Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir? Topuk Çatlağı Tedavisi

Hem sağlık açısından hem de estetik açısından oldukça olumsuz özelliklere sahip olan topuk çatlakları, ayakta çalışan ve ileriki yaşlarda olan kişilerde ortaya çıkabilir. Kuru ya da ağrılı olarak ortaya çıkan çatlaklar yaş dolayısıyla ya da çalışılan işten kaynaklıdır. Soğuk havalar nedeniyle ya da birtakım rahatsızlıklardan dolayı da topuklarda çatlak oluşumu görülebilir. Bu sorununuzdan hemen kurtulmak istiyorsanız tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Topuk Çatlakları Neden Oluşur?

Topuk çatlakları oluşumunu etkileyen en önemli unsur derinin kuru kalmasıdır. Deri kuru kaldığında içinde bulunan nem oranı azalır ve gitgide yok olur. Özellikle ise derinin nem oranını kaybetmesi yaz dönemlerinde karşımıza çıkar.

 • Sağlıksız ayakkabı kullanımı da topuk çatlağına etki etmekte. Sert ve rahatsız ayakkabılar bu bakımdan sağlıksız ayakkabı olarak değerlendirilir ve topuk çatlaklarına zemin hazırlar. Bu nedenle ayakkabı seçerken ayağınıza tam oturan ve sizi rahatsız etmeyen bir model seçmeniz uygun olacaktır.
 • Kadınlarda topuk çatlağı oluşumu daha fazla görülür. Bu durumun nedeni ise topuklu ayakkabı kullanımından kaynaklanır. Her ne kadar topuklu ayakkabı oldukça güzel bir görünüme neden olsa da çatlak oluşumu ve ayak sağlığı açından uygun değildir. Uzun süre kullanılan topuklu ayakkabılar topuk çatlak oluşumuna neden olabilir.
 • Kadınlar menopoz sonrası dönemde kilo almaya meyillidir.  Alınan fazla kilolar sonucunda ise ayaklar alışkın olduğu kütlenin yukarısında bir ağırlık taşımak durumunda kalır. Ayrıca deri kilo alımı sonucunda gerginleşir. Bu durumlar ise çatlak oluşumunu tetikler.
 • Çeşitli deri rahatsızlıkları da ayaklarda oluşabilecek topuk çatlaklarını etkiler. Egzama, mantar, sedef gibi rahatsızlıklar topuk çatlaklarına sebebiyet verir.  Ayaklarınızı nemlendirerek çatlak oluşumunu en aza indirmeniz mümkün. Ayak bakımında özellikle deri rahatsızlıkları yaşayan kişilerin daha çok dikkat etmesi gerekir.
 • Deri rahatsızlıkları dışında birtakım rahatsızlıklar da topuklarda oluşabilecek olan çatlakları arttırmakta. Diyabet, tiroit bezi hastalıkları gibi daha pek çok metabolik hastalıklar derilerde oluşan çatlaklara neden oluyor. Ayaklarınıza uygulayabileceğiniz bakım ürünleri sayesinde çatlakların önüne geçebilmeniz mümkün olacak.
 • Uzun süre ayakta çalışan insanlarda daha fazla görülen topuk çatlakları sağlıklı bir ayakkabı tercihi ile önlenebilir. Haftada bir kez mutlaka ayak bakım yöntemlerinden birini evinizde uygulamanız gerekiyor. Her gün ayaklarınızı çeşitli ürünler ile nemlendirmeniz de çatlak oluşumunun önüne geçilmesinde etkili olacak.
 • Açık ayakkabı kullanımı topuk çatlaklarına davetiye çıkarır. Hassas bir cilde sahip olan kişilerde çatlak oluşumu daha fazla görülür.
 • Soğuk hava, sıcak hava, sürtünmeye bağlı olarak topuk çatlakları oluşur. Bu oluşumun önüne geçebilmek amacıyla ise çorap kullanımını alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Açık ayakkabılardan da uzak durmanız halinde çatlak oluşumunun önüne geçmeniz mümkün olacak.

Derinin sahip olduğu nemi kaybetmesi çatlakların oluşumunda en büyük etken. Dolayısıyla topuk çatlaklarının önüne geçebilmek amacıyla yapılması gereken işlemlerden en önemlisi ayaklarınızı sık sık nemlendirmek. Nemlendirici seçiminde bulunurken ise dikkatli davranmanızda yarar var. Piyasada bulunan her nemlendirici sağlıklı değil. Doğal yağlardan yararlanarak ayaklarınızı gün içinde nemli tutmanız mümkün. Zeytinyağı bu konuda işinize yarayacak. Evde yapacağınız doğal tedavi yöntemleri ile çatlaklara savaş açın.

Topuk Çatlakları Tedavi Yöntemleri

 • Evde yapabileceğiniz birtakım karışımlar ile topuk çatlaklarının önüne geçebilirsiniz. Leğen, ılık su, vazelin ve zeytinyağı bu bakımdan ihtiyacınız olan ürünler arasında yer alır. Bunun yanında ise yoğun bir nemlendiriciye sahip olan krem, banyo tuzu ve yumuşak ayak temizleyici losyonda ihtiyacınız olan ürünlerden. Pamuklu çorap ve havlu kullanımı ile de çatlaklarınızı tedavi edebilirsiniz.
 • Gün içerisinde oldukça uzun sürede ayakta kalındığından ayaklar havasız kalır ve bu durum çatlak oluşumuna zemin hazırlar. Düzenli bir bakım ile kuru ve çatlak olan topuklarınızı tedavi edebilirsiniz. Tedavi edilmediği taktirde ise topuklarda oluşan çatlaklar aratarak enfeksiyona dahi neden olabilir. Nasır oluşumu ise cildinizde oluşan tahrişler ve sürtünmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Cilt esnekliğini kaybederek kalınlaşır. Nasırın altında kalan hücreler ise iltihaplanarak ağrı hissinin oluşmasına neden olur. Bu durum ise sizi oldukça rahatsız edecektir. Dolayısıyla cilt bakımı ne kadar önemli ise ayak bakımı da o denli önem taşır. Topuk çatlakları tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlıklardan kurtulabilir ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.
 • Topuk çatlaklarının giderilmesi için uygulamanız gereken diğer bir yöntem ise banyo esnasında da rahatlıkla uygulayabileceğiniz ponza taşıdır. Ponza taşı sayesinde ölü derilerinizden kurtulma şansınız olacak. Çatlak olan kısımlara bol miktarda jojoba yağı ve E vitamini içeren kremlerden de kullanmanız uygun olacak. Ayaklarınızı sık sık kremlerseniz çatlak oluşumuna neden olan etmenlerden de kurtulmuş olacaksınız. Bu bakımdan ise sürekli çorap ve kapalı ayakkabı kullanımında bulunmanız tedavi bitene kadar uymanız gereken etmenler arasında yer alır.
 • Gece yatmadan önce mutlaka aspirin ezerek karışım uygulayın. Ezilmiş asprini vazelin sürerek uyguladıktan sonra çoraplarınızı giyin. Ancak bu uygulama sürekli olarak yapılmamalı. Çünkü zamanla topuklarınızda sararma yaratabilir. Bir başka yöntem; soğuk suyun içerisine elma sirkesi koyarak yarım saat bekletmeniz ve gül losyonu ile ayağınıza bakım yapmanız.
 • Bir diğer yöntem ise sarı katran otu bitkisel çözüm tedavisi. Çiçekten elde edilen krem, yağ ve sarı kantaran otu cildinizin yenilenmesinde oldukça etkilidir. Bu karışım özellikle topuk çatlaklarının oluşumunu engellemekte. Üstelik bitkiyi aktarlarda rahatlıkla bulabilmeniz mümkün. Bu amaçla öncelikle topuklarınıza zeytinyağını sürün ve masaj yapın. Daha sonra ise galoş giyerek iki saat kadar bekleyin.
 • Limon suyu da topukların çatlaklarına oldukça iyi gelir. Bir çorba kaşığı kadar limon suyunu gliserin ile karıştırarak ayaklarınıza sürün. Bu işlemi hafta bir olarak uyguladığınızda çatlakların büyük ölçüde azaldığını göreceksiniz. Bunun dışında ise leğeni ılık bir su ile doldurun. Ardından sabun koyarak ayaklarınızı sabunlu su karşımı içerisinde bekletin. Ortalama olarak 20 dakika bekletmeniz gerekiyor. Topuklarınızda oluşan çatlaklar yumuşadığında tedaviyi başarılı bir şekilde yerine getirmiş olacaksınız.
 • Olgunlaşmış muz, ezilmiş ananas ve limon suyunu karıştırarak ayağınıza uygulayın. Masaj ile birlikte bu karışımı uyguladığınızda 10 dakika kadar bekletin. Ilık suyla duruladıktan sonra ise kurulayarak ayağınızda bekletin ve ayaklarınızın iyice yumuşadığından emin olun. Ananas ve muz kuru ciltler için oldukça uygun ve doğal bir tedavi yöntemidir. Topuk çatlaklarının giderilmesinde ise son derece etkilidir.Bu bakımdan çatlak tedavisinde haftada bir olmak üzere on dakika bekleterek karışımı uygulamanız rahatlamanıza da neden olacak.

Topuk Çatlaklarının Giderilmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çatlaklardan kurtulabilmek için düzenli bir şekilde çorap giyme alışkanlığı edinmeniz gerekiyor. Eğer yazları çorap giymiyorsanız yatmadan önce mutlaka krem sürerek ayaklarınızı nemlendirmenizde yarar var. Çorap giymeyi alışkanlık haline getirmeniz çatlak oluşumunu engellemek açısından oldukça önemlidir.

Özellikle uzun süre ayakta kalan ve sürekli olarak ayakkabı giyen kişilerin bu duruma daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Evde kaldığınız zamanlarda deniz tuzu ve su karşımı uygulayarak da ayaklarınızı dinlendirmeniz şart. Bu karışım size oldukça iyi gelecek. Bu sayede topuklarınızın kurumasına da engel olmuş olacaksınız.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku