktan sonra 3-5 gün içinde ağrıların ve ateşin azalmaması ve farklı alerjik hastalıkların ortaya çıkması ile ilaç kullanımı bırakılarak doktora başvurulmalıdır.

2.) Beş günden fazla kullanımı uygun görülmemekle beraber doktor tavsiyesi ve reçetesi dışında herhangi bir ilaçla kullanılmaması gerekir.

3.) Şiddetli karaciğer ve böbrek hastalıklarında kullanılmaması önerilen ilacın bunların dışında akciğer, yüksek tansiyon, kalp damar hastalığı, prostat büyümesi, şeker hastalığı, tiroid bozukluğu başta olmak üzere hastalıkları taşıyan bireylerin doktor tavsiyesi dışında theraflu forteyi kullanımı önerilmemektedir.

4.) Mao inhibitörleri grubunda bulunan depresyon tedavisi ilaçları kullanan bireylerin kesinlikle therafluyu kullanmaması gerekir, nitekim bu ilaçlar vücuttan atılmadan theraflu fortenin kullanımı hayati risk taşıyabilir. Ayrıca ilaç tedavisi esnasında alkol kullanımı karaciğerlere zarar verme durumundan dolayı önerilmemektedir.

5.) 12 yaşından küçük çocuklarda olumsuz durumlar oluşturabileceği ve kullanımında kusma, baş dönmesi gibi olumsuzluklar nedeniyle kullanımı önerilmemektedir. Ayrıca makine ve araç kullanımı sırasında olgun bireylerde de kullanımı tavsiye edilmemektedir. Hamile kadınlar ve çocuk emziren annelerde de aynı şekilde doktor tavsiyesi dışında kullanımı uygun görülmemektedir.

Theraflu Forte Kullanımı

Her ilacın kullanımında olduğu gibi theraflu fortenin kullanımında da hastalık fark etmeksizin doktor kullanımı dışında kullanılması veya başka ilaçlar ile kullanımı uygun görülmemektedir. Doktor reçetesi ile satılan theraflu doktorun kullanımda belirttiği dozajda kullanılmalıdır.

12 yaş üzeri çocuk ve gençlerde kullanımı 6 saatte bir tablet kullanımı önerilir. Hastanın durumuna göre 4 saatte bir tablet olarak da doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Günde 6 tabletten fazla kullanımı uygun görülmezken, aç veya tok karınla da tüketilebilir.

Theraflu Yan Etkileri

Bir ilaç tedavi amaçlı olarak doktor tavsiyesi ile verilirken bazı istisnai durumlarda olduğu gibi theraflu fortenin kullanımı sonrasında da yan etkiler görülebilmektedir.

Karın ağrısı, nefes almada güçlük çekme, yüz, dudak dil ve boğazda şişkinliğin ortaya çıkması, mide bulantısı, kusma, solunum yolu rahatsızlıkları, uykululuk hali, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi yan etkilerin ortaya çıkması sonucunda doktora başvurulmalıdır.

HORMON TESTİ NEREDE YAPILIR?

Theraflu Forte Fiyatı 2023

20 film tabletten oluşan theraflu forte fiyatı genel olarak baktığınız zaman 2023 eylül ayı fiyatları ile 2023 fiyatları arasında farklılık olduğu görülmektedir. 2023 yılı fiyatı 45.00 TL olan theraflu fortenin 2023 fiyatı en yüksek fiyatı 60 TL olarak belirlenmektedir.

Dyson v15 kullanıcı yorumları

Doktor reçetesi ile yazılan theraflu forte eczanelerde reçete ile satılan bir ilaç olup reçetesiz ilaç satışı ile kullanılan ilaçların insan hayatında olumsuz yan etkiler yaratarak zarar vermesi nedeniyle yasaktır. 2019 yılında bu ilacın satışı durdurulmuştur!

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku